Deflasyon nedir, deflasyonun nedenleri nelerdir?

Deflasyon kelimesi, ekonomide oldukça fazla kullanılan bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır. Deflasyon aynı zamanda iktisadi bir siyaset olarak da karşımıza çıkmaktadır. Tanım olarak ise piyasadaki fiyatların genel olarak düşüşe geçmesi olarak ifade edilebilir. Siz de eğer ekonomi dersi alıyorsanız veya ekonomi ile ilgili bir faaliyette bulunacaksanız deflasyon terimi ile oldukça fazla karşılaşabilirsiniz. Deflasyonun tanımını öğrendikten sonra ise ekonomide ne olarak kullanıldığını ve hayatımıza ne şekilde etkileri olabileceğini öğrenebilirsiniz.

DEFLASYON NEDEN OLUŞUR?

Toplamda, böyle bir ekonomik ortamın ortaya çıkması için üç mekanizma vardır:

1. Artan para talebi.

2. Verilen kredi hacminde azalma.

3. Talep olmadığında üretimde artış

DEFLASYON NASIL ÖNLENİR?

Deflasyonu önlemek ve yumuşatmak için alınacak önlemler şunlardır:

1. Şirketler, orta ve küçük işletmeler ve endüstriler için vergilerin azaltılması.

2. Borç verme koşullarını tüketiciler için daha cazip hale getirmek için Merkez Bankası kilit faizinin düşürülmesi. Bu durumda kredi ihracı artar, talep düzenlenir ve mal ve hizmet fiyatları dengelenir.

DEFLASYONİST SÜREÇ ÖRNEKLERİ

Dünyada kayıtlı en büyük üç deflasyon vakası var:

1. 20. yüzyılın 30'ları - Büyük Buhran.

2. Japonya'da 20. yüzyılın 80'leri.

3. 2008 mali krizi.

Ekonomi de deflasyon kelimesine oldukça fazla olarak denk gelebilirsiniz. Piyasada sürekli olarak yükselen fiyat artışını durdurmayı hedefler. Aynı zamanda da enflasyon sebebi ile sürekli olarak yükselmekte olan fiyat artışını durdurmayı veya fiyatları düşürmeyi hedeflemektedir. Deflasyon meydana geldiği zaman en büyük zararı firmalar görebilir ve büyük zararlara uğrayabilirler. Aynı zamanda deflasyon döneminde en çok zarar gören kişiler arasında borçlular da yer almaktadır.

DEFLASYONUN ETKİLERİ

İktisat bilimi içerisinde oldukça fazla karşılaşacağınız kelimelerden birisi de deflasyon olmaktadır. Bu sebepten dolayı deflasyonun etkilerini de bilmek isteyebilirsiniz. Deflasyon, refah seviyesini düşürücü bir etki oluşmasını sağlar. Ekonomide üretim artmadığı için refah seviyesi de ilerlemez ve durur. Para seviyesinin düşmesi ve üretimin de azalması sonucu emeğe duyulan talep düşer böylece işsizlik oranlarında da artış görünür. Deflasyon kar oranlarının düşmesine sebep olur, böylece ücretlerin düşmesi de gözle görülür bir hal alır.

Deflasyon sonucunda insanların aldığı ücretler de düşüş gösterir. Buna bağlı olarak da insanların tüketim alışkanlıklarında farklılıklar meydana gelebilir. Az bir ücret alan tüketiciler, yüksek fiyatlı harcamalar yapma imkanı da bulamaz. Gelirleri azalan kişilerin harcamaları ve tüketimleri de azalır. Deflasyon oluşan zamanlar da her zaman için borçlular zarar eder ve alacaklılar da bu dönemi karlı bir şekilde çıkarır.

Anahtar Kelimeler:
Deflasyon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.