Cumhurbaşkanı Erdoğan MÜSİAD EXPO'dan iş dünyasına güven mesajı verdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) düzenlediği 16. MÜSİAD EXPO, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla başladı.

Fuar, CNR EXPO'da yoğun bir katılımla kapılarını açtı.

"İş Burada" sloganıyla bölgesel, küresel ticaret ve yatırım iş birliklerine ev sahipliği yapacak 16. MÜSİAD EXPO'nun açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan fuarın açılış törenine, dünyanın dört bir yanından iş dünyası temsilcileri de büyük ilgi gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, "Türkiye geçtiğimiz 14 yılda özellikle ekonomi alanında gerçekten tarihi bir başarı ortaya koydu." ifadelerini kullanarak, "Mesela 2003-2015 arasındaki ortalama büyüme hızımız yüzde 4,7 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz 3 yılda onca badireye karşın büyüme rakamlarımız dünya ortalamasının çok üzerindeydi. İki seçim ve ciddi terör olayları yaşadığımız 2015'te yüzde 4 büyüme oranını yakaladık." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Siz iş adamlarına ve dostlarımıza mesajım şudur: Bu ülkenin, kendisine güvenen, inanan, yatırım yapan hiç kimseyi, hiçbir kurumu mahcup etmediğinden, etmeyeceğinden emin olun." dedi.

HEDEF, AFRİKA'NIN TÜMÜNE BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZİ AÇMAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hedef, Afrika'nın tümüne büyükelçiliklerimizi açmak. Bu yıl oraya yoğunlaşıyorum ve burada kışken ben Afrika'nın ülkelerini inşallah dolaşacağım ve oralardaki hem büyükelçiliklerimizi ziyaret edecek ve iş adamlarımızla birlikte o ülkelerin iş adamlarıyla da ortak forumlar yapacağız. Bunu gerçekleştirmemiz lazım. Oralara bizim yönelmemiz lazım, oralara ağırlık vermemiz lazım. Malum yapının oralardaki tahrikini ortadan kaldırmak suretiyle oraların inşa ve ihyası için MÜSİAD, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile adımını atmalıdır." şeklinde konuştu.

BİZ ROL YAPMIYORUZ

"Türkiye olarak ihracatımızın yaklaşık yarısını avro bölgesine yapıyoruz, bir başka ifadeyle ekonomik olarak da Batı ile asla gözden çıkartmayacağımız, vazgeçmeyeceğimiz ilişkilerimiz var." ifadelerini kullanan Erdoğan, "Bu bakımdan AB ile Batı coğrafyasıyla ilgili endişelerimiz samimidir, tespitlerimiz samimidir ama unutmayın tekliflerimiz de samimidir. Biz rol yapmıyoruz, riya yapmıyoruz. Biz demokrasi kılıfı altında terör destekçiliği yapılmasına karşı çıkarken kendi istikbalimiz, kendi çıkarlarımızla birlikte muhataplarımızın geleceğini de düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN NOTLAR;

* Türkiye'nin devleti ve milletiyle tarihte eşine ender rastlanacak şekilde yapılan bu toplantı benim için çok önemlidir. Yurtdışından gelen misafirlerimize Türkiye'ye güvendikleri için teşekkür ediyorum.

* Yüksek ahlak, yüksek teknoloji ile çalışan MÜSİAD'ın faliyetlerini yakından takip ediyorum. MÜSİAD üyelerini ve yönetimini ülkelerine ve milletine sahip çıktıkları ve kazanmanın değil, helalinden kazanmanın peşinde oldukları için tebrik ediyorum. Gerek İş Forumu oturumları, gerek fuarda katkı sağlayacakları tebrik ediyorum.

"EKONOMİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR"

* Geçtiğimiz 14 yılda ekonomi alanında tarihi bir başarı ortaya koydu. 2003-2015 arası yüzde 4,7 büyüme hızımız gerçekleşti. 3 yıldaki onca badireye rağmen dünya ortalamasının yine üzerindeydik. 2 seçim ve terör olaylarına rağmen 2015'te yüzde 4'e ulaştık. Dünyada yüzde 3,1'ken gelişmekte olanların yüzde 2'de kaldı. Bu yıl da büyüme oranımız yüzde 3,9 düzeyinde gerçekleşti.

