İş dünyası yeni dönemde ne bekliyor?

Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı seçilirken; AK Parti ile MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı Meclis çoğunluğunu almayı başardı. 

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonrası, enflasyondan cari açığa, mali disiplinden döviz kuruna birçok konu, piyasaların odak noktası olacak. Peki, İş dünyası temsilcileri yeni dönemden ne bekliyor?

Yeni Şafak Gazetesi'nden Yaşar Süngü'nün haberine göre iş dünyası temsilcilerinin yeni dönemden beklentileri şu şekilde:

TÜSİAD: Yeni meclisin katılımcı kanun yapma, etkin denetim ve partiler arası uzlaşmaya dayalı yeni bir çalışma geleneği oluşturmayı başarmasını temenni ediyor.

Yüksek enflasyon ve cari açık sorunlarının çözümüne yönelik akılcı bir ekonomi programı ve mali disiplin;

Ulusal ve uluslararası düzeyde güven veren bir Merkez Bankası;

Vergi reformu ile verginin tabana yayılması ve kayıt dışılık ile etkin mücadele;

Dijital dönüşüme ve doğayla uyumlu nitelikli büyümeye uygun bir kalkınma anlayışı;

Toplumsal uzlaşma içinde hazırlanacak köklü bir eğitim reformu;

Ve Avrupa Birliği’ne uyum sürecinin hızlanmasını bekliyor.

TOBB: Yeni yönetim sistemini istikrar ve güvenin daha da güçlenmesi açısından büyük bir fırsat olarak görüyor.

Türkiye’nin son yıllarda elde ettiği tüm kazanımların temelinde, güven ve istikrar yattığını düşünüyor. Artık ekonomiye, reformlara odaklanarak geleceğin büyük Türkiye’sini inşa zamanın geldiğine inanıyor.

YASED: Global ekonomiye entegrasyonu artıracak olan kalkınma sürecinin devam etmesini;

Yatırım ortamının iyileştirerek ekonomik ve yasal makro reformların hızla hayata geçirilmesini istiyor ve bu hedefler için ekonomik ve yapısal reformlara destek vermeye hazır olduklarına dikkat çekiyor.

DEİK: Halkın siyasi istikrara tam not verdiğini, umutların pusulalara işlendiği bugünün sonucunun güçlü yürütme ve güçlü Meclis olduğunu vurguluyor.

TİM: İhracat ailesi olarak beklentileri istikrarlı bir 5 yıllık dönem ve hızlı karar alınmasını sağlayacak yeni sistemin bileşenlerinin tam anlamıyla uygulanması. Yeni yönetimle yapıcı ve uyumlu çalışmalara devam edeceklerini söylüyor.

İSO: Yeni dönemde istikrarın her açıdan korunmasına önem verilerek ekonominin ana gündem maddesi olmasını bekliyor.

İTO: 16 yılın tecrübesi ve ekonomik birikimle Türkiye ekonomisinin artık otoban hızına kavuşacağına inanıyor.

MÜSİAD: Şimdi vakit, ‘meselemiz Türkiye’dir diyerek ülke için canla başla çalışma vaktinin geldiğini düşünüyor.

ASKON: Belirsizlik ortamının kalktığını, piyasaların rahatlayarak, ülke ekonomisinin canlanacağını düşünüyor.

TÜMSİAD: İstikrarın devam ediyor olmasının yeni projeleri de beraberinde getireceğini vurguluyor.

KAGİDER: Türkiye’de istikrarı, birlik ve beraberliği güçlendirecek adımların atılmasını ve hızlı bir normalleşme sürecine girilmesini bekliyor.

TÜRKONFED: Zamanın “demokrasi ve ekonomi” için “uzlaşma” zamanı olduğunu, bütün Cumhurbaşkanı adaylarının programlarında ve taahhütleri arasında yer alan OHAL’in bir an evvel kaldırılmasını istiyor.

İHKİB: Türkiye ekonomisinin en dinamik yapı taşını oluşturduklarını vurgulayarak, ihracat çıtasını yükseltmek için istikrarlı bir ekonomi bekliyor.

BMD: Yeni sürecin markaların yurt dışındaki etkinliklerini çok daha arttırdıkları ve küresel ölçekte yeni markalar çıkaracağı bir dönem olmasını diliyor.

TGSD: Artık seçim sürecindeki tartışmaları bir kenara bırakıp hızlı bir şekilde ekonomiye odaklanılmasını istiyor. Dövizde sert iniş ve çıkış istemiyor. Üretimde çarkları çok daha hızlı çevirecek sağduyulu kararlar bekliyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner16

banner15

banner21