İhracata Irak freni

SONDEVİR

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, " Bayram tatili ve Irak'a ihracatta yaşanan sorunlar nedeniyle, ihracat rakamımız geçen yılla aynı seviyede gerçekleşti"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2014 Temmuz ayı mal ihracat gerçekleşmeleri ve verilerine dair bilgileri yazılı olarak açıkladı.

Buna göre Temmuz ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre aynı miktarda kalarak 12 milyar 539 milyon dolar oldu. İlk 7 aylık ihracat ise yüzde 5.7 artışla 92 milyar 711 milyon dolara, son 12 aylık ihracat ise yüzde 2,2 artarak 156 milyar 319 milyon dolara yükseldi.

Geçen senenin Temmuz ayında işgünü bazında ihracat 465 milyon dolar iken, bu senenin Temmuz ayında günlük bazda ihracatın yüzde 12 artarak 522 milyon dolara yükseldiğini söyleyen Büyükekşi, " Bayram etkisi ve Irak'a ihracatta Temmuz ayında yaşanan gerileme nedeniyle, ihracatımız geçen sene ile neredeyse aynı seviyede gerçekleşti" dedi. Büyükekşi, işgünü kaybının aylık ihracattaki artış temposunu aylık bazda 12,4 puan, Irak'a ihracatta yaşanan kaybın ise 3,9 puan, toplamda 16,3 puan aşağı çektiğini belirtti.

Dünya Ekonomisinde Büyüme Önceki Yıldan Daha İyi Olacak

Mehmet Büyükekşi açıklamasında, Türkiye ve dünya ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Dünya ekonomisinde geçen yılın son çeyreğinden itibaren genel bir iyimserlik havası hakim olduğunu hatırlatan Büyükekşi, "Euro Bölgesi türbülanslı dönemi geride bıraktı ve düşük büyümeli bir aşamaya geçti.

Avrupa Merkez Bankası'nın attığı adımlar küresel likidite koşullarının iyileşmesine katkı yaptı. Yeni parasal genişleme önlemleri etkilerinin yılın ikinci yarısında daha belirgin olması bekleniyor" dedi.

Büyükekşi, Türkiye ihracatının, gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan büyümeden yararlandığını söyleyerek, ithalatı gerileyen AB'ye ihracatın ilk 7 ayda yüzde 14 arttığını ifade etti.

Büyükekşi, "Bölgesel pazarlardaki tüm olumsuzlukları Avrupa pazarındaki talebe cevap verebilen ihracatçılarımız sırtlıyorlar. Yılın ilk 7 ayında en önemli 5 ihracat pazarımızdan 4'ü Avrupa'dan; Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa. Bu 4 pazarda yılın ilk 7 ayında ortalama yüzde 14 ihracat artışı yakalamayı başardık" diye konuştu.

Orta Doğu ve Bölgemizde Jeopolitik Riskler Etkisini Artırdı

Orta Doğu'da ve Karadeniz'in kuzeyinde yaşanan sıcak gelişmeleri hatırlatan Büyükekşi, gelişmelerin hem Türkiye hem bölge hem de tüm dünya için önemli bir risk haline geldiğini belirtti. İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü katliam ve Orta Doğu'da yaşanan sıkıntıların tüm bölge dinamiklerini ve ekonomilerini etkilediğine dikkat çeken Büyükekşi şöyle konuştu; "Jeopolitik riskler barındıran, yakın coğrafyamızdaki 6 ülke ilk 7 ayda ihracatımızı negatif etkiledi.

Libya, Mısır, Rusya ve Ukrayna'da belirgin düşüşler yaşandı. Komşularımızda barış ve huzur ortamı hem onlar için hem de bizim için gerekli. 60 bin ihracatçının temsilcisi Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, bu sorunların beraberinde getirdiği risk ve belirsizliklerin bir an önce sona ermesini temenni ediyoruz.

Gazze'de yaşanan acı gelişmeler, masum insanların katledilmesi buruk bir Ramazan geçirmemize sebep oldu.

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünya ülkelerini, devam eden saldırıların durdurulabilmesi için göreve çağırıyoruz. Bizler de ihracatçıların temsilcisi ve işadamları olarak, barış elçisi olmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumuzun bir kez daha altını çizmek istiyoruz.

İhracat Artışı Büyümeye Katkı Vermeye Devam Edecek

Türkiye ekonomisi ihracat desteğiyle büyümeye devam ederken, hem sanayi üretiminde yukarı yönlü hareketlenmenin sürmesi hem de cari açıkta yaşanan pozitif gelişmelerin, ileriki dönem beklentilerinin de pozitife dönmesini sağladığın söyleyen Büyükekşi, beklentilerin üzerinde gelen büyüme rakamları ile yabancı finans kuruluşlarının Türkiye için büyüme rakamlarını revize ettiklerini hatırlattı.

