Davutoğlu, Taksim'e karanfil koymaya gidecek

Başbakan Ahmet Davutoyılındağlu, Karayolları işçileriyle bir araya geldi. Konuşmasında 1977  yaşanan ve 37 kişinin hayatını kaybettiği 1 Mayıs'ı hatırlatan Davutoğlu, "Taksim’e yarın bu vatandaşlarımızı anmak için gelecek olan, herkese Taksim açıktır. Gelsinler karanfillerini koysunlar" dedi.

İşte Davutoğlu’nun burada yaptığı konuşmadan satır başları:

Yarın 1 Mayıs. 6417 karayolu işçisinin kadrosu hayırlı olsun. Bir bayram ve müjde dedim. Bugün 30 Nisan, yarın 1 Mayıs. Sizler de emeklerinizle Türkiye'nin dört bir yanını birleştiren karayolları işçilerisiniz, onurun en büyüğünü yaşıyorsunuz. 

Devletin asli görevi insan onurunun parçası olan emeğin hakkını vermektir. Bütün emekçi kardeşlerime sesleniyorum, alın terlerinizin hakkı alın teriniz kurumadan verilecektir.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN İŞÇİLERE EN GÜZEL HEDİYELERİNDEN BİRİ”

Bir çatışma gerilim alanı değil birlikte Türkiye'yi inşa etme alanı olarak görüyoruz. Bu çerçevede her şeyden önce tekrar sizlerin şahsınızda Türkiye'deki bütün emekçilerimizin 1 Mayıs emek ve dayanışma gününü tebrik ediyorum. Ak Parti olarak, sayın cumhurbaşkanımızın işçilere en güzel hediyelerinden biri 1 Mayıs'ı tekrar işçi bayramı yapmasıdır. 1 Mayıs bundan sonra 12 Eylül darbelerinin yasaklamalarından bir daha etkilenmeyecek ve ebediyete kadar emek günü dayanışma günü olacaktır.

“YARINI BİR DÜĞÜN GİBİ KUTLAYALIM”

Buradan bütün işçi kardeşlerime, yarın alanlara çıkacak olan, yarın TÜRK İş gibi meydanlara çıkacak kardeşlerime sesleniyorum, yarını bir düğün gibi kutlayalım. Sakın ola ki marjinal grupların, bir takım provokatörlerin oyununa gelmeyelim.

“O KARA BİR GÜNDÜ”

Ben bir kez daha 1977'de Taksim'de hayatını kaybeden vatandaşlarımız için buradan taziyelerimi sunuyorum. O kara bir gündü. O zaman ben lise son sınıftaydım, İstanbul'da nasıl bir karabulutun o güzel şehrin üstüne çöktüğünü hatırlarım.

O gün provokatörler devreye girdiler ve kanlı bir pazarın yaşanmasına sebep verdiler. 38 yıl sonra orada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz.

“PROVOKATÖRLER BU KUTUPLAŞMANIN ÖNÜNÜ AÇTILAR”

3 yıl içinde vatan evlatları sağcı ve solcu diye bölündü. Ocu bucu diye cepheler kuruldu. Çatışmalar yaşandı. Benim okuduğum lisede, bir o taraftan bir bu taraftan, Levent’in ve Kenan’ın ölümlerini hala hatırlarım. Onlar taşıdıkları ideallerle ülkeyi inşa edebilir miyiz diye düşünüyorlardı. Ama provokatörler bu kutuplaşmanın önünü açtılar.

Yarın meydana çıkacak bütün işçilerimize, gençlerimize, hangi siyasi düşüncede olursa olsun bu acı hatıraları da hatırlayarak, bir daha bu ülkenin kutuplaşmalara sahne olmaması için omuz omuza vermeye davet ediyorum. Gelin o hayatını kaybeden kardeşlerimizi de birlikte analım, sağcı solcu diye kutuplara ayrılarak gençlerimizi de bir arada analım. Tekrar bir daha bu tür kutuplaşmalara fırsat verecek olan davranışlardan uzak duralım.

