Obama, Afganistan politikasını açıkladı

Obama ve Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Beyaz Saray'da görüştü. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Obama, 2014 yılının sonunda ülkenin tamamının güvenliğinden Afganistan güçlerinin sorumlu olacağını belirterek, gelecek yılın sonunda Afganistan'daki savaşın sorumlu bir şekilde sona ereceğini söyledi.

Bu yılın bahar aylarından itibaren de koalisyon güçlerinin Afganistan'daki misyonunun ''destekleyiciyi role'' dönüşeceğini belirten Obama, ABD askerlerinin ihtiyaç olduğunda Afganlarla savaşacağını ama bahar ayından itibaren yeni görevinin Afgan ordusuna eğitim ve danışmanlık ile yardımlar şeklinde olacağını dile getirdi. Obama, bu bahardan itibaren Afganların ülke genelinde liderliği üstleneceğini ifade etti.

Taliban ofisinin açılması...

Obama, 2014 yılından sonra da iki ülkenin ekiplerinin güvenlik anlaşması çerçevesinde çalışacağını söyledi.

2014 yılından sonra da Afganistan'ın egemenliğine saygı çerçevesinde iki amaçlarının olacağına değinen Obama, bunlardan birini Afgan güvenlik güçlerine eğitim ve asistanlık desteği, ikincisini ise El-Kaide'ye karşı terörle mücadeleyi sürdürme olarak tanımladı.

Obama, hem ABD hem Afganistan için çok zorlu misyonun hala devam ettiğini de vurguladı.

ABD Başkanı Barack Obama, ayrıca güvenlik konusundaki gelişmelerin siyasi süreçlerle eşleşmesi gerektiğini belirterek, Afgan hükümeti ile Taliban arasında uzlaşı sürecine kendilerini yeniden adadıklarını ifade etti.

Karzai'nin, kendisini, Afgan hükümetinin barışa yönelik yol haritası konusunda bilgilendirdiğini dile getiren Obama, ''Bugün, bu sürecin, görüşmeleri kolaylaştırmak için Taliban ofisinin açılması yoluyla ilerletilmesi gerektiğinde karar verdik'' dedi.

Uzlaşı sürecinin, Pakistan dahil olmak üzere bölge tarafından da desteklenmesi gerektiğini dile getiren Obama, bu konuda daha somut adımlar için çalışacaklarını, çünkü güvenli ve istikrarlı bir Afganistan'ın sadece Afgan halkı ve ABD'nin değil, tüm bölgenin çıkarına olduğunu kaydetti.

"2014'ten sonra Afganistan'da askeri güç bulunmayacak"

ABD Başkanı Barack Obama, ''Bir tür dokunulmazlık olmadan, 2014 yılı sonrasında Afganistan'da herhangi bir askeri gücümüzün bulunması mümkün değil'' dedi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de Afganistan'ın egemenlik hakkı, gözaltı merkezlerinin Afgan hükümetinin kontrolüne geçmesi, uluslararası güçlerin Afgan köylerindeki mevcudiyetinin sona erecek olması gibi konuların çözülmesiyle, Afgan halkının önüne çıkıp, Afgan egemenliğinden ve Afgan yasalarından taviz verilmeyecek şekilde, Afganistan'daki ABD askerleri için dokunulmazlığı savunabileceğini söyledi.

Obama ve Karzai, Beyaz Saray'da görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Karzai, görüşmede, Afganistan için önem taşıyan bazı hususlarda ilerleme kaydettiklerini görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Gözaltı merkezleri ve tutuklularla ilgili sorumluluğun Afgan hükümetine geri verilmesi yönünde anlaştıklarını ve Afganistan'a döner dönmez bunun hayata geçirileceğini, ülkedeki güvenlik sorumluluğunun Afgan hükümetine devri konusunu da ele aldıklarını dile getiren Karzai, bu baharda, Afgan halkının güvenliği ve korunmasında tüm sorumluluğun Afgan hükümetinde olacağını, uluslararası güçlerin ve Amerikan güçlerinin artık Afgan köylerinde mevcudiyet göstermeyeceğini söyledi.

Karzai, görüşmede barış sürecinde atılması gereken adımları da ele aldıklarını bildirerek, Katar'daki Taliban ofisine izin verilmesi hususunda mutabakata vardıklarını belirtti.

Afganistan'daki ekonomik dönüşüm süreci, seçimler ve Afganistan ile ABD arasındaki İkili Güvenlik Anlaşması'nın tüm boyutlarını konuştuklarını da kaydeden Karzai, Afgan halkı olarak ABD ile ilişkilerine verdikleri önemi vurguladı, ABD'nin Afgan halkına sunduğu yardımlardan dolayı teşekkür etti.

2014 sonrası için ABD askerlerinin durumu

Obama, bir soru üzerine, Afganistan'daki ortamın hala çok tehlikeli olduğunu ama Afgan güçlerinin liderlikte öne çıkmasının kendilerinin dönüşümü bahar aylarında yapmaya imkan tanıdığını söyledi.

Ancak ABD askerlerinin nasıl geri çekileceği konusunun tam olarak kararlaştırılmadığını belirten Obama, gelecek haftalarda bu konuda ordudan öneriler alacağını ve ondan sonra açıklama yapacağını vurguladı.

Obama, 2014 sonrasında herhangi bir ABD gücünün ülkede bulunmasının ancak Afgan hükümetinin davetiyle olabileceğine işaret etti.

Diğer ülkelerle ABD askerlerinin dokunulmazlığının yer almadığını herhangi bir güvenlik anlaşmalarının bulunmadığını hatırlatan Barack Obama, ABD askerlerinin Afganistan'da kalabilmesi için de onlara dokunulmazlık verilmesi gerektiğini belirterek, bir tür dokunulmazlığı olmadan, 2014 yılı sonrasında Afganistan'da herhangi bir ABD askeri gücünün bulunmasının mümkün olmadığını söyledi.

Karzai de dokunulmazlık konusunun ABD için spesifik önem taşıdığını anladıklarını, kendileri açısından da egemenlik konusunu aynı şekilde önemli olduğunu belirtti.

Gözaltı merkezlerinin Afgan hükümetinin kontrolüne geçmesi, uluslararası güçlerin Afgan köylerindeki mevcudiyetinin sona erecek olması gibi hususların bu bağlamda önem taşıdığına değinen Karzai, ''Bugün yaptığımız gibi, bu konuların çözülmesiyle, Afgan halkının önüne çıkıp, Afgan egemenliğinden ve Afgan yasalarından taviz verilmeyecek şekilde, Afganistan'daki ABD askerleri için dokunulmazlığı savunabilirim'' diye konuştu.

Hamid Karzai, bir başka soru üzerine, Afganistan'daki ABD askerlerinin sayısıyla ilgili kararların ABD hükümetine ait olduğunu kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
ABDObamaAfganistanKarzai
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.