Özel sektörün kredi borcu 181,5 milyar dolar

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu ağustosta 181,5 milyar dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2015 yılı ağustos ayına ait özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ilişkin gelişmeleri yayımladı.

Buna göre, bu yıl ağustos sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2014 yıl sonuna göre 13,8 milyar dolar artarak 181,5 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 13,6 milyar dolar azalışla 30,8 milyar dolara gerilediği görüldü.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 12 milyar dolar, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 720 milyon dolar arttığı gözlendi. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 481 milyon dolar azaldı, tahvil stoku ise 306 milyon dolar artışla 3,4 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 721 milyon dolar arttığı, tahvil stokunun da 274 milyon dolar artışla 5,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise 2014 yıl sonuna göre bankaların ve finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 12,8 milyar dolar ve 153 milyon dolar azalış göstererek, sırasıyla 23 milyar dolar ve 2,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, ağustos sonu itibarıyla tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 89,9'unu oluşturan özel alacaklılara borcun bir önceki yıl sonuna göre 12,4 milyar dolar arttığı gözlendi. Finansal olmayan kuruluşların, 2015 yılı ağustos sonu itibarıyla yabancı ticari bankalardan sağladıkları kredi stoku 2014 yıl sonuna göre 542 milyon dolar artarak 33,4 milyar dolar; Türkiye'de yerleşik bankaların yurt dışı şube ve iştiraklerinden sağladıkları krediler ise 192 milyon dolar azalarak 20,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin ise özel alacaklılara borç bir önceki yıl sonuna göre 13 milyar dolar azalarak 27,5 milyar dolara düştü.

Uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 46,3'ü finansal olmayan kuruluşlara ait

Döviz kompozisyonuna bakıldığında 181,5 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 60,9'unun ABD doları, yüzde 32,6'sinin avro, yüzde 4,6'sının Türk lirası ve yüzde 1,9'unun ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu; 30,8 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun da yüzde 59,1'inin ABD doları, yüzde 29,9'unun avro, yüzde 10,5'inin Türk lirası ve yüzde 0,5'inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımı incelendiğinde ağustos sonu itibarıyla uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 46,3'ünü finansal olmayan kuruluşların 84 milyar dolar tutarındaki borcu oluşturdu ve söz konusu borcun yüzde 57,5'i hizmetler sektörü, yüzde 42,1'i sınai sektörler ve yüzde 0,4'ü de tarım sektörü tarafından kullanıldı.

Aynı dönemde, kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 91,3'ünü ise finansal kuruluşların 28,1 milyar dolar tutarındaki borcu oluşturdu.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, ağustos sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek anapara geri ödemelerinin toplam 70,5 milyar dolar tutarında olduğu gözlendi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.