Hisarcıklıoğlu: Kılıçdaroğlu'nun boyunun ölçüsünü alırız

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik eleştirilerine ilişkin, "Ben anamuhalefet partisi lideri değilim. Ben TOBB Başkanıyım. Bana muhalefet etmek istiyorsa, seneye gelir, Türkiye'de beceremedi, burada Odalar Birliğinde de boyunun ölçüsünü alır." dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB'un 72. Genel Kurulu'nda 2015 yılına ilişkin bütçe harcamaları ve kesin hesabının ibrasının ardından yaptığı konuşmada, genel kurulun başarıyla tamamlandığını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun iki eleştirisinin şahsına yönelik olduğunu ve cevap vermek istediğini belirten Hisarcıklıoğlu, Kılıçdaroğlu'nun, bakanlara teşekkür etmesini eleştirdiğini anımsattı.

Hisarcıklıoğlu, "Kendisi ile beni karıştırıyor herhalde. Ben anamuhalefet partisi lideri değilim. Ben TOBB Başkanıyım. Bana muhalefet etmek istiyorsa, seneye gelir, Türkiye'de beceremedi, burada Odalar Birliğinde de boyunun ölçüsünü alır. Bizde hizmet verene teşekkür edilir, ahde vefa vardır. Biz ahilik geleneğinden geliyoruz. Biz emeğin, alın terinin, akıl terinin ne olduğunu çok iyi bilenlerdeniz." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun "TOBB Başkanı laikliğe niye sahip çıkmadı" şeklindeki eleştirisine de yanıt veren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Kendisinin 2015 yılında televizyon kanalında açıklamaları var, 'Anayasanın ilk 3 maddesi değişebilir' diye kendisinin bizzat ağzından çıkmış söz. İlk üç maddenin içinde ne var? Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti var.

Kendisi bir sene de epey bir ilerleme kaydetmiş ama TOBB Başkanı olarak her genel kurulda yeni anayasanın değişmez 4 tane hedefini söylüyorum, 'demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinden vazgeçmeyiz' diyorum.

Herhalde bunların farkında değil, başkalarını dinlerken bize böyle bir cevap verdi. Bundan dolayı da kayıtlara geçsin diye sizlere bu açıklamayı yapıyorum."

Anamuhalefet boşluğunu doldurma görevi TOBB'un değil

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu bize muhalefet görevi yüklemek istiyor. Doğru, Türkiye'de bir anamuhalefet boşluğu var mı, var ama anamuhalefet boşluğunu doldurma görevi TOBB'un değil." dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB'un 72. Genel Kurulu'nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun laiklik tartışmaları konusunda TOBB'un tavrını eleştirmesi ve muhalefet görevinin sadece CHP'ye yüklenmemesi gerektiğine yönelik ifadelerinin hatırlatılması üzerine Hisarcıklıoğlu, TOBB'un bir meslek kuruluşu olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi.

Hiçbir zaman siyasi parti gibi davranma hevesi içinde olmadıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Geçmişte TOBB'un, antidemokratik girişimler içinde olmasını tasvip eden birisi değildim. Bu kapsamda '2002'de bütün siyasi partilere aynı yakınlıkta ve uzaklıkta duracağız.' dedim. Sayın Kılıçdaroğlu bize muhalefet görevi yüklemek istiyor. Doğru, Türkiye'de bir anamuhalefet boşluğu var mı, var ama anamuhalefet boşluğunu doldurma görevi TOBB'un değil.

Bizim böyle bir misyonumuz yok. Siyaset Meclis'te ve siyasi partilerde yapılır. Siyasetin yapılacağı yer burası (TOBB) değil. Burası ekonomik bir kuruluş. Böyle bakmak lazım. Siyasi boşluğu doldurma görevi bize ait değil, anamuhalefet partisine ait. Anamuhalefet partisinin görevini yapması lazım."

Kılıçdaroğlu'nun, hükümete teşekkür ettiği için kendisini eleştirmesine de yanıt veren Hisarcıklıoğlu, konuşmasında Kılıçdaroğlu'na da teşekkür ettiğinin altını çizdi.

İş alemini ilgilendiren yasalar konusunda verdikleri desteklerden ötürü hükümete teşekkürlerini ilettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, "Biz ahilik geleneğinden geliyoruz. Yapılan hizmetlere teşekkür ederiz. Bizim ahde vefa duygumuz vardır. İnsan olmanın özelliğidir bu. Türk iş dünyasına hizmet eden bakanlara teşekkür etmek gerekir. Bu gayet insani bir davranış. İnsani bir davranıştan da kıskançlık çıkarmanın bir anlamı yok." diye konuştu.

- Laiklik tartışmaları

Laiklik tartışmalarına ilişkin de konuşan Hisarcıklıoğlu, 2002 yılından bu yana TOBB Genel Kurul konuşmalarında demokratik laik ve sosyal bir hukuk devleti ilkesini Türkiye'nin vazgeçilmez unsuru olarak ifade ettiklerini hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, "Genel Kurul'da kendisi de (Kılıçdaroğlu) oradaydı, herhalde duymadı. Düşük tonda mı söyledim acaba, ondan mı duymadı? Aslında salon duydu da bir tek herhalde Kılıçdaroğlu duymadı. Kılıçdaroğlu bir şeye takıldığı zaman bizim söylediğimizi duymuyor herhalde." ifadesini kullandı.

Yeni anayasaya ilişkin tartışmaların sorulması üzerine ise Hisarcıklıoğlu, bu konuda geçmişte çalışmalar yaptıklarını hatırlattı. Yeni bir anayasaya ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, yeni anayasanın Meclis'te ve uzlaşı ile hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, Kılıçdaroğlu'nun "Başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz." ifadesini talihsiz bir açıklama olarak değerlendirdi.

TOBB üyelerinin her birinin 1 kişiyi işe alıp almayacağına ilişkin soru üzerine Hisarcıklıoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı 'Bürokratlarımıza talimat veriyorum.' dedi. Bu kapsamda yeni oluşacak hükümetle bir araya geleceğiz." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da terör nedeniyle iş yapamayan sanayicilere yönelik desteklerin sürmesi gerektiğini bildirdi.

Kıdem tazminatı konusuna da değinen Hisarcıklıoğlu, yeni hükümetin kurulmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.