MÜSİAD'dan faiz lobisi uyarısı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Sanayi Üretimi rakamları ve bugün açıklanan büyüme rakamlarıyla ilgili, "Türkiye ekonomisinin gücünü ortaya koyuyor.

14 çeyrektir büyüyen, son 8 çeyrekte büyümeye devam etmekle birlikte büyümesinin hızı düşen ülkemiz, bugün açıklanan rakamlarla, bu yılın ilk çeyreğinde beklentileri yüzde 3 büyüdü. Büyüme hızını da arttırmaya başladı.

Huzur, güven ve istikrar algısını perçinlendi. Türkiye kazanmayı öğrenmiştir ve bundan vazgeçmeye niyetli değildir" değerlendirmesini yaptı.

Olpak açıklamasında, 27 Nisan'da Genel Kurul'da yaptığı konuşmayı anımsatarak, Türkiye'nin bankacılık sistemiyle ilgili uyarısının bugün tartışma konusu haline geldiğini belirterek, "Bankalar posta memurluğundan çıkıp, sadece teminata kredi veren sistemden, makul teminatlarla projeye kredi veren sisteme geçmeli" tespitini yaptı.

SPEKÜLATÖRLERİN EN SEVDİĞİ ORTAM

Faiz değil, yatırımı teşvik eden bir finansal mimarinin Türkiye'nin kalkınması adına kaçınılmaz olduğunu, bankaların kar etmesine karşı olmadıklarını ancak bankaların da, bu ülkenin ticari kurumları olarak, kendileri gibi ticari hayatın risklerini de sırtlanmaları gerektiğine inandıklarını belirten Olpak, şunları kaydetti:

"Özel sektör olarak üzerimize düşen görevleri biz yerine getirelim, yasal düzenlemeler gerekliyse onları da talep edelim ama bankacılığın da, gerçek ticari hayatın içine girmesini sağlayalım. Aksi takdirde, her devirde olduğu gibi, gerilimden ve kargaşadan beslenen faiz lobisi ve bunun gibi fırsatçıların eline koz verilmeye devam edilecektir. Spekülatörlerin en sevdiği ortam, bugünlerde oluşturulmaya çalışılan kargaşa ortamıdır. Ancak, amaçlarına ulaşamayacaklardır.

Son günlerde, hem FED'in yeni politikasının etkisiyle gelişmekte olan ülke piyasalarında yaşanan gelişmelere bağlı olan hızlı ve yüksek miktarda fon çıkışı, hem de maalesef ülkemizde yaşananlar, borsamızı da olumsuz etkilemiştir. Ancak, unutmamalıdır ki, borsa bir yansımadır. Ne gerçeğin birebir kendisidir, ne de gerçekten tamamen kopuktur. Yansımalar, üzerinde oynamalarla, farklı algılara dönüştürülebilir. Asıl olan, gerçektir. Asıl olan, gerçek ticarettir, gerçek üretimdir. İnanıyoruz ki, toz bulutu dağılınca, piyasalar da olması gereken yerini bulacaktır."

TÜRKİYE'NİN İTİBARI KÖTÜ ETKİLENİYOR

Olpak, Gezi Parkı tartışmalarından yeni bir eylem çıkararak, amacından ve içeriğinden uzaklaştırılmış bir gündem oluşturma gayretinin, Türkiye'nin itibarı kadar, gelecek vizyonunu da kötü etkilediğine dikkat çekerek, farklı düşüncelerin, şiddet içermeden ve şiddetle karşılaşmadan ifade edilebildiği bir ortama herkesin ihtiyacı olduğunu belirtti.

Bunu sağlamanın, olası daha üzücü durumlara fırsat vermemek, itibarı ve geleceği korumak adına hassasiyetle davranmanın, ülkesini seven herkesin üzerine düşen bir görev olduğunu anlatan Olpak, "Geleceğimize hep birlikte sahip çıkmalı, duygusal, ötekileştiren, tepkilerden uzaklaşıp, sağduyulu davranmalıyız" dedi.

Olpak, Gezi Parkı tartışmalarından, yeni bir eylem çıkararak, amacından ve içeriğinden uzaklaştırılmış bir gündem oluşturma gayretinin, Türkiye'nin itibarı kadar gelecek vizyonunu da kötü yönde etkilediğini aktardı.

GEZİ PARKI'NDA DEMOKRATİK TAVIR KORUNMALI

Olpak, Gezi Parkı'nda fikirlerini savunanları, Gezi Parkı'ndakilerin de onaylamadığı, o çerçevenin dışındaki farklı grupları ayrıştırmak gerektiğini belirterek, Gezi Parkı'ndaki eylemcilere müdahale etme amacı olmayan, ancak onları ve o bölgedeki başka vatandaşları olası provokasyonlardan korumak üzere gerekli güvenlik tedbiri alınmasını önerdiğini, sosyal şartlar kadar, fiziki şartların da, manipüle edilmeye son derece müsait olduğu için orada yaşanabilecek bir provokasyonun herkesi üzebileceğini dile getirdi.

Olpak, bu açıdan, İstanbul Valiliği'nin bugün Taksim Meydanı ile ilgili düzenlemelerini, bu doğrultuda, yerinde bir karar olarak gördüklerini açıkladı.

BASAMAKLARI HIZLA ÇIKARKEN TÖKEZLEMEYELİM

"Orta Gelir Tuzağı'ndan kurtulma yoluna girdik. Çözüm Süreci, Türkiye'yi, yatırım yapılabilir ülke seviyesine taşıdı. Nükleer Santral, 3. Havalimanı ve 3. Köprü projeleri sevindirici yatırımlar. Tüp Geçit yakında açılıyor. Sırada Kanal İstanbul gibi projeler var. Türkiye, tarihinde ilk defa, kısa vadeli borçlanabilen ülke durumundan, uzun vadeli büyük yatırımlar alan bir cazibe ve güven merkezi durumuna geçiyor" ifadelerini kullanan Olpak, küresel krizden en az etkilenen ülke olan Türkiye'nin, şimdi dünya piyasaları toparlanmaya çalışırken bu avantajlı pozisyonunu kaybederse, birkaç basamak birden çıkabilecekken, tökezleme riskiyle karşı karşıya kalacağını ve bunu riske atmaya kimsenin hakkı olmadığını anlattı.

Olpak, Türkiye'nin bulunduğu noktaya kolay gelmediğinin altını çizerek,şöyle devam etti:

"Kolay kolay da istikrardan, güvenden, demokrasiden vazgeçecek değiliz. Gezi Parkı’nda eylemlerini sürdüren gençlerin samimi beklentileri arasına, farklı talepler eklemeye çalışmak, seçilmiş hükümetten dayatmaya varan yersiz isteklerde bulunmak, Türkiye’ye haksızlık yapmak demektir. Demokrasinin kötüye kullanılmasına karşıyız. Türkiye ekonomisi, önündeki engelleri aşabilecek bir seviyededir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner16

banner15

banner21