Türkiye her zaman Senagal'in yanında olacak

Erdoğan, başkent Dakar'da düzenlenen Türkiye-Senegal İş Formu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Dakar Büyükelçiliği'nin, 1960'larda Afrika'da açılan ilk büyükelçiliklerden biri olduğunu, TİKA'nın da Batı Afrika'daki ilk ofisini Dakar'da açtığını belirterek, ''Senegal'in Türkiye'nin Afrika ile yeniden kavuşmasının ilk adresi'' olduğunu söyledi. 

''Afrika'ya gelenler hiç bir şey vermedikleri gibi elmas, altın, yer altındaki madenleri alıp gittiler ama hırsları açgözlülükleri ve tamahları sebebiyle ne yazık ki Afrika'yı kurutmaktan vazgeçmediler. Bütün maddi zengiliğini aldığı gibi bu ülkeler Afrika'nın insanını da maalesef gasp ettiler. Afrika insanını dahi götürdüler'' diyen Erdoğan, Afrika'nın kölelik noktasında tarih boyunca büyük acılar yaşadığını, hüzünlü ve dramatik olaylara sahne olduğunu vurguladı. Erdoğan, Goree Adası'nda yaşanan zulümleri yerinde gördüklerini anlattı.

Milyonlarca Afrikalının köle olarak gemilerle Amerika'ya götürüldüğünü vurgulayan Erdoğan, ''Bunları yapanlar acaba insani noktada, insana bakıştan nasibini almış mıydı- Geneline baktığınız zaman işte Batı emperyalizmi budur ve bunu acımasızca yaptılar'' dedi.

Afrika'dan asker ticareti de yapıldığını; genç, cesur ve güçlü insanların yalan söylenerek uzak coğrafyalara gönderildiğini anlatan Erdoğan, 1915'te Senegalli askerlerin Çanakkale'de Osmanlı Devleti'ne karşı savaşmalarının istendiğini anımsattı.
Senegalli askerleri götürürken, Osmanlı'nın yanında savaşacakları yalanının söylendiğini belirten Erdoğan, ancak Senegalli askerlerin cephede, karşı tarafta ezan sesini duyunca silahlarını bırakıp savaşmadıklarına işaret etti. Erdoğan, Müslümanlara karşı savaşmayan Senegalli askerlerin, İngiliz ve Fransız toplarını imha ettiğini bu sebeple birçoğunun cezalandırıldığını veya kurşuna dizildiğini kaydetti.

-İş konseyi kurulacak-

Tarihten gelen bağın güçlendirilmesi için Türkiye ile Senegal arasında yeni bir sürecin başlatılabileceğini belirten Erdoğan, hükümetler olarak öncelikli hedeflerinin; yatırımcılar için gerekli hukuki altyapıyı hazırlamak ve onları yatırım ve ticaret için teşvik etmek olduğunu belirtti.

Girişimcilerin sektörel bazda görüşmeler yapması, geleceği birlikte hazırlaması gerektiğine işaret eden Erdoğan, gerek altyapı, gerek üstyapı, gerek karşılıklı ticaret anlaşmaları ya da üçüncü ülkelere müşterek yatırımda yapılacak çok şey olduğunu söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

''Biz Dakar'ı, özellikle Afrika'ya giriş noktasında önemli bir ayağımız olarak görüyoruz, buradan Afrika'ya açılımımızı çok önemsiyoruz. Senegal ile bu noktada hukuki altyapı büyük ölçüde tamamlandı.

Türk müteahhitleri, dünya müteahhitlik sektöründe Çin'den sonra ikinci ülkedir, böyle güçlü bir yapımız var. Müşterek çok şeyler yapabiliriz. Barajlar, yollar, konutlar, ticaret merkezleri, aklınıza ne geliyorsa. Bütün bunların yanında savunma sanayinde müşterek atabileceğimiz adımlar var.

Çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının da diyoruz ki en kısa zamanda tamamlayalım. İlkini 2006 yılında Ankara'da düzenlediğimiz Türkiye-Senegal karma ekonomi toplantılarının ikincisi 2010'da Dakar'da gerçekleştirildi ancak iş adamlarının bir araya gelmelerini sağlayacak bir iş konseyi hala mevcut değil.''

Türkiye'nin Afrika kıtasında 16 ülkeyle iş konseyleri kurduğunu ve çalıştığını anlatan Erdoğan, Türkiye ile Senegal arasında en kısa zamanda bir iş konseyi kurulmasının ekonomik faaliyetlere hız kazandıracağını belirtti.

-2015'de 250 milyon dolar ticaret hacmi hedefi-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Senegal'de Türk iş adamlarının sağlık, turizm, eğitim, çevre ve gıda alanlarındaki yatırımlarını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Afrika'daki ekonomik faaliyetleri desteklemek amacıyla ayrılan Eximbank kredilerinden Senegal ile ilgili bölümün henüz kullanılmadığını belirten Erdoğan, bu kaynakların kullanılmasının da ekonomik ilişkilerin gelişmesine yardımcı olacağına işaret etti.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin içinden geçilen ekonomik krizden etkilendiğine dikkati çeken Erdoğan, 2010'da 84 milyon dolar olan hacmin 2011'de 159 milyon dolara çıktığını ancak 2012'de 130 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.
''2015 ilk hedefimiz olmalı ve o tarihte 250 milyon dolara çıkalım'' diyen Erdoğan gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağını da belirtti.

-''Oui''-

250 milyon doların Senegal ve Türkiye için büyük bir rakam olmadığını belirten Erdoğan, ''Bunu yakalar mıyız- Ben diyorum ki yakalarız'' diye konuştu. Salondan Fransızca ''evet'' seslerinin yükselmesi üzerine kendisi de ''Oui (Evet)'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Cevap geldi. Yakalarız. Çünkü iş adamlarımızın çok daha fazla kapasiteye sahip olduklarını biliyoruz. Tabii ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin sadece ticari ilişkilerden ibaret olmadığını biliyoruz. Türkiye'de oynamış ve oynayan Senegalli futbolcular ülkelerimizin birbirini tanıması açısından çok önemli yer tutuyor.

Mesela şu anda Senegalli futbolcumuz Moussa Sow, şu anda buradan, anavatanından kendisine takdir ve teşekkürlerimi gönderiyorum. Geçenlerde kendisini evime kahvaltıya almıştım, İstanbul'da kendisiyle evimde bir kahvaltı yaptım. Tabii çok şeyler konuştuk kendisiyle. Bu arada Senegal'i de konuştuk. Dedim 'Bak, Fransa'ya takılıp kalma, Senegal'i de ihmal etme. Ülkene de sık sık git'. Çünkü bazıları buradan Fransa'ya gidip Senegal'e Fransız kaldılar. Bu da önemli.''

Türkiye ve Senegal'in birbirlerine hiç de uzak ülkeler olmadığını vurgulayan Erdoğan, aradaki mesafeler ne olursa olsun tarih, kültür ve ortak medeniyetin ülkeleri birbirine sımsıkı bağladığını, ortak değerleri ülkelerin işbirliği içinde büyümesini sağlayacak şekilde harekete geçirmek gerektiğini ifade etti.

Senegal'in büyümesi, gelişmesi, istikrar ve barış içinde geleceğe ilerlemesi için Türkiye olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız olduklarını dile getiren Erdoğan, ''Bugüne kadar Senegal'e olan ilgimizi kat kat artırarak her alanda Senegalli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz'' dedi.

Erdoğan, konuşmasına ''Yaşasın Türkiye-Senegal işbirliği'' sözleriyle son verdi.

Foruma, Senegal Başbakanı Abdoul Mbaye'nin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Ömer Çelik ile AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve öteki ilgiler katıldı.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.