Körfez'de 380 milyon dolarlık görüşme

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş adamlarının Bahreyn'deki temaslarının çok başarılı geçtiğini belirterek, bu kapsamda Körfez ülkelerinde iş adamlarıyla yaklaşık 380 milyon dolarlık ticari görüşme yapıldığını bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenen "TOBB-Körfez İşbirliği Konseyi 2'nci İş ve Yatırım Forumu"nun ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Toplam 700 Türk ve Körfez ülkeleri iş adamının katıldığı forumun oldukça başarılı geçtiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, verimli ikili görüşmeler gerçekleştirildiğini ifade etti.

Körfez ülkeleri ile ticarette aşılması gereken iki engel olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bunlardan birinin Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) imzalanması olduğunu, sürecin bir an önce bakanlar nezdinde hızlanmasını istediklerini kaydetti.

İkinci olarak da 57 İslam ülkesi arasındaki ticaretin önündeki engelleri kaldıran, gümrük vergilerini belli oranlarda karşılıklı olarak indiren Tercihli Ticaret Anlaşmasının hayata geçmesi gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Körfez ülkelerinin taviz listelerini vermeleri durumunda bunun yürürlüğe gireceğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, "Bu iki önemli hadise neticelenirse, Körfez ve İslam ülkeleriyle ekonomik ilişkilerin çok üst düzeye çıkacağına inanıyorum." dedi.

Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında siyasi ilişkilerin üst düzeyde olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Körfez ve Türk şirketleri arasında yatırım ve ticareti geliştirmek üzere ortak platformlar kurulmak istendiğini kaydetti.

- "Körfez ülkelerinde kaynak, Türkiye'de tecrübe var"

Petrol ve finans rezervlerinin yüzde 40'ının Körfez ülkelerinde olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, "Kaynak burada, Körfez’de. Bizde de iş imkanları var. Körfez ülkeleri ekonomik dönüşümü hedefliyor. Petrol ve doğalgaza dayalı ekonomiden sanayi ve ticarette öne çıkan ülkeler kapsamına girmek istiyorlar. Türkiye'nin de bu bölgeyle, kardeşleriyle paylaşacağı çok tecrübesi var." dedi.

Forum kapsamında yapılan iş görüşmelerinde geri dönüşler aldıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda yaklaşık 380 milyon dolarlık ticari görüşme yapıldığını, bunun da görüşmelerin ne kadar verimli olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, "İnşallah bu ziyaretin meyvelerini hem Türkiye hem de Körfez ülkeleri olarak göreceğiz." dedi.

- "Türkiye'deki tarım arazileriyle Körfez’in ihtiyacı giderilebilir"

Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu (FGCCC) Genel Sekreteri Al Naqi de forumun iki ülkenin özel sektör temsilcileri için de olumlu geçtiğini belirterek, Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında STA imzalanmasıyla karşılıklı ticaret hacminin artacağını söyledi. Naqi, her iki taraf için verimli sonuçlar verebilecek alanların başında tarım, gıda, sağlık ve eğitimin geldiğine dikkati çekti.

Türkiye’den tarım arazilerinin tahsisi konusunda bir taleplerinin olup olmadığının sorulması üzerine Naqi, gelecekte insanları ilgilendiren en önemli hususların su, gıda ve tarım olduğunu, Körfez ülkeleri olarak gıda güvenliği konusuna çok önem verdiklerini vurguladı.

Körfez ülkelerinin bu çerçevede çalışmalarını özellikle Sudan üzerinde yoğunlaştırdığını anlatan Naqi, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Olaylar başlamadan önce Suriye de göz önünde bulunduruluyordu. Avusturalya'ya kadar uzanıyor bu düşüncelerimiz. Sonra biz kendi kendimize 'neden Türkiye olmasın' diye sorduk. Türkiye’de gerek iklim, gerek arazi elverişlidir. Elverişli tarım arazileri temin edilebilirse, Körfez ülkelerinin bu ihtiyacı giderilmiş olur. Tabi bu kamu sektöründe yapılırsa daha iyi olur. Bu alandaki yatırımlar gerçekleştirilse hem Türkiye’nin yatırımlardan yararlanması sağlanacağı gibi hem de Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin gıda ihtiyacı giderilmiş olur. Biz bunu düşünürken toprak satın alınması olarak değil, arazinin kullanılmasını amaçlamaktayız."

Bunun siyasi karar gerektirdiğine işaret eden Naqi, stratejik olması nedeniyle bu girişimin hükümetler nezdinde olması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin sağlık alanında da çok gelişmiş bir ülke olduğuna işaret eden Naqi, "Bunun en güzel örneği olarak; bizdeki saçı dökülmüş erkeklerin tamamı Türkiye'de saç ektiriyorlar." dedi.

- "Türk dizileri sayesinde Türkiye’yi yakından tanıdık”

Bahreyn Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halit Al Moayyed de forumun çok başarılı geçtiğini, bu başarının ilişkilere aktarılması ve yatırıma dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’yi çok yakından tanıdıklarını ifade eden Moayyed, "Benim kanaatime göre Türk dizileri de bunda büyük rol oynadı." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de yatırım yapmak için büyük heyecan duyduklarını dile getiren Moayyed, Türkiye’ye güvenlik ve istikrar temenni ettiklerini de sözlerine ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.