İş dünyası OHAL kararına destek verdi

Sondevir Ekonomi

İş dünyasından bazı temsilciler Bakanlar Kurulu'nda alınan olağanüstü hal (OHAL) kararının Türkiye'nin huzuru ve devletin bekası adına alınmış yerinde bir karar olduğunu belirttiler.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve 81 ilin ziraat odaları il koordinasyon kurulu başkanları, odalara üye 4,5 milyon çiftçi adına eş zamanlı açıkladıkları "Darbenin karşısında, demokrasinin ve milli iradenin yanındayız" başlıklı ortak bildiriyle darbe girişimini kınadı.

Bayraktar, "Olağanüstü hale olumlu bakıyoruz. Ekonomiyi, çiftçimizi veya diğer sosyal kesimleri etkileyebilecek bir durum söz konu değildir." dedi.

TOBB: OHAL kararı yerinde

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, olağanüstü hal (OHAL) kararının yerinde alınmış etkin bir mekanizma olduğunu belirterek, "Kamu düzeninin korunması ve hizmetlerin etkin bir şekilde işlemesi için bu kararın alınması gerekiyordu." ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, devletin ve milletin büyük bir badire atlattığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Hain darbe girişimi henüz engellendi. Herkesin, durumun ciddiyetinin farkında olması lazım. Geçen aylarda Fransa'da bir terör saldırısı oldu, tedbir alabilmek için hemen olağanüstü hal ilan edildi. Dün de bu süreyi 6 ay uzattılar. Bu zor dönemde hepimizin devletimize yardım ediyor olması millet olmanın gereğidir."

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca: O HAL ilanını değerlendirdi: Olağanüstü bir durumun yaşandığı bu dönemde OHAL ilanı bir ihtiyaç olmuştur.” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, “OHAL ile inşa edilecek güven ortamında iş dünyasının faaliyetlerini önceden olduğu şekliyle yürüteceklerine inancımız tamdır” ifadesini kullandı.

Mehmet Şimşek ekonomideki darbeye karşı direniş çağrısı yaptı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, olağanüstü hal (OHAL) kararıyla üç ayda darbe izlerinin temizlenip, Türkiye'nin yönünü yeniden gelişme ve büyümeye çevirmesi gerektiğini bildirdi.

Bezci, yazılı açıklamasında, kişi hak ve özgürlüklerini kısıtlamayan OHAL kararının, Türkiye’nin huzur ve barış ortamına dönebilmesi için yerinde ve uygun bir karar olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan: OHAL sıkıyönetim değil

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Bakanlar Kurulu'nda alınan olağanüstü hal (OHAL) kararının Türkiye'nin huzuru ve devletin bekası adına alınmış yerinde bir karar olduğunu belirtti.

Çağlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Olağanüstü dönemler, olağanüstü yönetimi gerektirir. İş dünyası olarak olağanüstü şartların, ancak olağanüstü tedbirlerle bertaraf edileceğini biliyoruz. Bu çerçevede, ülke genelinde ilan edilen üç aylık olağanüstü hal, ülkemizin huzuru ve devletin bekası adına alınmış yerinde bir karardır." ifadelerini kullandı.

OHAL kararı resmi gazetede

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlığı Türkiye'nin geleceğine güveni perçinliyor"

Milletin mahremine tasallut etmekten çekinmeyen, sivil halka ateş açan terör mensuplarının kökünün bu karar sayesinde çok hızlı şekilde temizleneceğini aktaran Çağlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin gösterdiği kararlılığın Türkiye'nin geleceğine güveni perçinlediğini kaydetti.

OHAL ile milletin hür iradesinin bir daha böylesi karanlık günlerle yüz yüze gelmeyeceğine işaret eden Çağlar, OHAL sürecinde iş dünyası olarak olağanüstü gayret gösterip, var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.  

OHAL vatandaşı nasıl etkileyecek

İstanbul Ticaret Borsası'ndan da destek geldi

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, Bakanlar Kurulunca 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) kararı alınmasına ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu gerekeni yapmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Kopuz, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulunun OHAL kararıyla demokrasi ve cumhuriyete karşı tehditlerin hala sona ermediğini gördüklerini belirterek, birkaç saat önce uluslarası derecelendirme kuruluşlarının art arda yaptığı açıklamaların da darbenin ekonomi ayağının da harekete geçtiğini gösterdiğini bildirdi.

Mehmet Şimşek: Ekonomide OHAL yok

"Türkiye'yi daha güçlü demokrasiye kavuşturacak"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesinin, Türkiye'yi daha güçlü demokrasi ve güvenilir bir hukuk sistemine kavuşturacağına inandıklarını bildirdi.

Burkay, yaptığı yazılı açıklamada, darbe girişimiyle oluşturulmak istenen kaos senaryolarının, Türkiye'yi hedeflerinden asla uzaklaştıramayacağını vurguladı.

Ortaya çıkan tehditleri en hızlı şekilde bertaraf edebilmek amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan OHAL kararının, Türk milletinin her bir ferdinin hak ve özgürlüklerinin korunmasının yanı sıra milli hedeflere ulaşmak adına sağlam bir zemin oluşturacağını belirtti.

İhracatçılardan yabancı ülkelere OHAL mektubu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.