Eğitimde kendi medeniyet dilimizi geliştirelim

 Avcı,  sivil dinamiklerin istek, değer ve düşüncelerini yansıtan eğitim anlayışlarının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirterek, demokratik ve sivil eğitime bir an önce geçilmesi gerektiğini kaydetti.
 
EĞİTİMDE KENDİ MEDENİYET DİLİMİZİ GELİŞTİRELİM

Eğitimde kendi medeniyet dilimizin geliştirilmesine güncel tanım ve ifadelerin kazandırılmasına da ihtiyaç olduğunu söyleyen Avcı, “Pozitif rekabeti ve öğrenme sevgisini tesis etmeliyiz. Hakikati bilen ve yaşatan, inovatif, vizyonu çağlar üstü bir nesil yetiştirmeliyiz. Türkiye ancak kesintisiz güç kaynağı olan bir eğitim sistemi ile ümit, diriliş, barış ve zenginliğin merkezi olur” dedi.
 
Eğitim sistemimiz sivilleşmeli

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, çocuklarımızı tek tipleştiren, onlara monolitik bir kültür kazandıran mevcut eğitim anlayışından ve geleneksel eğitim reformlarından vazgeçilerek sivil dinamiklerin istek, değer ve düşüncelerini yansıtan eğitim anlayışlarının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Avcı, yaptığı açıklamada, “Eğitimin sivilleşmesi ve toplumsallaşmasıyla biriyle sivil gruplar tercihleri, farklılıkları, değerleri ve kültürel zenginliklerini eğitim yoluyla sürdürme ve geliştirme imkânı bulacaktır.

Demokratik iklim içerisinde ortaklık hakkını ve birlik hukukunu geliştirmenin en sağlıklı yolu özgür birey, özgür eğitim ve özgür eğitim ilkeleridir. Böylece sivil inisiyatiflerin ve toplumsal dinamiklerin potansiyel ve enerjilerini akredite edecek ve eğitim hizmetlerini fonlayacak bir eğitim politikasına geçiş mümkün olacaktır.

Aidiyet duygusunun güçlenmesi, kimlik ve kişiliğin ortaklaşması ve toplumsal farklılıkların yalınlaşarak kaynaşması bu sayede olur” diye konuştu.
 
“KAYIP HAFIZAMIZI YENİDEN İNŞA ETMELİYİZ”

Eğİtİmde kendi medeniyet dilimizin geliştirilmesine güncel tanım ve ifadelerin kazandırılmasına da ihtiyaç olduğunu söyleyen Avcı, “Bu bağlamda, eğitimdeki yitik hafızamızı yeniden inşa edecek, fikir ve zihin dünyası zengin eğitim liderlerine de ihtiyaç vardır.

Hak ve sevgi medeniyetimizin ve kadim kültürümüzün proaktif nesillerini ancak böyle yetiştirebiliriz. Eğitim süreci öğrenciyi ancak özgür ve demokratik bir iklimde öğrenme tercihi ve sorumluluk disiplini kazanmış birey haline getirebilir.

Pozitif rekabeti ve öğrenme sevgisini tesis etmeliyiz. Hakikati bilen ve yaşatan, inovatif, vizyonu çağlar üstü bir nesil yetiştirmeliyiz” dedi.
 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.