Savunma sanayi ürünleri MÜSİAD EXPO'da görücüye çıkacak

17. MÜSİAD EXPO kapsamında gerçekleşecek ve bu yıl dördüncü kez düzenlenecek olan High Tech Port'ta Türkiye'nin savunma sanayi ürünleri sergilenecek.

21 ila 24 Kasım tarihleri arasında CNR Expo İstanbul’da

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (MÜSİAD) yapılan açıklamaya göre, bu yıl “Meselemiz Türkiye” sloganıyla yola çıkan ve 21 ila 24 Kasım tarihleri arasında CNR Expo İstanbul’da gerçekleşecek 17. MÜSİAD EXPO, farklı etkinliklere sahne olacak.

High Tech Port’un hedefi yerli savunma ve havacılık sanayisinin gelişmesi

Katar, BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Ürdün, Fas, Tunus, Cezayir, Nijerya, Güney Afrika, Brezilya, Şili, Kolombiya, Endonezya, Malezya ve Pakistan ordu ve savunma bakanlıklarıyla ve orijinal ekipman üreticileri ile ortak iş geliştirme görüşmeleri de High Tech Port’ta gerçekleşecek.

İlk yerli ve milli İnsansız Deniz Aracı sergilenecek

MÜSİAD EXPO kapsamında gerçekleştirilecek, savunma ve havacılık sektörünün geliştirilmesine yönelik üretilen iş ve hizmetlerin ziyaretçilere anlatılacağı High Tech Port’ta ilk yerli ve milli İnsansız Deniz Aracı da (İDA) sergilenecek.

İDA, keşif ve gözetleme amaçlarının yanı sıra terörle mücadele, deniz sınırlarının korunması, düzensiz göç ile mücadele gibi alanlarda kullanılabilecek. İnsansız olarak çalışabilen, üzerindeki oto pilot, otomatik rota konumlandırma ve dinamik konumlandırma sistemleriyle görev bilgisayarına yüklenilen rota üzerinde gidebilen Türkiye’nin ilk milli ve yerli İDA'yı Kayacı Savunma Sistemleri geliştirdi.

En son teknoloji hibrit bir araç kurgusuyla geliştirilen İDA sistemi, üzerinde bulunan ve hem otomatik hem de karadan kontrol edilerek çalışabilen sensörler (radar, lidar, termal kamera, optik kamera, dinamik konumlandırma sistemi, otomatik rota konumlandırma ve oto-pilot sistemi) sayesinde sınır güvenliği ve düzensiz göç ile mücadele amaçları kapsamında Türkiye'nin deniz sınırlarının güvenliği alanında kullanılabilecek.

Üzerinde herhangi bir mürettebat bulunmadığından ve otonom olarak çalışabilme özelliğinden dolayı ağır deniz koşullarında ve mürettebatlı gemilerin görev yapamadığı koşullarda İDA görev yapabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, İDA’nın yerli ve milli sermaye ürünü olarak tüm teknoloji ve sanayi firmaları için örnek bir proje olduğunu aktararak,  MÜSİAD EXPO’da High Tech Port ve İDA’ya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Terörle mücadelede ve sınır güvenliğinde SİDA kullanılabilecek

İDA hakkında bilgi veren Kayacı Savunma Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı ve MÜSİAD Mersin Önceki Dönem Şube Başkanı Hakan Kayacı, geliştirilen İDA sisteminin sadece gözetleme ve keşif amaçlı değil, üzerine yük olarak takılabilecek silah sistemleri ile Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) olarak da kullanılabileceğini bildirdi.

Kayacı, söz konusu SİDA’nın terörist, korsan ya da düşman unsurlara karşı askeri amaçlar için kullanılabileceğini, SİDA’nın Türk savaş gemilerinin gözü ve kulağı olacağını aktararak, "SİDA, sismik araştırmalar yapan Barbaros Hayreddin gemisi ya da sondaj çalışmaları yapan Fatih gemisi gibi önemli gemilerin güvenliğini de sağlayabilecek. Türkiye’ye yüksek teknolojiye sahip yerli ve milli bir savunma aracı kazandırdığımız için gururluyuz. Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor, savunma sanayi konusunda Türkiye’nin de dünyanın önemli ülkelerinden biri olması yolunda çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

MÜSİAD EXPO’ya ilgi yüksek

17. MÜSİAD EXPO’nun 8 binin üzerinde B2B görüşmeye sahne olması ve bu görüşmelere 400’e yakın alım heyetinin yanı sıra yaklaşık 30 ülkeden bakan düzeyinde katılımın olması bekleniyor.

Türkiye’nin 2023 yılı için hedeflenen 500 milyar dolar ihracat rakamına büyük bir katkı sunacak 17. MÜSİAD EXPO, 2018'de geçen yıllara kıyasla 6 kat fazla başvuru aldı. Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Orta Doğu’ya 100 kadar ülkeden katılım olması öngörülüyor.

Türkiye’de savunma ve havacılık sektörünün gelişmesine yönelik iş ve hizmetler üretilmesi hedefiyle yola çıkan High Tech Port, ülkeler, devlet kurumları, endüstri, akademi, teknolojik kuruluşlar gibi tarafları bir araya getirerek bu alanda Ar-Ge ve üretim konusunda yeni projelere zemin hazırlıyor.

MÜSİAD EXPO’da gerçekleşecek diğer etkinlikler de ilgi görüyor. EXPO ile eş zamanlı olarak düzenlenecek olan 4. High-Tech Port’un yanı sıra uluslararası iş platformu International Business Forum (IBF) ve bu yıl ilk kez MÜSİAD EXPO kapsamında gerçekleştirilecek olan 6. Uluslararası Genç İş Adamları Kongresi (UGİK), geleceğin iş insanlarını, girişimci ve sanayicilerini buluşturuyor.

Kaynak: www.sondevir.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner16

banner15

banner21