8 milletlerarası anlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tunus Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültür Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına İlişkin Olarak Teati Edilen ve 23 Şubat 2022 Tarihli ve 7379 Sayılı Kanunla Onaylanması Uygun Bulunan Notaların Onaylanması" hakkında karar, Resmi Gazete'de yer aldı.

Buna göre Türkiye ve Tunus arasında 25 Aralık 2012'de Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tunus Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültür Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşma"nın 1. maddesindeki "Ankara'da" ifadesi "İstanbul'da" şeklinde değiştirildi.

Tiran'da 24 Mart 2021'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Arasında Askerî Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği Protokolünün Onaylanması" hakkında karar da Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sağlık alanında iş birliğini geliştirmeyi amaçlayan söz konusu anlaşma, iki ülke arasında personel, malzeme, teçhizat, bilgi ve tecrübe değişimini kapsıyor.

İstanbul'da 3 Kasım 2016'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sao Tome ve Prinsipe Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasının Onaylanması" hakkında karar ise iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik iş birliğini teşvik etmeyi ve kolaylaştırmayı taahhüt ediyor.

Ankara'da 26 Kasım 2020 tarihinde imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Aile, Kadın ve Sosyal Hizmetler Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı"na ilişkin karar, iki ülke arasında aile, kadın ve sosyal hizmetler işlerinde ortak iş birliğini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Kiev'de 3 Şubat 2020'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Ulusal Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Değişimine İlişkin Anlaşmanın Onaylanması" hakkındaki karar da tarafların toprakları içerisinde kara yolu trafiğini güvenli kılmayı ve geliştirmeyi hedefliyor.

Ankara'da 30 Aralık 2019'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değiştirilmesine İlişkin Anlaşmanın Onaylanması" hakkında karar ile Türkiye ve Moldova, kara yolu ile yapılan taşımaların güvenliğini artırmayı ve tarafların toprakları içerisinde kara yolu trafiğini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

16 Mart 2021'de Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Arasında Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Tebdil Edilmesi Konulu Anlaşmanın Onaylanması" hakkında karara göre de Türkiye ve Bosna Hersek arasında güvenliği artırma ve kara yolu taşımacılığı işlemlerini geliştirme isteniyor.

Öte yandan, "TIR Karneleri Himayesinde Uluslararası Eşya Taşınmasına Dair Gümrük Sözleşmesine İlişkin Olarak 14-15 Ekim 2020 Tarihlerinde Kabul Edilen Değişikliklerin 4 Şubat 2022 Tarihinden Geçerli Olmak Üzere Onaylanması" hakkında karar da Resmi Gazete'de yer aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.