Yıldız'dan 'IŞİD, İsrail ve atom bombası' iddialarına cevap

Anadolu Ajansı'nın (AA) kurduğu "AA Enerji Masası"nın açılışını gerçekleştiren ve ilk konuğu olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Yıldız, IŞİD'in enerji kaynakları üzerindeki kontrolüne ilişkin sorular üzerine, özellikle siyasi stabilizasyonun bozulduğu ülkelerde enerji kaynaklarının durumunun çok daha önemli hale geldiğini, Irak'ın kuzeyi ve Suriye bölgesinin bunun bugünkü en sıcak örneği olduğunu söyledi.

Söz konusu bölgede IŞİD'in bazı petrol kuyularını ve ufak çaplı rafinerileri ele geçirdiğini ifade eden Yıldız, bunların bir kısmının da ABD tarafından bombalandığını dile getirdi.

Yıldız, bütün bunların ülkedeki siyasi istikrarsızlığın başka güçlerce doldurulmasından kaynaklandığını, bunun müsebbibinin de Türkiye olmadığını vurguladı. Bakan Yıldız, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin üzerine düşen IŞİD'e finansman olabilecek bir yapıyı engellemektir. Türkiye'ye yönelik olarak özellikle son 1 aydır enerji sektöründe hak edilmeyen 3 başlık oluşturuldu. Bunlar IŞİD petrolü, İsrail'e jet yakıtı satılması iddiası ve Türkiye'nin atom bombası yapacağıyla ilgili iddiadır. Bu 3 iddia da karşılıksızdır ve külliyen yalandır. Türkiye'nin uluslararası siyasi itibarının bozulmasına yönelik yapılan çalışmalardır. Bunlar Türkiye'nin haketmediği, kasıtlı ithamlardır.

Türkiye bir hukuk devletidir ve Türkiye'nin gayri hukuku bir işlem yapması söz konusu değildir. Irak'ta Bağdat'la yaptığı anlaşmaların ve Kuzey Irak'ta yapılan sözleşmelerin çerçevesinde Irak Anayasası'nda bizi bağlayan unsurların haricinde herhangi bir ticari ilişki, muhataplık söz konusu olmaz."

Kaçakçılığın Türkiye'de IŞİD'le gündeme gelen bir konu olmadığına dikkati çeken Yıldız, kaçakçığın IŞİD olmadığında da meşru görülemeyeceğini söyledi.

Türkiye'nin her türlü kaçakçılıkla mücadelesini sürdürdüğünü vurgulayan Yıldız, bu konuda Gümrük ve Ticaret Bakanlığının çok yoğun çaba ve gayretleri olduğunu dile getirdi. Bakan Yıldız, geçen yıl katırlarla ya da başka yollarla ülkeye sokulmaya çalışılan petrol olduğunu, bu konuyla yoğun biçimde mücadele edildiğini belirtti. Taner Yıldız, şöyle konuştu:

"IŞİD petrolü Türkiye üzerinden kesin olarak satılmaz, satılamaz. Bizdeki mekanizma bu değildir. 60 milyar dolarlık bir enerji ticaret hacminiz olacak. Oradaki 2 milyar dolarlık bir ticaretin legal hale getirilmesiyle alakalı çalışma yapacaksınız. Bu olmaz, doğru bir şey değil. Kaldı ki Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı'ndan aldığımız petrolün menşeilerine de bakıyoruz. Hangi kuyudan ne kadar çıkartıldı, hangi kuyu da ne kadar üretim yapıldı ve bunlar bize hangi kaynaklardan geldi..."

Yıldız, IŞİD petrolü konusundaki ithamın, "İran, Suriye ve Türkiye'ye kaçak yollardan IŞİD petrolü geldiği" şeklinde olduğuna işaret ederek, "Ama niçin Türkiye ile ilgili konular ön plana çıkartıldı? İtham başlı başına yanlış ama içerisinde bir başka yanlış var, sadece Türkiye'nin ön plana çıkartılması. Bunu da kesinlikle doğru bulmuyorum. Suriye'de illegal yollardan 30 dolara mı, 70 dolara mı, 100 dolara mı satıldığı bizi direkt ilgilendirmiyor. Bunlar da mümkündür" dedi.

Bakan Yıldız, her pazarın kendine has alıcısı olacağını belirterek, oradan Türkiye'ye gümrüklere tabi sınırlar içerisinde bir mal girişinin söz konusu olmadığını ifade etti. Yıldız, başka yollardan sokulmaya çalışılmasına karşı da ciddi çabalar olduğunu vurgulayarak, "Enerji sektörü olarak IŞİD'a herhangi bir finansman kaynağı oluşturmamız söz konusu değil, mümkün değil. Hem siyaseten, hem de teknik olarak mümkün değil. Suriye ya da başka ülkelerde satıyor olabilirler. Suriye hukukiliği tartışılan, insanlık dışı hareketlerin ve dramların yaşandığı bir ortamda... Suriye böyle bir yer şu anda. Rejimin kendisi zaten illegal bir hale gelmiştir, yapacağı işlemlerin illegal olması da bizi şaşırtmaz" diye konuştu.

Irak'ta kurulan yeni hükümetle ilişkilerin nasıl olduğunun sorulması üzerine Yıldız, "komşu ve kardeş ülke" Irak'la, şu anda bulunulan konumun sürdürülebilir olmadığını söyledi. Sürdürülebilir olanın iyi ilişkiler içinde, karşılıklı menfaatleri ülke çıkarlarını ön plana alacak bir yapıyı kurgulamak olduğuna dikkati çeken Yıldız, her iki ülkenin yöneticilerinin bu konuda istekli olduğunu ifade etti.