İLK FIRSATTA BEN DE KARANFİL KOYMAYA GİDECEĞİM

Taksim’e yarın bu vatandaşlarımızı anmak için gelecek olan, herkese Taksim açıktır. Gelsinler karanfillerini koysunlar. İlk fırsatta bende gidip orada bir karanfille vatandaşlarımı anacağım inşallah. Hem onları anacağım, hem de tekrar tekrar çağrıda bulunacağım. Seçime giderken bu ülkede kaos çıkarmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Bütün kaybettiğimiz dostlarımızın emekçilerin, dostlarımızın hatıralarını analım.

“HAYKIRALIM, HAYKIRALIM, HAYKIRALIM”

Ama bunu yasa dışı gösterilerle yapmayalım. Değişik siyasi kanaatlere sahip olanlar omuz omuza verelim. Haykıralım, haykıralım, haykıralım. Provokasyon yapmak isteyenlere karşı inadına barış diyelim, darbe teşebbüslerine gitmek isteyenlere karşı inadına özgürlük diyelim. Omuz omuza  verelim.

"SEMBOLİK NİTELİKTEKİ GRUPLAR KARANFİLLERİNİ KOYSUNLAR"

Bugün sabah İstanbul valimizle de konuştum. Tekrar çağrıda bulunuyorum, Taksim’de anmak için gidecek sembolik nitelikteki gruplar karanfillerini koysunlar. Sonra yasal olarak gösterilen meydanlarda özgürce 1 Mayıs emek ve dayanışma gününü kutlasınlar. Türkiye’nin her meydanı açıktır.

Ama 1 Mayıs’ta hayatını kaybeden vatandaşlarımızın hatırasını istismar ederek kim bu ülkeyi kaosa sürüklemek isterse, kim Molotof kokteyli ya da başka araçlar kullanarak şiddet ortamına götürmek istenirse, bilinsin ki kamu düzeninden hiçbir şekilde taviz verilmeyecektir.

“BİZ SİZİN NASIRLI ELLERİNİZLE, TERLİ ALINLARINIZLA GURUR DUYUYORUZ”

Yarını karanlık çatışma ortamına sürüklemek isteyenlere hep beraber fırsat vermeyeceğiz. Sadece hükümet olarak biz değil, ey aziz işçilerimiz hep beraber fırsat vermeyeceğiz değil mi? Barış içinde 1 Mayıs’ı kutlamaya hazır mıyız? 1 Mayıs’ı istismar edip çatışma çıkarmak isteyenlere karşı omuz omuza duracak mıyız? Ümit ederiz herkes bu mesajı alır. Her birinize teşekkür ediyorum. Biz sizin nasırlı ellerinizle, terli alınlarınızla gurur duyuyoruz emekçi kardeşlerim.

“BİZ EMEKÇİMİZİN TERİNDE MİS KOKUSU ALIRIZ”

Nasırlı ellerinizi tek tek sıkıyorum, o terinizin kokusunu ciğerime soluyarak tek tek öpüyorum. Biz emekçimizin terinde mis kokusu alırız. Nasırlı ellerinden enerji alırız, ahlak alırız, edep alırız, helal rızk alırız. Sizlere minnet borçluyuz. 12 yıl içinde emekçinin hakkını vermek için devrim gibi reformlar yaptık.

“350 BİN İŞÇİMİZ SENDİKALI OLDU”

1 Mayıs’ı işçi bayramı ilan ettik. Tüm vatandaşlarımızı sağlık şemsiyesi altına alan genel sağlık sigortasını hayata biz geçirdik. Emekçiler rahatsız olduklarında eskiden SSK kuyruklarında beklerdi. Ama şimdi bütün emekçilerimiz için bütün hastanelerimiz açıktır. Darbe döneminin yasalarını birer birer kaldırdık ve ilk defa sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanununu hayata geçirdik. 350 bin işçimiz sendikalı oldu. Müstakil iş güvenliği yasası çıkardık.

Bundan sonra bizzat çok yakın takip edeceğim, iş güvenliği yasası uygulamasında en ufak bir tavize izin vermeyeceğiz. İşçilerimizin güven içinde evlerine dönmeleri için ne gerekiyorsa yapacağız. Yine memurlarımıza toplu sözleşme hakkını da biz verdik. Şimdi sosyal demokrasiden dem vuranlar, çağdaş sendika hareketlerinden etkilendiklerini söyleyen, şu ana kadar ne sosyal reform, ne iş güvenliği yasası çıkarabilmişti. Bunların hepsini biz yaptık, sizin alnınızın teri kurumadan hakkınızı ödemek boynunuzun borcudur.

