İş dünyası Binali Yıldırım'ı nasıl karşıladı?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti'nin 22 Mayıs'ta yapılacak 2. Olağanüstü Büyük Kongresinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın genel başkanlığa aday gösterileceğini açıkladı.

İş dünyasından Binali Yıldırım'a ilk destek mesajı İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar'dan geldi.

Binali Yıldırım'ın sivil havacılık, iletişim ve büyük altyapı projeleri başta olmak üzere Türkiye'nin son 15 yıldır yaşadığı kalkınma hamlesinin temelinde harcı bulunan vizyoner bir siyasetçi olduğunu aktaran Çağlar, "Sayın bakanın adaylığının ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum, başarılar temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, demokrasilerin vazgeçilmez aracının seçimler olduğunu, ülkeler gibi siyasi partilerin de kendi içlerinde seçime giderek yeni genel başkan seçmelerinin çok doğal olduğunu bildirdi.

Yıldırım'ın AK Parti Genel Başkanlığına aday olarak belirlenmesini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirten Olpak, "İmza attığı projelerle 'İcraatçı Bakan' unvanını alan, AK Parti'nin kurucularından Sayın Binali Yıldırım'ın tecrübesi ve vizyonuyla, şimdiye kadar olduğu gibi, ülkemize bundan sonra daha da önemli katkılar sağlayacağına inancımız tamdır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim." değerlendirmesinde bulundu.

- "Başarılı bir ekonomik performans bekliyoruz"

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye olarak zor bir süreçten geçtiklerini belirterek, "Yıldırım'ın Bakanlık yıllarında gösterdiği performansın ülkemizin üretken ve birikimli bir liderin yönetimine geçtiğinin önemli bir göstergesi. Türkiye hedeflerini gerçekleştirme yolunda hızla ilerlerken, Başbakan değişiminin büyük bir olgunluk içinde tamamlanmış olmasını ülkemiz adına bir kazanım olarak değerlendiriyorum." dedi.

Güçlü bir kenetlenme ve dayanışmayla istikrarın devam edeceği beklentisinde olduklarının altını çizen Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yıldırım'ın Türkiye'nin ekonomi ve siyasal geleceğini belirlemede uyumlu bir çalışma dönemi geçireceklerine inandıklarını aktardı.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo, Türkiye'de siyasi istikrar ve güvenin devamının ekonomik performans açısından büyük önem ifade ettiğini kaydetti ve Yıldırım'ın Başbakanlığında kurulacak olan yeni hükümetin başarılı bir ekonomik performans sürdüreceğine inandıklarına vurgu yaptı.

Kariyo, "Son 10 yılda markalarımızın elde ettiği başarılarda, ekonomik ve siyasal istikrarın kesintisiz devam etmesinin önemli bir payı var. Önümüzdeki dönemde de ülkemizde marka ekonomisine dönüşümü önceleyen politikalarla, markalarımız gerek Türkiye, gerek dünyadaki gelişimini artırarak sürdürecektir." ifadelerini kullandı.

- "Bu dönüşüm sürecinin ekonomiye pozitif etkileri olacaktır"

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, bu dönüşüm sürecinin ekonomiye pozitif etkilerinin olacağını belirterek, ekonomi yönetiminin yerli üretimi desteklemeye ve ithalata karşı tavrının devam edeceğine inandıklarını söyledi.

Çetin, "Bölgesel bir güç olma yolunda güçlü adımlar atan Türkiye'nin, ekonomisinin de içeriden veya dışarıdan gelebilecek darbelere karşı son derece dayanıklı olması gerekiyor. Ayakkabı sanayicileri olarak daha fazla üretim, istihdam ve ihracat için yeni hükümetimiz ile de yan yana çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye Giyim sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, geride bıraktıkları yıllarda seçimlerle çok zaman kaybettiklerini hatırlatarak, artık vakit geçmeden ekonomiye odaklanmaları gerektiğini vurguladı.

Fayat, "Daha önce hazırlanan eylem planlarının uygulamaya geçirilmesini istiyoruz. Ekonominin çözüm bekleyen pek çok sorunu var. Bu sorunları çözecek olan hükümetlerdir. Sayın Binali Yıldırım'ın kuracağı hükümetin, Türkiye'nin ulusal, bölgesel ve ekonomik sorunlarına çözüm üretip, biran önce reformları hayata geçirmesini bekliyoruz" şeklinde görüş belirtti.

- "2023 hedefleri doğrultusunda önemli bir adım"

Konuya ilişkin Türkiye İhracatçılar Meclisinden (TİM) yapılan açıklamada ise Yıldırım'ın aday gösterilmesinin büyük bir memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Bunun 2023 hedeflerimiz doğrultusunda istikrar ve uyum açısından önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Bakanlığı döneminde altyapı yatırımlarında ve kalkınmada öncelikli projelerde gösterdiği gayreti ve başarıyı yakından takip ve takdir ettiğimiz Sayın Binali Yıldırım'ın Başbakanlığında kurulacak yeni kabinenin daha önce de olduğu gibi Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaştırılması için, önümüzdeki yıllarda daha fazla yatırım daha fazla üretim ve daha fazla ihracat ile büyümemiz için çaba harcayacağına yürekten inanıyoruz."

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, AK Parti'nin 22 Mayıs'ta yapılacak 2. Olağanüstü Büyük Kongresinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın genel başkanlığa aday gösterilmesine ilişkin, "İzmir için çok sevinçliyiz, ama ülkemiz için de mutluyuz, iş alemi olarak da Başbakanımız olmasından dolayı, son derece umutlandık." değerlendirmesinde bulundu.

İzmir'in bir Başbakanı olacak, bu çok büyük bir kazanç

MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü de Binali Yıldırım'ın AK Parti Genel Başkanlığına aday gösterilmesine ilişkin, "İzmir'in ağabeyi, değerli siyaset adamı Binali Yıldırım'ı Başbakan olarak görmek bizleri hem çok sevindirdi, hem gururlandırdı. İzmir'in bir Başbakanı olacak, bu çok büyük bir kazanç." diye konuştu.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneğinden (ASKON) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın AK Parti Genel Başkanlığına aday gösterilmesine ilişkin yapılan açıklamada, "Kuruluşundan bugüne AK parti kadrolarında yer alan Yıldırım'ın uyumlu bir kadro ile devletin inşasına katkılarının artarak devam edeceğine olan güvenimiz tamdır." denildi.

Yıldırım'ın aday gösterilmesinin tebrik edildiği açıklamada, bu kararın ülke ve millet adına hayırlara vesile olması temennisinde bulunuldu.

Açıklamada, "Kuruluşundan bugüne AK Parti kadrolarında yer alan Yıldırım'ın uyumlu bir kadro ile devletin inşasına katkılarının artarak devam edeceğine olan güvenimiz tamdır. AK Parti iktidarlarında gelenek haline gelen istikrarın ve büyümenin devam edeceğini umuyor tekrardan bu kararın ülkemiz ve milletimiz adına hayırlara vesile olmasını diliyoruz." ifadelerine yer verildi.

Anahtar Kelimeler:
Ak PartiBinali Yıldırım
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.