* Gerçek Türkiye'yi yatırım ve projelere bakarak görebilirsiniz. Bu yıl Türkiye 15 Temmuz'daki darbe girişiminin yanı sıra terör örgütlerinin eylemlerine mağruz kaldı. PKK, DEAŞ, FETÖ tüm bunların karşısında Türkiye dünya çağında projeleri arka arkaya hizmete açtı.

KARS TİFLİS DEMİRYOLU PROJESİ

* İzmit Körfez Geçişi'ndeki Osmangazi Köprüsü'nü 30 Haziran'da hizmete açtık. 9 milyar dolarlık proje... 3. gerdanlığımız Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü de hizmete soktuk. Bu da 3 milyar dolarlık bir projedir. İstanbul Boğazı'nın altındaki Marmaray'ı 29 Ekim 2013'te tamamlamıştık. 166 milyon insan Marmaray'ı kullanmış bulunuyor. Boğazın altından bu kez çift katlı araçlar için inşa ettiğimiz Avrasya Tüneli'ni 20 Aralık'ta açıyoruz. Diğer önemli projede Kars Tiflis Demiryolu projesidir. Bu hatla İpekyolu canlandırılacak, Londra'dan Pekin'e kesintisiz ulaşım sağlanacak.

"YENİ HAVALİMANI DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK"

* Yenilerinin de adımlarını atıyoruz. Tekirdağ Çanakkale Balıkesir Otoyolu parçası 1915 Çanakkale Köprüsü yeni projelerden biri ve 1 numara olacak. Temelini Çanakkale Zaferi'nin 101. yıldönümünde atacağız. Dev projeler devam ediyor. Kanal İstanbul var ki, dünyada eşine az rastlanır bir proje olacak. Bu proje ile ilgili ön hazırlıklar devam ediyor. Yeni Havalimanımız dünyanın en büyüğü olacak. İnşaat bedeli 12 milyar dolar olan bu projeden devlet olarak 25 yılda 25 milyar dolar gelir elde edeceğiz. 2018'in ilk çeyreğinde ilk etabını açıyoruz. 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. 2023 yılında bitecek. Toplamda 41 bin yatak kapasitesi 10 milyar dolarlık yatırım bedeli ile şehir hastaneleri projemiz de önemli bir yatırımdır.

* Açılışlarına başlayacağımız bu hastaneleri 2019 yılına kadar hizmete alıyoruz. Bir reform süreci yaşıyoruz. Enerji projeleri de ülkemizin diğer iddialı olduğu alan. Mersin Akkuyu'yu 2023'te hizmete sunacağız. Toplu açılışımızı Ankara'da gerçekleştirdik. Kentsel dönüşüm ile 20 yılda 6,5 milyon konutu yenilemeyi hedefliyoruz. 400 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğü ifade ediyor. anlatmaya günler yetmez. Siz işadamları ve dostlarımıza mesajım şudur. Bu ülkenin kendisine güvenen kurumları mahçup etmeyeceğinden emin olun.

AFRİKA VE ASYA'YA ÖZEL ÖNEM

* MÜSİAD'ın bu etkinliğinde de Afrika ve Asya'ya özel önem verildiğini görüyorum. Batılı zihinlerin doğu veya şark meselesi çok önemlidir. Doğru yoldasınız. Aynı kararlılıkta devam edin. Biz Afrika'yı 2005 yılında Afrika yılı ilan edip yoğunlaştık. 12 büyükelçiliğimiz vardı. Şimdi 39. Hedef tüm Afrika'ya açmak. Burada kışken, ben Afrika ülkelerini dolaşacağım, yoğunlaşıyorum.