“İLK TAŞERON UYGULAMASI 1936'DA BAŞLAMIŞTIR”

Gelelim hepimizin en önemli konularından biri olan, taşeron meselesine. Bir kere şunun bilinmesini isterim. Biz bunu avucumuzda bulduk. Taşeron meselesi AK Parti iktidarlarının çıkardığı mesele değildir. İlk çıkaran 1936'ta CHP iktidarıdır. İlk taşeron uygulaması 1936'da başlamıştır. Biz önümüzde bulduğumuz devasa problemi çözebilmek için bir çok adım attık.

Alt işveren olarak çalışan işçilerimizin haklarını tanzim ettik. Onlara üç yıl şartı getirdik, ücretli izin şartı sağladık. Toplu iş sözleşmelerinden yararlanma hakkını genişlettik. Ücretlerin tam ve zamanında ödenmesi şartını getirdik. Kıdem tazminatlarının kamu tarafından ödenmesi şartını da getirdik. Geçen sene 2014 eylül ayında, yani taşeron işçileriyle asıl işçiler arasındaki eşitsizlikleri giderdik.

“ARTIK ASIL İŞ YAPAN HİÇ KİMSE TAŞERON İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIRILMAYACAK”

Ama 2014 Eylül ayında, sayın cumhurbaşkanımızın başbakanlığında başlayan yasal süreç tamamlandı ve alt işverenlerin düzenlenmesiyle ilgili yasal çerçeve oluşturduk. Artık asıl iş yapan hiç kimse taşeron işçi olarak çalıştırılmayacak.

Net bir ayrım getiriyoruz. Asıl iş yapanlar, yardımcı iş yapanlar. Bunları tanımlayacağız. O günden bugüne bütün kurumlarımızla tek tek tasnif ediyoruz, belirliyoruz. Asıl iş yapılan alanlarda kesinlikle taşeron işçi uygulamasına son vereceğiz.

“İLK ADIM OLARAK İŞTE SİZLERE KADRO İMKANI VERİYORUZ”

Yardımcı iş, hizmet alımı alanlarını da tek tek tanımlayıp sınırlayacağız. Teknolojigerektiren alanlarda, belli ihtisas alanlarında yardımcı iş uygulamasına devam edeceğiz. İlk adım olarak işte sizlere, karayollarında çalışan taşeron işçilerimize kadro imkanı veriyoruz.

“SİZLER ASIL İŞ YAPIYORSUNUZ, YARDIMCI İŞ YAPMIYORSUNUZ”

Ben tek tek sizlerin nerelerde ne şartlarda çalıştığınızı dinledim. Ve açık bir şekilde gördüm ki, karayollarında çalışan sizler asıl iş yapıyorsunuz, yardımcı iş yapmıyorsunuz. Onun içinde bu gerekçeyle ilkesel olarak sizlerin kadroya alınmasının bizim sorumluluk alanımızın içine girdiğine karar verdik.

Hem yaptığınız işin mahiyeti olarak, hem de ulaştırma bakanlığımızın ihtiyaçları çerçevesinde bundan sonra da sizin emeğinize ihtiyacımız var. Daha çok yollar yapacağız.

Bu ilk aşamadan sonra diğer yardımcı iş durumunda çalışan bütün sektörlerde tek tek tasnifi yapacağız. Bu kutlu müjdeyi seçim sonrası yapacağımız düzenlemelerle, asıl işte çalışan taşeron işçilerimize bu müjdeyi seçim sonrası vereceğiz inşallah. Tek kriterimiz var asıl işte çalışıyor olmak ve ihtiyaç sahibi olmak. İnşallah devletimiz muktedirdir.

Yarın 1 Mayıs'ı hep beraber şölen içinde kutlamayı bize nasip etsin. Çatışma çıkarmak isteyenlere fırsat vermesin. 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.