Refiye Yılmaz'ın durumu kafa karıştırdı

OPR.DR. CEZMİ KARACA: NAKİL GEREKTİRECEK BİR DURUMU YOK 

'Türkiye'de en fazla ince bağırsak nakli gerçekleştiren Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Opr. Dr. Cezmi Karaca, Amerika'daki tedavisi için 1 milyon dolara ihtiyaç olduğunu duyuran Refiye Yılmaz'ın şu anda ''ince bağırsak nakli gerektirecek bir durumunun olmadığını'' söyledi.

Karaca, sosyal medyada geniş yankı bulan ve ince bağırsak nakli için Amerika'daki tedavi karşılığında 1 milyon dolara ihtiyaç olduğunu duyuran Refiye Yılmaz'ın geçen hafta çarşamba günü hastanelerine başvurduğunu belirtti.

Hastanın kendilerine ince bağırsak nakli adayı olduğunu söylediğini dile getiren Karaca, şöyle konuştu:
''Elindeki belgeleri aldık, muayene ettik. 2008'de Çapa Tıp Fakültesi'nde 'Gardner Sendromu' nedeniyle ameliyat olmuş. Kalın bağırsağının hemen hemen hepsi çıkarılmış, son kısmı ince bağırsağa eklenmiş. Zaman içinde değişik periyotlarda kontrolleri oluyormuş. Hastanın son zamanlarda karın ağrıları zaman zaman da tuvalet düzeninde bozukluk çıkmış.

Ağızdan beslenebiliyor

Ameliyat eden doktorlar ince bağırsakları besleyen damarların olduğu yelpazenin içinde bir takım sertlikler hissetmiş ve parça almışlar ve tümör tanısı koymuşlar, sonra da Yılmaz'ın tedavisini planlamışlar. Bu planlamanın içinde bir tedavi şekli var. 'İlerde birgün bağırsak nakli olabilirsin' diye bir cümle konulmuş.

Ekip olarak hastayı gördük. 23 yaşında cıvıl cıvıl sağlığı için herşeye değer birisi. Refiye Yılmaz, geçen hafta yaptığımız muayenesine, epikrizine, görüntüleme belgelerine göre ince bağırsak nakli adayı değil. Çünkü bir takım solüsyonlarla destekli olmak üzere ağızdan besleniyor ve tuvalete çıkabiliyor. İstediği belgeyi verip gönderdik. Bugün duyduk ki sosyal medyada kendi dertlerini paylaşmış, bir takım girişimlerde bulunmuş. Biz de böyle bir açıklama yapma gereği duyduk.''

SAĞLIK BAKANLIĞI: İLAÇ GÖNDERİLMEDİĞİ İDDİASI GERÇEK DIŞI 

Sağlık Bakanlığı, 'Gardner Sendromu' hastası Refiye Yılmaz'ın tedavisüreçlerinin Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü'nce yakinen takip edildiğini belirterek, kullandığı ilacının 5 aydır gönderilmediği iddialarının da gerçek dışı olduğunu bildirdi.

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan tetkikler neticesindeRefiye Yılmaz için acil ince bağırsak nakli ihtiyacı öngörülmediğini belirten Bakanlık, hastanın talebi üzerine bu konuda dünyanın başka ülkelerindeki merkezlerden durumu hakkında konsültasyon talep edileceğini kaydetti. Bakanlık, hastanın yurt dışında tedavisinin zorunlu olması durumunda, bunun ücretsiz olarak sağlanacağını kaydetti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada medyada, 'Gardner Sendromu' hastasıRefiye Yılmaz'ın ince bağırsak nakli için yurt dışına gitmesi gerektiği, kullandığı ilacının Sağlık Bakanlığı tarafından 5 aydır gönderilmediği gibi ifadelerin yer aldığı belirtildi.

Hasta yakından takip ediliyor

Refiye Yılmaz'ın tedavi süreçlerini Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yakinen takip edildiği belirtilen açıklamada, "Hastamız Refiye Yılmaz'ın hastalık süreci ile ilgili yaptığımız ön incelemede, İl Sağlık Müdürlüğümüzce hastamız, ince bağırsak nakli konusunda dünyanın sayılı kurumları arasında olan Bakanlığımıza bağlı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilmiştir.

Burada yapılan tetkikler neticesinde Refiye Yılmaz için acil ince bağırsak nakli ihtiyacı öngörülmediği anlaşılmıştır. Hastamız bu kurumda ileriye dönük nakil gerekliliği yönünden takip edilmektedir." denildi.

Hastaya, Çapa Tıp Fakültesi'nde takip eden doktor tarafından bu hastalık için rutin kullanılmayan 'imatinib' isimli ilacın denenmesi yönündeki tavsiyenin Bilimsel Onkoloji Danışma Komisyonu tarafından uygun bulunmadığı hatırlatılan açıklamada, "İlacın Türkiye'de temini konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur.

Ücret sorunu yok 

Bahsedilen ilaca bilimsel olarak uygun bulunduğu takdirde ücretsiz şekilde ulaşılabilir. Hastamıza uygulanması gerektiği ileri sürülen ilaç ve nakil konusunda ülkemizde yeterli imkanlar mevcut olup herhangi bir ücret sorunu yoktur. Hastamızın yurt dışında tedavisi zorunlu olması durumunda, bu da ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Ancak bilimsel olarak uygunluğu konusu, bilim adamlarının kararına bağlıdır. Ayrıca hastamızın talebi üzerine bu konuda dünyanın başka ülkelerindeki merkezlerden hastanın durumu hakkında konsültasyon talep edilecektir. Bu merkezlerden farklı bir görüş gelirse bunun gereği de yapılacaktır." ifadelerine yer verildi.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.