Irak Elektrik Bakanı Kasım Fehdavi ile dün, elektrikle alakalı bir konuyu görüştüğünü anlatan Yıldız, "Ortak bir proje, özel sektörün Bağdat'ın güneyinde aldığı, yaklaşık 3 bin megavatlık bir santralin kurulumuyla alakalı imza törenini inşallah düzenleyeceğiz. Bu hem Türkiye hem de Irak'ın normalleşmesi açısından son derece önemli" diye konuştu.

Yıldız, Irak'ın son 10-12 yıllık süreçte enerji yapılanmasının neredeyse tamamının zarar gördüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Şu anda Bağdat'ta enerji kesintileri, enerjinin verildiği süreden daha fazla. Yeri geliyor 18 saatlik kesintiler söz konusu. Türk firmaları, şu ana kadar orada aldıkları taahhütleri başarıyla yerine getirdiler. İsmini zikretmiyorum ama bir firmamız yaklaşık 2,2-5 yıllık bir çalışmayla 2 bin megavat civarındaki bir santrali tamamladı ve santral hizmete girdi. Bu başarı, tabii ki Bağdat yönetiminin dikkatini çekiyor.

Santrallerin anahtar teslimi yapılmasını genellikle Türk firmalar alıyor. Ben buradan tüm firmalarımızı tebrik ediyorum. Şu anda bir firmamız, 4,5 milyar dolarlık bir yatırıma karşılık gelen 3 bin megavatlık santral işini aldı ve bunun imza törenini inşallah yapacağız."

Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı

Türkiye üzerinden daha fazla Irak petrolünün taşınması için Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı'nın günlük kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmaların sorulması üzerine Yıldız, bu hattın çok bilinmese de Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı'ndan daha yüksek kapasiteli olduğunu bildirdi.

Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı'nın 70 milyon tonluk kapasitesinin bulunduğunu anlatan Yıldız, cari fiyatlarla Irak'ın, 50 milyar dolarlık ciroyu sadece bu hat üzerinden yapma imkanına sahip olduğunu ifade etti. Yıldız, "Bu kapasite ne yazık ki Iraklı kardeşlerimiz tarafından yeterince kullanılamıyor. Bu manada tüm kapasitemizin açık olduğunu, bunun rahatlıkla kullanılabileceğini ve buna hazır olduğumuzu söylemem lazım" dedi.

"Bir kırgınlık söz konusu değil"

Bakan Taner Yıldız, "Türkiye ile Kuzey Irak yönetimi arasında başlayan işbirliği süreci nasıl gidiyor, Türkiye ile Kuzey Irak arasında bir kırgınlık var mı?" sorusuna da "Herhangi bir kırgınlık söz konusu değil" yanıtını verdi.

Gerek özel gerekse kamu şirketlerinin Kuzey Irak'la yaptığı sözleşmelerin, Irak'ın normalleşmesinin önünü açacağını belirten Yıldız, şöyle devam etti:

"IŞİD tehditiyle tabii ki oradaki siyasi istikrar bozulmuştur. Bu yadsınamaz ve çok açık bir gerçek ancak Türkiye'nin, Kuzey Irak'a da Bağdat'a da olan destekleri devam edecek. Çünkü her iki tarafın da ortak geliştireceği projelerle beraber bu süreci hızlandıracağı ve gelirlerini artıracağı çok aşikar.

Bugün Bağdat'tan, kamu bütçesinden yeterli payı alamadığı gerekçesiyle Erbil'in bazı çıkışlarını görüyoruz,kendine ayrılan payı alamadığı da çok açık ve net. O yüzden, bu Beyji Rafinerisi'nin de IŞİD'in eline geçmesinden sonra petrol ürünleriyle alakalı Sayın Neçirvan Barzani'nin bizden yapmış olduğu talebi biz karşılamaya hazır olduğumuzu söyledik.

Bununla alakalı da sevkiyatlar yapılıyor. Tabii ki Erbil, zor günlerden geçiyor ama ben şuna inanıyorum; Erbil'in bu bölgenin en gelişmiş şehirlerinden olması için hiç bir mani yok, yeter ki siyasi istikrarsızlıklar ortadan kaldırılmış olsun."

"Türkiye'nin IŞİD'e destek vermesi başlığı kesinlikle kabul edilemez"

"Türkiye'nin, rehineler nedeniyle IŞİD'le bazı konularda anlaşmak zorunda kaldığı, IŞİD'le Kürtlerin çatışmasında, IŞİD'den yana tavır aldığı, onlara silah desteği sağladığı" yönündeki iddiaların sorulması üzerine de Yıldız, IŞİD'e silahlı destek vermenin kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi.

Bakan Yıldız, böyle bir algının, Türkiye'yi uluslararası arenada itibarsızlaştırmayla alakalı çalışmanın bir parçası olduğunu vurgulayarak, "Tabii ki rehineler bizim için çok önemliydi ve bununla alakalı yürütülen çalışmalar sonuçlandı ama Türkiye'nin IŞİD'e destek vermesi gibi bir başlığın, tarafımızca kabul edilemez bir başlık olduğunu da söylemem lazım.

Biz yaptığımız işlerin, özellikle Kürt kardeşlerimize karşı yapılan işlemlerin, önümüzdeki süreçte daha fazla ve daha iyi anlaşılacağını da söylemem lazım" ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.