İTO, Ticaret Üniversitesi için hedef büyüttü

SON DEVİR

İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar, Odanın tam destek verdiği üniversitenin iki yılda Türkiye'nin ilk 5 üniversitesi arasında yer alması için ne gerekiyorsa yapılacağı mesajını verdi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı İbrahim Çağlar ve bir grup İTO Meclis üyesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin yeni kampüsü Sütlüce'de, üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken ve Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren'in misafiri oldu.

''Hedefimiz ilk 20''

Kahvaltılı sohbet toplantısıyla başlayan programın ikinci bölümünde, konferans salonuna geçen misafirlere ilk önce Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren hitap etti.

'Böyle bir kurumu, binayı İstanbul Ticaret Üniversitesi'ne kazandıran İTO'ya, Üniversite Mütevelli Heyetine teşekkürlerimizi sunuyoruz' diyen Ekren, üniversitenin kuruluş amaçlarını ve felsefesini anlattı.  

Üniversitenin kurucu iradesi olan İTO'nun uygulama, bilgi ve becerilerinden yararlanmayı ön planda tuttuklarını kaydeden Ekren, üniversitenin ölçekleriyle ilgili genel bilgiler verdi.

Hazırladıkları 5 yıllık stratejik plandan başlıklar da sunan Ekren, 'Stratejik plan bittiğinde İstanbul Ticaret Üniversitesi'ni Türkiye'nin ilk 20 üniversitesi arasına sokmayı hedefliyoruz' mesajını verdi.

Ekren konuşmasının devamında, 'Stratejik plan çerçevesinde öğrencilerin bilgi, birikim ve tecrübelerini arttırmayı, programları yeniden yapılandırarak hem sektörün hem de İTO'nun istediği öğrenci profilini yetiştirmeyi, yayınlara, araştırmalara, projelere ağırlık vermeyi, akademik ve idari personelin kapasitesini artırmayı ve üniversitenin  sıralamasını her sene makul bir şekilde üst sıralara çıkarmayı planlıyoruz' diye konuştu.

Üniversitenin rekabet avantajlarını da sıralayan Prof. Dr. Ekren, 'Fiziksel yatırımların yanı sıra akademik, teknolojik ve mekanik yatırımlarla insan kaynaklarına yatırım yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde bütçenin büyük bir bölümünü bu alanlara tahsis edeceğiz' dedi.

Ekren; İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin dört tane kampüsüyle, kuruluş amacında ifade edildiği şekilde çağdaş, uygulamalı, bilgi ve becerilerin gelişim merkezi olmasını planlıyoruz.' İfadelerini kullandı. Ekren, konuşmasının sonunda  üniversitenin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

''Artık İçe doğru derinleşmeliyiz''

Daha sonra kürsüye gelen İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken, yeni konferans salonunun ilk programında İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar ile Meclis üyelerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yapılan tüm yatırımların eğitim hayatına kaliteli insanlar yetiştirmek için yapıldığını vurgulayan Erken, '12 yıllık bir üniversitenin hayatı uzun bir süre değildir. Ancak, üniversitemiz bu sürede iyi mesafe kat etti. İTO ve İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı, üniversitemizin arkasında ciddi bir hami olarak yer aldı. Umuyorum ki bundan sonra da yer alacak' dedi.

Bu tür kurumların genelde para kazanma, gelir getirme yeri olmadığına dikkat çeken Erken, 'İş adamlarımız aceleci davranmamalı. Buralarda formatımızı değiştirmeliyiz. Çünkü bu mekanlarda insanlarımız için hayırlı yatırımlar yapılıyor. Bunların meyvesini belki 50, belki yüz yıl sonra fikir olarak alacağız. Üniversite gibi yerlerde faydalı ve yararlı harcamalar yapıp ilim ve irfanla ilgili ürünler almak üzerine düşünmek gerekiyor' mesajını verdi.

Fiziki yönden orta vadede gerekli yatırımların yapıldığını kaydeden Ekren, ' Bu kampüse yapılan yatırım İTO'nun bu döneminde, mevcut mütevellinin yaptığı en hayırlı işlerden birisidir. Toplam 80 bin metrekarelik alanda orta vadedeki hedefleri gerçekleştirecek imkânlar oluşuyor. Sadece mekânların metrekaresiyle övünülmemeli. Bundan sonra üniversitemizde içe doğru derinleşmeyi sağlamak için gayret etmeliyiz ' diye konuştu.

