YEP'te dikkat çekilmişti... Kamuya ait ‘portföyler’ birleşti

Eylül ayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Yeni Ekonomi Programı”nda dikkat çeken ayrıntının hayata geçtiği bildirildi.

Ziraat Bankası, Halk Portföy ve Vakıf Portföyü devraldı

Dünya.com'dan Kerim Ülker'in haberine göre, Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan “Yabancı para ihraçları yapmak için kamu yatırım kuruluşları birleştirilerek güçlü bir kurumsal finansman şirketi oluşturulurken, kamu portföy yönetim şirketleri birleştirilmek suretiyle güçlü bir alım kapasitesi sağlanacaktır" ifadesi bugün kamuya ait portföy şirketlerinin tek bir şemsiyede toplanmasıyla gerçekleşti.

Halk Portföy ve Vakıf Portföy, Ziraat Bankası tarafından devralındı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan Halk Bank tarafından yapılan ilk açıklamada ''20 Eylül 2018 tarihinde T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulan Yeni Ekonomi Programında (YEP) güçlü bir kurumsal finansman şirketi oluşturmak ve kamu portföy yönetim şirketlerinin birleştirilmek suretiyle güçlü bir alım kapasitesi, ortak süreç, ortak ürün ve hizmetler hayata geçirilmekte, böylece grup içerisinde ölçek ekonomisinden yararlanılarak verimlilik artışı sağlamak amacıyla kamu bankalarına ait portföy yönetim şirketlerinin birleştirilmesi kararı yer almıştır. Bu kapsamda; Bankamız bağlı ortaklığı Halk Portföy Yönetimi A.Ş., Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. nezdinde satın alma yoluyla birleştirilecektir. Birleşme süreci için Banka ve bağlı ortaklıklarımızın sahipliğinde bulunan hisseler için "Değer Tespit Raporu"nda Halk Portföy Yönetimi A.Ş.'nin birleşme bedeli 52.500.000.-TL olarak tespit edilmiştir. Bankamız hisse payları tutarı 39.374.989,50 TL'dir” denildi.

Vakıf Bank’tan da açıklama geldi

Vakıf Bankası’ndan KAP’a yapılan bir diğer açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: ''T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıklamış olduğu 2019-2021 Yeni Ekonomi Programı ile birlikte ekonomik dengelenme, mali disiplin, üretim ve ihracatta katma değere odaklı değişim hedeflenmiştir. Program çerçevesinde, yabancı para ihraçları yapmak için kamu yatırım kuruluşları birleştirilerek güçlü bir kurumsal finansman şirketi oluşturulması, kamu portföy yönetim şirketlerinin birleştirilmeleri suretiyle de güçlü bir alım kapasitesi sağlanması planlanmaktadır. Bankamız Yönetim Kurulu'nun 13.12.2018 tarihli kararı ile,

Bağlı Ortaklığımız Vakıf Portföy Yönetimi AŞ'deki Bankamızın %100 sahibi olduğu paylarının tamamının 52.500.000-TL (ElliikimilyonbeşyüzbinTürkLirası) bedel karşılığında Ziraat Portföy Yönetimi AŞ'ye satılmasına ve Pay devri ile ilgili gerekli tüm işlemlerin yapılması hususlarında Genel Müdürlük Makamı'nın yetkili kılınmasına karar verilmiştir.''

Böylece her iki portföy şirketi de Ziraat Bankası altında 52 milyon 500'şer TL bedel karşılığında alınarak toplandı.

Kaynak: www.sondevir.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.