İslam Dünyası gençliğin gücünü keşfetti


Röportaj: Fahri Sarrafoğlu

 
İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB)'nin 7-12 Temmuz 2012 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da düzenlediği 8. Uluslararası Gençlik Buluşması (UGB) Türkiye ve dünyadan birçok genci bir araya getirdi. İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Ülke Masaları Direktörü Cihad Terzioğlu ile etkinlik öncesi ve sonrası ile ilgili sorularımıza içtenlikle şöyle cevap verdi

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?


Matematik Mühendisliği doktora öğrencisiyim ve bir firmada proje finansman uzmanı olarak çalışmaktayım. Küçük yaşta bize öğretilen "sağına soluna bakmadan ben varım" diyeceksin! Düsturuna binaen birçok STK'da aktif görev yaptım, bu yılın başından beri ise İDSB Ülke Masaları Heyeti Koordinatörlüğünü yürütmekteyim.


İDSB hakkında da ön bir bilgi alabilir miyiz?
İDSB 2005 yılı sonunda Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı imzaları ile kurulmuş uluslararası dernek statüsünde bir Birlik projesidir. İslam Dünyasının- ki bizler için Müslüman yaşadığı her toprak bu dünyanın bir parçasıdır -sivil toplum kuruluşları arasındaki koordinasyonu sağlamayı hedef edinen Birlikte bugün elliyi aşkın ülkeden iki yüzden fazla dernek/vakıf üye durumdadır.

İslam ülkeleri 8.Gençlik Buluşmasından bahsedebilir misiniz?


Türkiye, Ortadoğu, Afrika, Güneydoğu, Orta Asya, Rusya ve Avrupa ülkelerinde yaşayan ve bulundukları ülkelerde çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev yapan 18–30 yaş aralığındaki gençler bir hafta sürecek buluşmaya katıldılar. Katılımcılar aynı zamanda buluşma bünyesinde “Medya ve Gençlik” adlı forumda çeşitli alt başlıklar altında tebliğ sundular.


 Yine forum bünyesinde Türkiye’den Fahri Sarrafoğlu, İbrahim Eren, Yusuf Kaplan, Mustafa Özcan, Turan Kışlakçı, Nevzat Çiçek gibi sahasında etkin entelektüel, gazeteci, düşünür, akademisyen ve medya mensupları da sunumlar yaptı. Bu bağlamda görsel - yazılı basın, sosyal medya ve internet güvenliği, Arap Baharında Medya ve Gençlik Faktörü, Yeni Medya Düzeninin Toplum ve Gençlik Üzerindeki Etkisi, Potansiyel Güç Olarak Gençlik ve Medya İkileminin İslami Perspektifi vs  gibi konular tartışıldı.


Hangi ülkelerden katılım oldu genelde ve katılımcı sayısı ne kadardı?
 Türkiye ve dünyanın muhtelif yerlerinden yaklaşık 100 kişinin katıldığı buluşmaya uluslararası ilişkiler, iletişim ve medya, iktisat, ilahiyat, işletme, hukuk, mühendislik, bilgisayar-teknoloji, filoloji vd. alanlarda lisans, master ve doktora seviyesinde okuyan öğrenciler geldi. Ülkeler arasında Fas, Senegal, Irak, Pakistan, Lübnan, İngiltere, Kazakistan, Sudan, Bahreyn, Makedonya, Rusya, Filistin, Kudüs, Arnavutluk, Yemen, Suriye, Bangladeş, Endonezya, Malezya, İran başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkeleri yer alıyor.


Amaç neydi, beklenene ulaşıldı mı acaba, özellikle katılımcılar acısından?


Amacımız İslam Dünyası'nın gençleri arasında kalıcı ve sürdürülebilir koordinasyonu temin etmenin yanında, ortak ve güncel problemlerimize yapıcı ve somut çözüm önerileri geliştirebileceğimiz ortamları sağlamaktı. Gençlik buluşmaları bu ortamların sağlanmasında başarılı ve hedefine ulaşan organizasyonlardır. " Medya ve Gençlik" konusunu tartıştığımız 8.UGB'de katılımcıların, konuya vakıf ve hazırlıklı olmaları ve alanında uzman kişilerin gerçekten kendini dinleten tebliğler sunması açısından verimli geçti.


Önümüzdeki senenin programı belli mi yine İstanbul mu ev sahipliği yapacak ya da hangi ülke aldı.
Henüz kesinleşmedi ancak birlik konseyimizin daha önce aldığı karar doğrultusunda 9.UGB’yi 2013 yılında balkanlarda yapmayı planlıyoruz. Konseyimiz önümüzdeki 3 yılın programını önümüzdeki ekim ayında onaylayacak.


Şunu da yapsak daha güzel olur dediğiniz birşeyler mutlaka olmuştur onları da paylaşabilir misiniz?
İstanbul’da misafir ettiğimiz genç arkadaşlarımıza kadim medeniyetimizi ve İslam Dünyasının kendisine güvendiğinde neler başarabileceğine şahitlik eden kültürel mirasımızı daha çok vakit ayırarak gezdirmek isterdik. Milletçe verdiğimiz mücadeleleri daha iyi anlatabilmek ve en azından misafirlerimizi bir akşam Çanakkale'de ağırlamak isterdik.


Program süresince hangi STK’ları ziyaret ettiniz?


MUSİAD
AK PARTİ İST İL BSK
SELAMWORLD
BİRLİK VAKFI
İLİM VE FAZİLET VAKFI
İHLÂS VAKFI

Yurtdışından gelen gençlerin en çok neler hoşuna gitti?

Dikkat çeken durumlar: Selamworld hoşlarına gitti, İstanbul’u çok beğendiler, Tayyip Beyi çok seviyorlar, bizim tarihimizi bizim kadar biliyorlar. Sosyal medyanın önemini kavramış durumdalar. Ayrıca fotoğraf çektirmeyi çok seviyorlar. Yine hediyelik eşya almayı çok istediler... İyi iletişim kurmaları dikkat çekiciydi, özgüveni yüksek arkadaşlardı, en büyük problem ortak dilin olmayışı.

Genç kardeşlere tavsiyeleriniz nelerdir?
İman ve Aksiyon... Her neye inanırsak inanalım, fikri eyleme dönüştürmeden, başsız vücut misali eksik kalacağımızı bilmeli ve taşına altına elimizi değil GENCE yakışacak şekilde bedenimizi koymanın hayalini taşımalıyız...

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner16

banner15

banner21