28 Şubat'ın birifingcisi Fevzi Türkeri kimdir!

SONDEVİR

O dönem Tümgeneral  rütbesiyle  İstihbarata Karşı Koyma ve Güvenlik Dairesi Başkanlığı görevini yürüten  Fevzi Türkeri,  Genelkurmay Orbay salonunda  yargı mensupları ile medyaya birifing veren iki isimden birisiydi.

Otobüslerle karargaha taşınan  Anayasa Mahkemesi Başkanı  Yekta Güngör Özden, Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, Yargıtay Başkanı Müfit Utku, Danıştay Başkanı Füruzan İkincioğulları, Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun da yer aldığı, yargı mensuplarına Türkeri tarafından özetli  şu ‘talimat’ verilmişti: “Baktığınız davalarda dikkatli olun. Cumhuriyet tehlikede. Rejimi ve laikliği koruyun, kararlarınızı buna göre verin. Laiklik ilkesine aykırı faaliyette bulunanlara müsamaha göstermeyin”  

 BAZI İSLAM ÜLKELERİ İLE DAYANIŞMA HALİNDELER
Tümgeneral Türkeri brifingde şunları kaydetmişti:“İrticai kesim, siyasal İslamcı bir sistemin oluşturma çalışmalarına ağırlık vermiştir. TCK’nın 163. maddesinin kaldırılması irticai kesime güçlü bir propaganda imkanı sağlamıştır. İrticai kesimin ticari alanda faaliyetlerini sürdürmesi halinde daha büyük mali imkanlara kavuşacağı değerlendirilmektedir. İrticai kesimin, teröre destek veren bazı İslam ülkeleri ile dayanışma içerisinde bulunduğu gözlenmektedir.”

MÜSLÜMANLARI BÖYLE FİŞLEMİŞ
Birifingte kendi deyimiyle irticai kesimin 19 gazete, 110 dergi, 51 radyo ve 20 televizyon istasyonu ile ‘taban geliştirmeye’ çalıştığını öne   Türkeri, “Sahip oldukları 2 bin 500 dernek, 500 vakıf, binin üzerinde şirket, 1200 yurt, 800’ün üzerinde özel okul ve dershanelerle oldukça yüksek bir ekonomik güce kavuşan siyasal İslam taraftarlarına bu bağlamda, devlet bütçesinden ‘vakıflara yardım’ adı altında büyük ölçüde parasal destek sağlanıyor.

Kamuoyunda ‘100 siyasal İslamcı patron’ olarak bilinen kişilerden 6’sının 100 trilyondan fazla, 5’inin 20-50 trilyon arası, 15’inin 10-20 trilyon arası, 13’ünün 1-10 trilyon arası, diğerlerinin ise 1 trilyonun altında servetleri var.” İfadelerini kullanmıştı.

İMAM HATİPLER HAKKINDA BÖYLE DÜŞÜNÜYOR
MGK’nın aldığı kararlardan, 8 yıllık kesintisiz temel eğitime ilişkin kararın, irticai kesim içinde “ençok tartışılan konu” olduğuna dikkati çeken Tümgeneral Türkeri, irticai kesimin gayesinin, din adamı yetiştirmek değil, siyasal İslam’ı gerçekleştirecek kadrolar oluşturmak olduğunu söylemişti.

Kur’an kursları ile imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin sayısının çokluğuna değinen Türkeri, buralardan mezun olan öğrencilerin çoğunlukla başka mesleklere yönlendirildiklerini ve bunun amacının devlet kadrolarını işgal ederek, İslami bir devlet yapısını oluşturmak olduğunu iddia etmişti. Tümgeneral Türkeri, “Bugün itibariyle artan boyutta devam eden irticai tehdidin, Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmayı hedef alan fevkalade ciddi boyutuna” dikkat çekerek brifingi bitirmişti  

ERGENEKON'DA DA ADI VAR
Ergenekon iddianamesinde de Türkeri’nin bir çok yerde geçiyor. İddianamede yer alan bir bilgiye göre AK Parti hükümetinden rahatsız olan Türkeri, şunları ifade ediyor:

Devletin bütünlüğü tehlikededir. Bu takdimi seçimden sonra Başbakana anlatmanın bir yararı yok. Doğu ve güneydoğu Anadolu'da bölücülük hız kazanmıştır. Ülkemiz süratle bölünmeye gitmektedir. Şimdiden tedbir alınmalıdır. Basın, TÜSİAD, sermaye sahiplerini toplayıp bu iktidarın yaptıklarını anlatalım. Onları tarafımıza çekmeye çalışalım. Eylem planında çok zorluklar ile karşılaşacağız.

Toplum iktidarın yaptıklarına pembe gözlükler ile bakmaktadır. Yerel seçimlerden önce başbakana bu işlerin böyle gitmeyeceğini anlatalım.   Doğu ve güneydoğu Anadolu'da bölücülük ve irtica iç içe beraberce hareket ediyorlar. Hızla bölünme noktasına gidiyoruz. Bu iktidar güvenliğimize ve anayasamıza bir tehdittir. Bertaraf etmek için her şey yapılmaktadır.

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner16

banner15

banner21