Her gün 3 bin 800 kişi veremden ölüyor

Sağlıkta dönüşüm döneminde verem savaşı dispanserlerinin görevlerini sürdürmesi bu bakımdan önemlidir. 2010 yılında toplam 16 bin 551 verem hastası verem savaşı dispanserlerine kayıtlıdır. Verem savaşı dispanser çalışanlarının işlerinin sürekli olması, hastaların bu konuyu bilen kişilerce takibini sağlayacaktır” dedi.


Verem Savaşı, Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle yazılı açıklama yapan Türk Toraks Derneği, Türkiye’de her yıl Ocak ayının ilk pazarı ile başlayan haftanın bu yıl 66’ncısının gerçekleştirildiğini, etkinlikler çerçevesinde yazılı ve görsel medyada, okullarda, halk eğitim merkezlerinde, cezaevlerinde ve sağlık kurumlarında eğitimler verildiğini kaydetti. Verem hastalığına Mycobacterium tuberculosis adlı bir mikrop neden olduğunun belirtildiği açıklamada, hastalığın belirtilerine ilişkin ilişkin bilgi verildi. Belirtileri dikkate almayan hastada kan tükürmenin başlaması durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, tanının gecikmemesi için başta öksürük olmak üzere burada sayılan yakınmaları olan kişilerin en kısa sürede verem savaşı dispanseri ya da bir göğüs uzmanına başvurmaları önerildi.

Bugün kullanılan ilaçlarla verem hastalığının yüzde yüze yakın tedavi edildiğinin kaydedildiği açıklamada, veremin tedavi edilebilen bir hastalık ve tanısının kolay olmasına karşın dünyada 12 milyon verem hastasının bulunduğuna dikkat çekildi. Her yıl 8 milyondan fazla kişinin verem hastalığına yakalandığına işaret edilen açıklamada, yaklaşık 3 milyon hastaya tanının bile konulamadığı ifade edildi. Her yıl yaklaşık 1,4 milyon insanın verem hastalığı nedeniyle öldüğünün vurgulandığı açıklamada, “Bu, bir günde 3 bin 800 kişinin veremden öldüğünü göstermektedir. Afrika, verem hastalığının insanları en çok etkilediği kıtadır. AIDS hastalığı ile birlikte tüberküloz ölümcül bir birliktelik oluşturmaktadır. Bu kıtada, yoksulluk, sağlık insan gücünün azlığı, sağlık alt yapısının eksikliği gibi birçok unsur durumu daha da vahim hale getirmektedir” denildi.

-İLAÇ EKSİKLİĞİ VEREM SAVAŞINDA KABUL EDİLEMEZ BİR PROBLEM-

Asya kıtasında ise başta Hindistan olmak üzere, verem hastalığının en çok görüldüğü ülkelerin bulunduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:


“Türkiye’nin yüzyıllık bir verem savaşı geçmişi vardır. Son 15 yıldaki çalışmalar ve bunların istatistiklere yansıması Türkiye’de daha iyi bir verem savaşı yürütüldüğünü göstermektedir. Sağlıkta dönüşüm döneminde verem savaşı dispanserlerinin görevlerini sürdürmesi bu bakımdan önemlidir. Son yıllarda Türkiye’de kayıtlı verem hastalarının sayıları düşmektedir. 2006 yılında toplam 20 bin 526 verem hastası var iken, 2010 yılında toplam 16 bin 551 verem hastası verem savaşı dispanserlerine kayıtlıdır.

Türkiye’de ilaca dirençli tüberküloz (ÇİD-TB) hastaları 1990 yılından beri düzenli olarak tedavi edilmektedir. Son yıllarda görülen az sayıdaki yaygın ilaç dirençli tüberküloz (YİD-TB) olguları da tedavi edilmektedir. Verem savaşı dispanser çalışanlarının işlerinin sürekli olması, hastaların bu konuyu bilen kişilerce takibini sağlayacaktır. Merkezi ilaç alımı ve düzenli ikmal büyük önem taşımaktadır. İlaç eksikliği olması, verem savaşı açısından kabul edilemez bir problem oluşturabilir. Akciğer sağlığı, Türk Toraks Derneği'nin geliştirmeye çalıştığı bir alandır.”

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.