* Malum yapıyı oradan da kaldırmak için MÜSİAD Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte adım atmalıdır. Batı'nın Doğu'ya bakışını hala oryantalizm anlayışı kaplıyor. Batılı için Doğulu demek kapalı düşüncenin temsilcisi demektir. Doğu'nun beklenti ve anlayışının hiçbir yeri yoktur. Ne yaparsanız yapın Batı'nın gözünde ikinci sınıf olmaktan kurtulamazsınız. Israrla devam ettiğimiz AB'ye üyelik sürecimizde yaşıyoruz.

MÜSİAD'IN ULUSLARARASI DEV ORGANİZASYONUNDA 4 GÜNLÜK PROGRAM

16. MÜSİAD EXPO bugün kapılarını açtı. Fuarda, 4 gün boyunca 53 ülkeden satın alım heyetleri ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek, ticari iş birliği ve ortaklıklara dair mutabakat anlaşmaları imzalanacak

Anadolu Ajansı'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu 16. MÜSİAD EXPO, yerli ve yabancı toplam 700 şirkete ev sahipliği yapıyor. Fuar, CNR EXPO'da toplam 8 holde, 100'ü aşkın ülkeden yaklaşık 200 bin ziyaretçi ağırlayacak.

MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak yüksek teknoloji fuarı 3. High Tech Port ve 20. Uluslararası İş Forumu da (IBF) düzenlenecek.  12 Kasım'a kadar sürecek MÜSİAD EXPO, katılımcıları bölgesel ve küresel ticaret, yatırım ve ortaklık fırsatlarıyla buluşturacak.

MÜSİAD EXPO'da, çevre ve yapı malzemeleri, inşaat, tekstil, otomotiv, makine, mobilya, gıda, bilgi teknolojileri ve savunma sanayisi gibi birçok farklı sektörden firma, ürün ve hizmetlerini sergileyecek. 53 ülkeden satın alım heyetlerinin ikili iş görüşmeleri de gerçekleştireceği fuarda, ticari iş birliği ve ortaklıklara dair mutabakat anlaşmaları imzalanacak.

Fuar kapsamında ayrıca, Kuzey Afrika-Türkiye İş Forumu, Rusya, Etiyopya ve Malezya ülke sunumları ile "Kamu Yatırımları", "2016 Turizm Sektörü Değerlendirmesi ve 2017 Beklentileri", "Şirket Batırma(ma)nın 5 Altın Kuralı", "İşinizi Turkcell İle Nasıl Büyütürsünüz?" ve "Microsoft-Girişiminizi Nasıl Daha Güvenli ve Verimli Kılarsınız?" konulu paneller de gerçekleştirilecek.

Fuarın son gününde Genç MÜSİAD tarafından "Türkiye Genç Ekonomi Başarı Ödülleri" verilecek.

Bu yıl 3'üncüsü "Savunma ve Havacılıkta Küresel Güç" temasıyla düzenlenen yüksek, stratejik ve ileri teknolojiler fuarı High Tech Port by MÜSİAD ise savunma ve havacılık sektöründe askeri ve sivil delegasyonları, endüstrinin önde gelen temsilcileriyle buluşturacak.

20. IBF KONGRESİ

"İnovasyon Ekonomisi ve Yatırım Ekosistemi" temalı 20. IBF Kongresi'nin resmi açılış oturumu da 10 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilecek. Kongrenin açılışına Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in de katılması bekleniyor.

IBF kapsamında "Nasıl Yatırım Alır ve İşinizi Nasıl Büyütürsünüz?", "Teknolojinin Ticarileştirilmesi ve Pazar Başarısı" ve "Girişimcilik Ekosistemini Nasıl İnşa Ederiz?" konulu oturumlar düzenlenecek.

Her yıl fuarda farklı sergiler de düzenleyen MÜSİAD, bu yıl "15 Temmuz" temalı bir sergiyle (FETÖ) hain darbe girişiminde yaşananları farklı bir sunumla gözler önüne serecek.

Fuarda ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde düzenlenen "Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi"nde satılan ürünlerden elde edilen gelir, Afrika ülkelerine gönderilecek.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.