Chavez'den sonra Venezüella
Küba'da kanser tedavisi gören ve durumunun hassas olduğu belirtilen Hugo Chavez yemin törenine katılmıyor. Açıklama, başkan yardımcısı Nicolas Maduro'dan geldi. Ekim ayında yeniden başkanlığa seçilen Chavez'in yemin edemeyeceğinin açıklanmasının ardından gerginlik tırmandı. Yüksek mahkemeye müracaat eden muhalefet, Chavez'in yokluğunda ne yapılması gerektiği konusunda bir açıklama istedi. Venezüella hükümeti ise yemin töreninin formaliteden ibaret olduğunu savunuyor.
Ana muhalefet ise, Chavez'in yemin törenine katılmaması durumunda anayasa uyarınca 30 gün içerisinde yeniden seçime gidilmesi gerektiği görüşünde... Muhalif liderler ülkeyi nasıl bir gelecek beklediğinin açıklanmasını istiyor. Muhalefete sert bir cevap veren Chavez'in veliahtı Maduro "bazı muhalefet partilerinin genel seçimlerin tekrarlanması gerektiği görüşünü" reddetti.  Chavez'in ileri bir tarihte yemin ederek görevinin başında olacağını söyledi. Hükûmete cevap ise Venezüella kilisesinden geldi. Kilise, devlet başkanı Chavez'in yemin töreninin ertelenmesini anayasaya karşı gelmek olarak nitelendirdi ve bunun ahlaken de kabul edilemez olduğunu iddia etti.
Hugo Chavez'in tedavisi Küba'da devam ederken, Venezüella'da lider değişimi sonrası iki ülke ilişkilerinin geleceği tartışılmaya başlandı. Zira Chavez'in ardından iktidara muhaliflerin gelmesi durumunda iki ülke ilişkilerindeki seyrin değişebileceği gün gibi aşikâr... Belirsizlikten endişe duyulsa da, Küba halkının büyük bölümü gelecekten umutlu...
Chavez'siz Venezüella ihtimalinin gözönünde bulundurulması gerektiğini düşünenler de var. 
Tartışmalar sokağa da taşmış durumda... Hükûmet ve muhalefet kanatları, taraftarlarını başkentte gösteri yapmaya çağırdılar. Dördüncü dönem cumhurbaşkanlığı için yemin törenine katılamayacağı açıklanan Chavez'e destek büyüyor. Hugo Chavez'in taraftarları büyük bir destek gösterisi yapmayı planlıyor. Venezüella kongresi başkanı Cabello, cumhurbaşkanı Chavez'in taraftarlarından başkent Caracas'ta toplanmalarını istedi. Kongre başkanı cabello, Hugo Chavez olmasa da kendisine destek veren çok sayıda hükümet ve devlet başkanının cumhurbaşkanlığı sarayı'ndaki törende hazır bulunacağını söyledi.
Hükûmet kanadının çağrısına muhaliflerin cevabı gecikmedi. Chavez muhalifleri de taraftarlarına gösteri çağrısı yaptılar.
Muhalefet, hükûmetin, cumhurbaşkanının görevi başına geçemediğini kabullenmek istemediğini söylüyor.
Taraflar karşılıklı gösterilere hazırlanırken, seçim yarışı için muhalefetten isimler de telaffuz edilmeye başladı. Siyasî uzmanlar, Venezüella muhalefetinin güçlü bir lider çıkarmaya hazır olup olmadığını tartışıyor. Genel kanaat, Ekim ayındaki son seçimlerde adaylığını koyan Henrique Capriles'in elini güçlendirerek bir sonraki seçimlerde öne çıkabileceği istikametinde...
Chavez'in Halefi Maduro Kimdir?

Nicolas Maduro... Venezüella lideri Hugo Chavez, veliahtı olarak ilan ettiği siyasetçiyi "tam bir devrimci; genç yaşına rağmen büyük tecrübe sahibi" sözleriyle tanımlıyor. Zira Maduro'nun siyasi kariyeri de, Chavez'in bu sözlerini destekler nitelikte... Siyasete sosyalist bir sendikacı olarak başlayan Maduro, Chavez'in 1999'da iktidara geldikten sonra yürürlüğe koyduğu yeni anayasa taslağını hazırlayan kurucu meclisin de üyesiydi. Maduro daha sonra ulusal meclis'te başkan yardımcılığı yaptı...
Chavez tarafından dışişleri bakanı olarak atandığında ise, ünversite eğitimi olmaması nedeniyle eleştirildi. Ancak Venezüella lideri Chavez, onun devlet başkan yardımcılığına yükselmesini, iktidarın doğrudan halka ait olmasına örnek gösterdi. Chavez, eski bir otobüs şoförü olan Nicolas Maduro'yu yardımcılığına tayin ederken "şuna bakın, şoför Nicolas... Burjuvalar onunla nasıl da dalga geçerdi" diyerek kapitalizm eleştirisi yapmıştı. Maduro, Chavez'in en yakın danışmanları arasında uzun süre görev yaptı.
Chavez, 1992'de darbe girişimi suçlamasıyla hapse atıldığında Maduro, serbest bırakılması için kampanya yürütenler arasındaydı. Nicolas Maduro da Chavez'in "Amerikan emperyalizminin hegemonyasından bağımsız, çok kutuplu bir dünya" hasretini paylaşıyor. Maduro ayrıca Venezüella'nın Belarus, Çin, İran ve Rusya gibi ülkelerle münasebetlerini geliştirmesinde de önemli rol oynamış bir isim olarak önplana çıkıyor. Maduro, Chavez'in aksine daha sakin ve uzlaşmacı bir siyasetçi olarak tanınıyor. Göreve geldiğinden bu yana komşu ülke Kolombiya ile sıkıntılı olan ilişkilerin yumuşatılması için çaba sarfediyor. Ancak bu tavrı her konuda aynı değil...
Sakin yapısıyla uyuşmayan çıkışlar da sergiliyor. 2008 yılında, dönemin Amerika dışişleri bakanı yardımcısı John Negroponte'yi, bölgede şiddeti kışkırtan "küçük bürokrat" olarak tanımlaması, sivri dilli olduğu eleştirilerine neden olmuştu.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.