Ekonomik Müjdeler Paketi Meclis tatile girmeden çıkarılacak

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, terörle mücadeledeki kararlılığa vurgu yaparak, "Hangi hain saldırının içinde olurlarsa olsunlar, Türkiye'nin terörle mücadeledeki azmi ve terörle mücadeledeki kararlılığına hiçbir şekilde zarar veremeyecekler ve inşallah Türkiye en kısa zamanda milletin iradesiyle terörün üstesinden gelmeyi başaracaktır." dedi. 

Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'ndeki Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, soruları yanıtladı. 

Açıklamasına, dün Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde düzenlenen terör saldırısında şehit düşen 5 asker ve Şanlıurfa'da şehirlerarası otobüs terminalinde kimlik soran polis ekiplerine silahla karşılık verilmesi sonucu çıkan çatışmada şehit edilen 3 polis için rahmet dileyerek başlayan Kurtulmuş, "Şehitlerimizin mekanları cennet olsun." ifadesini kullandı.

Şehitlerin ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Türk Emniyet Teşkilatı'na başsağlığı dileklerini ileten Kurtulmuş, "Bu hain saldırıları yapanlara bir kere daha açıkça millet olarak, Hükümet olarak, ülke olarak kararlılığımızı ifade etmek istiyorum. Hangi hain saldırının içinde olurlarsa olsunlar, Türkiye'nin terörle mücadeledeki azmi ve terörle mücadeledeki kararlılığına hiçbir şekilde zarar veremeyecekler ve inşallah Türkiye en kısa zamanda milletin iradesiyle terörün üstesinden gelmeyi başaracaktır." diye konuştu. 

Kurtulmuş, bugün Srebrenitsa soykırımının yıl dönümü olduğunu da anımsatarak, her yıl yeni cenazelerin ortaya çıkarıldığını ve defin törenlerinin düzenlendiğini belirtti. Acıların bir kez daha hatırlandığını ifade eden Kurtulmuş, şöyle devam etti: 

"O büyük trajedi, bir kere daha hatırlanıyor. Avrupa'nın göbeğinde, bütün Avrupa devletlerinin, demokratik ülkelerin seyirci kalmış olduğu bu insanlık dışı, barbarca saldırı bir kere daha hatırlanıyor ve lanetleniyor. Bir kere daha Srebrenitsa'da vefat eden, şehit edilen 8 binin üzerindeki Boşnak kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bir daha böylesine büyük bir insani trajedinin, bütün dünyanın vurdum duymaz bir şekilde izleyerek, tabiri caizse katliama destek olduğu bu büyük katliam ve benzeri katliamların olmamasını temenni ediyorum. Srebrenitsa, sadece Boşnakların bir acısı değil, sadece Balkan coğrafyasının acısı değildir. Yüreğinde vicdanı, insafı, aklı ve izanı olan bütün insanların ortak acısıdır, insanlığın ortak acısıdır. Srebrenitsa şehitlerine de Allah'tan rahmet diliyorum."

"Trafik kazalarını sıfıra indirecek çalışma"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ramazan Bayramı'nın da geride kaldığını belirterek, bayram süresince gerçekleşen trafik kazalarına dikkati çekti.

Bu yıl 9 gün süren bayram tatilinde de çok sayıda vatandaşın, çeşitli yerlerde meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybettiğini bildiren Kurtulmuş, kazalarda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diledi.

Osman Gazi Köprüsü'nün de bayramdan bir süre önce hizmete açıldığını anımsatan Kurtulmuş, "Köprünün bundan sonra bölge halkı, İstanbul-Bursa-İzmir istikametinde bölge halkımızın ne kadar önemli bir ihtiyacını giredeceği açıktır. Bu dokuz gün içerisinde ortalama günde 100 bini aşkın geçiş olmuştur bu köprüde. Dokuz günlük ortalama da yaklaşık bir milyona yakındır. Bu, Türkiye için önemlidir. Türkiye'nin gelişmesini göstermesi bakımından da önemlidir. Bir kez daha Osman Gazi Köprüsü'nün Türkiye için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hem bölgenin ekonomisine hem Türkiye'nin daha ileriye gitmesine katkı sunmasını diliyorum." değerlendirmesinde bulundu. 

Ekonomik Müjdeler Paketi

Bakanlar Kurulunda ele alınan önemli konulardan birisinin de, önceki Bakanlar Kurulu sonrasında açıklanan Ekonomik Müjdeler Paketi ile ilgili olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şu ifadelere yer verdi:

"Burada alınan kararlar, arife günü basın toplantısıyla ilan edilenler, kamuoyunda özellikle ekonomiyle ilgili kurum ve kuruluşlarımızdan çok büyük destek gördü. Şimdi bu eylem planındaki maddelerin uygulanması için biz bütün bu kurum ve kuruluşlarımızın desteklerini beklediğimizi ifade ediyoruz. Bu planın her bir maddesiyle ilgili hangi bakanlığın hangi kurumların ilgili olduğu, sorumluluklarının ne olduğu detaylı olarak tespit edildi. Ayrıca yatırımların teşviki ve ekonominin canlandırılmasıyla ilgili müjdelerin uygulanmasına dönük bazı yasal tedbirler de gerekecek, bu yasal tedbirlerin de yani arife günü ilan ettiğimiz bu müjdelerle ilgili gerekli yasal düzenlemelerin de Meclis tatile girmeden evvel çıkarılacağını buradan müjdelemek isterim. Buradan, Meclis'teki diğer siyasi partilerin de bu konulara destek vermesini ümit ve temenni ettiğimizi ifade etmek isterim."