Artan sanayi üretimi ve gerileyen cari işlemler açığı gibi olumlu datalara MB'nin yaptığı faiz indirimlerinin de eklenmesini olumlu karşılayan Büyükekşi, "Biz ihracatçılar olarak bu faiz indirimlerini desteklediğimizi, enflasyonda beklenen düşüşe paralel olarak önümüzdeki aylarda da bu indirimlerin süreceğini ifade etmiştik. Çünkü biz inanıyoruz ki, ihracatın ekonomik büyüme tam destek vermeye başladığı bu ortamda, faiz indirimleri, yatırım iklimini canlandırıcı bir etki yapacaktır" dedi.

İhracat rakamları...

"Temmuz ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre aynı miktarda kalarak 12 milyar 539 milyon dolar oldu.

Bayramda işgünü farkı olmasaydı artış rakamı 12,4 puan, Irak'a ihracat ise geçen seneki seviyesinde devam etseydi artış rakamı ek 3,9 puan daha fazla olacaktı" diye konuşan Büyükekşi, Irak'ta yaşanan sıkıntıların geçici olduğunu düşündüklerini ve gerek AB'ye ihracattaki güçlü artış ile gerekse yeni hedef pazarlarımızdaki performanslarla, Irak gibi önemli bir pazarda yaşanan gelişmelerin etkisinin en aza ineceğini söyledi.

Bayram sebebiyle işgünü eksiği haricinde düşünüldüğünde, günlük bazda ihracatın yüzde 12 arttığına dikkat çeken Büyükekşi, bayram etkisi hissedilmeden önceki son Cumartesi akşamına kadar günlük ihracat artışının yüzde 12.4 seviyelerinde olduğunu açıkladı.

Büyükekşi'nin Temmuz ayı ihracat rakamları hakkındaki açıklaması şöyle:

"Tüm gelişmeler ve etkileri ile değerlendirildiğinde, ilk 7 ayda ihracatımız yüzde 5,7 artışla 92 milyar 711 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracatımız ise yüzde 2,2 artışla 156 milyar 319 milyon dolara yükseldi.

Temmuz ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 994 milyon dolarla Otomotiv sektörümüz yaparken, Hazırgiyim ve Konfeksiyon sektörümüz, 1 milyar 727 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, Kimyevi Maddeler sektörümüz ise 1 milyar dolar 581 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.

Temmuz ayında en fazla ihracat artışını yüzde 76 ile Savunma ve Havacılık Sanayi sektörümüz yakaladı. Bu sektörü fındık ve su ürünleri-hayvansal mamuller sektörleri izledi.

Temmuz ayında en fazla ihracat yaptığımız 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Irak oldu. Irak aylık ihracat sıralamasında 5. ülke konumuna geriledi.

Almanya'ya ihracatımız yüzde 14 artarken, İngiltere'ye ihracatımız yüzde 16, İtalya'ya ihracatımız yüzde 2, Fransa'ya ihracatımız yüzde 7 arttı. Irak'a ihracatımız ise yüzde 46 azaldı. En fazla ihracat yaptığımız 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 64 ile Suriye'ye gerçekleşti.

Temmuz ayında ihracat artışında öne çıkan ülkeler şöyle oldu; Temmuz ayında Peru'ya ihracatımız yüzde 314, Malezya'ya yüzde 123, Norveç'e yüzde 110, Angola'ya yüzde 99, Gana'ya yüzde 86, İrlanda'ya yüzde 85, Kuveyt'e yüzde 83 arttı.

Temmuz ayında AB'ye ihracatımız yüzde 11 artarken, Kuzey Amerika'ya yüzde 12 ve Uzakdoğu'ya yüzde 10 ihracat artışı yakaladık. Temmuz ayında Ortadoğu'ya ihracatımız yüzde 18, Afrika'ya yüzde 10 geriledi.

En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında Temmuz ayında ihracatını en fazla artıran ilimiz yüzde 33 artışla Hatay oldu. Hatay'ı yüzde 16 artışla Sakarya, yüzde 4 artışla İstanbul ve yüzde 1 artışla Manisa takip etti. Ankara'nın ve Kocaeli'nin ihracatı yüzde 1, Denizli'nin yüzde 2, İzmir'in yüzde 5, Bursa'nın yüzde 7, Gaziantep'in ihracatı yüzde 18 düşüş kaydetti"

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.