Erken, konuşmasının sonunda Sütlüce kampüsünün hizmete girmesi sürecinde, başta Mütevelli Heyeti Başkanvekili Hasan Büyükdede olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

''Desteğimiz sürecek''

Erken'den sonra söz alan İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar da, 'Biz her zaman üniversite ile iç içeyiz' mesajı verdi. Üniversite yönetiminin taleplerinin Meclis'te kabul gördüğünü anlatan Çağlar,' Biz de Meclis Başkanlık Divanı olarak devamlı doğru iş yapıldığına inanarak destek veriyoruz. Bu destek de sürecektir' dedi.

Meslek Komiteleri ile üniversitenin akademik kadrosu arasındaki diyaloğu kuvvetlendirici girişimleri desteklediklerini kaydeden Çağlar, 'Yakın zamanda bu sürece öğrencileri de katalım. Böylece öğrencilerin ticari hayatın doğallığını görmelerini sağlamış oluruz' diye konuştu.

14 Şubat'ta yapılacak olan İTO seçimlerine de değinen Çağlar, ' İTO seçimlerinde öğrencilerin danışmanlık yapmasını istiyoruz. Meclis toplantılarına da katılsınlar' dedi.

Çağlar; konuşması, 'Ticaret Üniversitesi'nin 5 yıl sonra Türkiye'nin  ilk 20 üniversitesi olması hedefi bize yakışmaz. İTO dünyanın beşinci, Türkiye'nin en büyük odası. 350 üyemizle iftihar ediyoruz. Üniversitemize sonuna kadar destek veriyoruz. Bu akademik kadro ve güçle iki yılda ilk 5'e girmeliyiz. Biz, bunu almak zorundayız. Türkiye'ye örnek olan bir odayız. Üniversitemiz de bu seviyeye gelmeli. Bu sizlerin gayretiyle olacak' sözleriyle bitirdi.

Konuşmaların ardından, İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar ve İTO Meclis Üyeleri, Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken ile Rektör Nazım Ekren'le birlikte 40 bin metrekarelik alana sahip olan Sütlüce kampüsünü gezdi.

Üniversitenin Genel Sekreteri Yard. Doç. Dr. Nihat Alayoğlu ve bir grup akademisyenin de katıldığı kampüs turunda, misafirlere teknik bilgileri Genel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hanifi Parlar verdi.

Gezinin ardından misafirlere kahve ikram edildi ve ziyaretin anısına toplu hatıra fotoğrafı çekildi.

RAKAMLARLA SÜTLÜCE KAMPÜSÜ

Kampüs toplam 5 bloktan oluşmakta ve 41.177 m² kapalı alana sahip bulunmakta. Çatı katları dahil olmak üzere 10 katlı. Boyu 102 mt derinliği ise 59 metre.
Kampüsde;
.       8 adet toplantı salonu (yaklaşık 185 kişi kapasiteli)
.       300 m² 150 kişilik yemekhane
.       362 kişi kapasiteli konferans salonu
.       205 m² 8,3 metre yüksekliğinde stüdyo alanı ve müştemilatları
.       139 adet öğretim görevlisi odası
.       6 adet 145 kişi kapasiteli küçük amfi
.       2 adet 260kişi kapasiteli büyük amfi
.       1 adet 75 kişilik münazara salonu
.       3 adet mac laboratuvarı
.       4 adet bilgisayar laboratuvarı
.       6 adet atölye bölümü( 2 fotoğraf ve 4 atölye)
.       1 adet sanal mahkeme salonu
.       12 adet öğrenci kulübü ünitesi
.       10 adet öğretim görevlisi misafirhanesi
.       1200 m² sergi alanı
.       65 adet derslik mahalli
.       3160 m² kütüphanesi
.       5 adet kantin mahalli
.       1 adet sağlık merkezi
.       1 adet mutfak
96 araçlık otopark
Her katta yaklaşık 700 m²lik serbest alan bulunmakta.
Tüm derslik ve bu amaçlı alanlar aynı aktif olarak kullanıldığında 6357 kişi ders görebiliyor.
Ayrıca idari ve işletme mahalleri de mevcut.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.