Başbakan Yıldırım'dan banka yöneticilerine milli çağrı

Başbakan Binali Yıldırım, banka yöneticileriyle dün akşam yaptığı toplantıda, "Üretimi, yatırımı, ihracatı, istihdamı kısaca kalkınmayı desteklemek amacıyla başta KOBİ'ler ve esnaf olmak üzere müşterilerinize destek olun, finansman imkanlarına ulaşmalarına yardımcı olun, çarşı pazara yakın durun, teminatlandırmada makul davranın, kredi vermeye, ekonomik faaliyeti desteklemeye devam edin." ifadelerini kullandı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Yıldırım, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın başkanlığında banka yöneticileri heyetini dün akyam Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin de hazır bulunduğu toplantıda bankacılık sektörü geniş bir katılımla temsil edilirken, sektöre ilişkin konular değerlendirildi.

Türkiye Bankalar Birliği yetkilileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın cesur liderliği ve milletin karakterli duruşu sayesinde 15 Temmuz hain darbe girişiminin başarısız hale getirildiğini belirterek, Yıldırım'a teşekkür etti.

Banka yöneticileri, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve piyasa mekanizmasına dayanan güçlü bir devlet ve ekonomi geleneği olan Türkiye'nin, küresel ve jeopolitik her türlü zorlukların üstesinden gelecek kaynaklara, tecrübeye ve yönetime sahip olduğunu vurguladı.

Küresel ekonomide büyümenin yavaşlamasına ve ticaret hacminin daralmasına rağmen Türkiye'nin kalkınmasını sürdürdüğünü, bunda istikrarı ve büyümeyi gözeten ekonomi politikası yaklaşımının önemli rol oynadığına dikkati çeken banka yöneticileri, büyümenin hızlandırılmasına daha fazla katkı sağlamak için sorumluluklarının bilincinde olarak çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Bankacılık sektörünün büyümeye daha fazla destek olması için sektörün işleyişini ilgilendiren düzenlemeler yapılmasını beklediklerini aktaran banka yöneticileri, bu konudaki değişiklik önerilerini, iletişimin her zamankinden daha önemli olduğu hususuna da işaret ederek Yıldırım'a sundu.

- "Hükümetimiz gerekli olan ne varsa yapıyor"

Talepleri ve önerileri dinleyen Başbakan Yıldırım, "Hükümetimiz, ülkemiz için doğru olan, gerekli olan ne varsa yapıyor, yapmaya devam edecektir merak etmeyin. Siz, ülkemizin geleceğine inanmaya, yatırım yapmaya, yatırım yapanları finanse etmeye devam edin, ekonomiyi daha canlı tutun." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Türkiye ekonomisinin güçlü, makro dengelerin sağlam, siyasi istikrarın kalıcı ve bankacılık sektörünün sağlıklı olduğunu belirterek, hain darbe girişimi sonrasında piyasaların kısa sürede toparlanması konusunda gerekli hassasiyeti ve çabayı gösteren bankacılık sektörüne teşekkür etti.

Türkiye'nin hak etmediği çok yönlü emelleri olan negatif bir algı operasyonunun tersine çevrilmesinde ülkesini ve milletini seven herkese sorumluluk ve görev düştüğünü, beklentileri iyileştirmenin en etkin yolunun korkuyu korkutmak olduğunu dile getiren Yıldırım, kesintisiz ve daha yüksek hızda büyümenin gerekliliğini vurguladı.

- "Ekonomik faaliyeti desteklemeye devam edin"

Büyüme ve kalkınmanın artarak sürdürülmesi için konuya taraf her kesim ve sektör ile iletişimin esas olduğu gerçeğinden hareketle bankacılık sektörüne de çok önemli görevler düştüğünü anlatan Yıldırım, "Memleketin bankalara ve finans kesimine şimdi daha fazla ihtiyacı var. Bankaların büyümesinin ve sağlıklı çalışmasının ön şartı da ekonominin büyümesidir. Üretimi, yatırımı, ihracatı, istihdamı kısaca kalkınmayı desteklemek amacıyla başta KOBİ'ler ve esnaf olmak üzere müşterilerinize destek olun, finansman imkanlarına ulaşmalarına yardımcı olun, çarşı pazara yakın durun, teminatlandırmada makul davranın, kredi vermeye, ekonomik faaliyeti desteklemeye devam edin." diye konuştu.

- Büyüme hızı

Binali Yıldırım, üretim ve yatırım yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan tüm kesimleri sonuna kadar destekleyeceklerini, yüzde 3-4 düzeyindeki büyüme hızını yeterli bulmadıklarını, büyümeyi hızlandıracak her türlü önlemi almaya devam edeceklerini belirtti.

Büyüme hızının yeniden yüzde 5 düzeyine çıkmasını sağlayacaklarını vurgulayan Yıldırım, yöneticilere "2017 yılı çok daha iyi olacak, daha güçlü olacağız, riskleri gözetirken fırsatları ıskalamayın, büyüme trenini kaçırmayın." tavsiyesinde bulundu.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.