Muhafazakar- Demokrat Lider Erdoğan'..

Dr. Bekir Türkmen'in bekirturkmen.com 'da ki "Erdoğan, Ülkenin veya insanların Babası değil, Yeni bir liderdir" başlıklı makalesini okuyorum.

İşte bu makalenin içinde, "Bireyleri, doğuştan getirdikleri haklarla müktesebatına uygun statüye yükselten Demokratik Cumhuriyet rejimi, bireyler arasında eşitliği sağladığı gibi, her yurttaşa ülke yönetimine katılma ve ülkenin geleceğini belirleme hakkı vermiştir. Demokrasimiz; getirdiği yeni özgürlükçü ortam ve sağladığı haklarla yurttaşlarımıza insan olmanın onurunu ve erdemini de yaşatmaktadır. Erdoğan bu onuru yaşayan ve geniş toplum kesimlerine yaşatan bir liderdir" diyor Bekir hoca..

Dr. Bekir Türkmen değer verdiğimiz, fikir ve düşüncelerini önemsediğimiz kıymetli bir akademisyen.
Makalesini okumaya devam edelim,

Diyor ki; "Demokrasi beklentisi içinde olan tüm Ortadoğu ve Afrika halklarının geleceğini belirleme talepleri bağlamında "rol model" olarak algılanan küresel bir liderdir. Bunda müktesebatının önemi yadsınamaz. Hatta kağnısının önüne konan her taş onun yeni yol, yöntem ve teknikler keşfetmesini sağlamıştır. Şer gibi görünen kavram ve olgular hayra dönüşmüştür. Demokratikleşen Cumhuriyet rejimiyle birlikte, siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda gerçekleştirilen atılımlar, Türkiye'nin çağdaş Batı Dünyası'yla özdeşleşmesine zemin teşkil etmiştir. Bu aynı zamanda Batı'yla anlayış buluşmasıdır.Erdoğan; devlete, topluma ve insanlığa karşı sorumluluklarını herşeyin üstünde tutmaktadır" ..

Devam ediyor Bekir hoca, "Onun birey özgürlüğüne önem veren felsefesi devlete, topluma ve insanlığa olan sadakatini engellemektedir. Köşk'e çıktığında küresel bir lider olarak; mikro, makro ve uluslararası düzeylerdeki her türlü olumlu etkinliği teşvik edecek, her topluma ve ülkeye ulaşacak toplumların kaynaşmasını için yeni fırsatlar silsilesi oluşturacaktır. Emsal görev ve statüde bulunan devlet ve hükümet adamları ile ilişkileri, pozitif, içten ve amaca yönelik olmaya devam edecektir. Dualar, etkileyici kişiliği, samimiyeti, görüş açısının genişliği, görünüş geçerliliği ve iletişim becerileri onun işini iyice kolaylaştırmaktadır.

O, İleri hukuk sistemi olmadan çağdaş yurttaş olunamayacağını bildiği için "çağdaş bir hukuk sistemi"nin kurulabilmesi için mücadele vermektedir. Birçok yasayla Medeni kanun ve Ceza gibi, önemli mesafeler almış ise de en önemli iş olarak "Yeni Anayasa"yı görmektedir"..

Ve bir tespit yapıyor.. "Ferasetten yoksun ön yargılı ve dar kafalı insanların artık muhtar bile olamaz dedikleri Erdoğan, yerel, ulusal ve bölgesel liderlik sınırlarını aşmış ve Oyun Kurucu Dünya Liderliği seviyesine yükselmiştir. Eskiden geçtiği güzergahtaki halk, ziyaret etiği mekanlardaki ev sahipleri ve kuruluş yöneticileri sevinirlerdi. Gelişi mutluluk bu mekanlardan ayrılışı hüzün verirdi. Şimdi ise diğer toplumların üyeleri ve ülkelerin yöneticileri yolunu gözlemektedirler. Artık Erdoğan'a yakınlık onlar için de önemli bir değer ölçüsü ve statü halini almıştır"..

Ve makalesinin özünü ifade ediyor, "Erdoğan kendi çocukları hariç kimsenin babası değildir. Elmalılı Hamdi Yazır Mealine bakılabilir, Ahzab suresi 40. Ayet'te Cenab-ı Hak: "Muhammed, sizin adamlarınızdan hiç kimsenin babası değildir.

Fakat o, Allah'ın Resulü ve peygamberlerin en sonuncusudur. Allah her şeyi hakkıyla bilendir" buyurmaktadır. Lider olarak Erdoğan için, benim kitabımdaki nitelemem de olduğu gibi Yeni Lider denebilir. Ayrıca; Muhafazakar- Demokrat Lider denebilir. Bölgesel Lider denebilir. Küresel Lider denebilir. Ancak baba başkan veya baba lider denemez. Baba lider O'nun onlarca liderlik niteliğinden ancak birine cevap teşkil edebilir. Bu niteleme bizi eksik ve yanlış yerlere götürdüğü gibi Erdoğan'ın oyun kurucu dünya liderliği manivelasını tartışılır, hale getirebilir"..

İyi analiz yapmış Dr. Bekir Türkmen.
Fazlaca yazılacak bir şey bırakmamış Bekir Hoca.
Bu köşenin yazarı olarak, bizi izleyen, okuyan muhterem dostlarımıza Dr. Bekir Türkmen Hocamızın makalelerini takip etmelerini öneriyorum.

Vedat Çelikbaş [email protected]

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner16

banner4

banner15

banner21