Bakanlar Kurulunda çok sayıda bakanlığı ilgilendiren ve Meclisin gündeme almasını bekledikleri birtakım yasal düzenlemelerin de ele alındığını belirten Kurtulmuş, "Bunlarda da taviz vermeden bu yasal düzenlemeleri Meclis'e getireceğiz. Ümit ediyorum ki temmuz ayı içerisinde bu yasal düzenlemelerin Meclis'te yasalaşmasını temin etmiş olacağız." dedi. 

"Demokratik kazanımlardan vazgeçmeden mücadele devam edecek"

Kurtulmuş, Avrupa Birliği Bakanlığının, Bakanlar Kurulunda bir takdiminin olduğuna da değinerek, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede şunu ifade etmek isterim, özellikle İngiltere'nin AB'den çıkmasından sonra, Brexit'ten sonra, yeni bir siyasal ve ekonomik sürecin AB'de başladığı aşikardır. Ancak bundan sonra AB'deki gelişmeler ne olursa olsun, Türkiye-AB arasındaki ilişkiler de kendi rotasında, kendi istikametinde ilerlemeye devam etmektedir. Bu çerçevede 33. faslın açılması ve son altı aylık süre içerisinde iki ayrı ve önemli faslın AB-Türkiye müzakerelerinde açılmış olması, bu sürecin, Türkiye açısında da yürütüldüğünün, yürütülmekte olduğunun önemli bir göstergesidir. Ayrıca, Türkiye'nin terörle bu kadar yoğun bir mücadele ortamı içerisinde olduğu bu dönemde altı aylık süre içerisinde iki faslın açılmış olması, Türkiye’nin bir yandan terörle mücadelede kararlılıkla yoluna devam ederken diğer yandan demokratik standartlara riayet ettiğinin de en önemli göstergelerinden birisidir. Dolayısıyla Türkiye, şimdiye kadar elde ettiği bütün bu demokratik kazanımlarının hiçbirisinden vazgeçmeden terörle mücadelesine devam edecektir. Böyle yapmakta olduğu da AB çevreleri tarafında da görüldüğünün açık bir teyidi de iki faslın, Türkiye ile müzakereye açılmış olmasıdır."

"Çalışma henüz tamamlanmış değil"

Suriyelilerin vatandaşlığa alınmasıyla ilgili çalışmanın ne aşamada olduğu yönündeki bir başka soru üzerine Kurtulmuş, Türkiye'nin Suriyelileri sığınmacılara karşı üzerine düşen her türlü sorumluluğu 2011'in nisan ayından itibaren yerine getirdiğini vurguladı.

Suriyeli sığınmacılara eğitim ve sağlık başta olmak üzere, temel hizmetlerin sunulduğunu belirten Kurtulmuş, şu bilgileri verdi:

"Suriyeli kardeşlerimiz arasında mesleki becerileri olan, bilgi birikimi olan, çok yüksek vasıflarla donanmış çok sayıda insan var. Zaten bu vatandaşlık meselesinde de dosyalar bireysel olarak tekemmül ettikçe bunlarla ilgili kararlar, İçişleri Bakanlığı tarafından veriliyor. Henüz İçişleri Bakanlığımız Suriyelilerin vatandaşlığı meselesiyle ilgili konuda çalışmalarını tamamlamış değil. İçişleri Bakanlığımız teferruatlı bir şekilde bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye'ye faydalı olabilecek, teröre asla bulaşmamış ve Türkiye ile Suriye arasındaki köprüyü oluşturabilecek nitelikteki vatandaşların, nasıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçebilir Suriyeliler, bunlarla ilgili çalışmalar yapılıyor. Ancak bu çalışma henüz tamamlanmış değildir, netleşmiş değildir. Konu şu aşamada İçişleri Bakanlığımızın uhdesinde yürütülen çalışmalardan ibarettir."

"Yasal alt yapı bakımından farklılığı var"

Kurtulmuş, İncirlik Üssü'nün Alman heyetinin ziyaretin açılıp, açılmayacağı yönündeki bir soru üzerine de şu değerlendirmelerde bulundu:

"İncirlik Üssü ile ilgili Almanlar ile aramızdaki fark her iki ülkenin yasal yaklaşımlarından kaynaklanan farktır. Bize göre İncirlik Üssü askeri bir konudur. Almanya tarafında ise İncirlik Üssü'ne ya da bir başka bir yere asker gönderip göndermemek, giden askerlerin denetimi vesaire konuları tamamıyla, Alman Parlamentosu'nun uhdesinde. Bu anlamda da herhangi bir üsteki Alman askerinin bir türlü ziyaret edilmemesi meselesi Almanya bakımdan da siyasi bir konudur. Dolayısıyla yasal alt yapı bakımından farklılık var. Bu farklılar dolayısıyla Alman heyetinin İncirlik Üssü'nü ziyareti henüz mümkün olmamıştır. Ancak görüşmeler devam ediyor, belli bir noktaya geldiği takdirde, uzlaşıldığı takdirde görüşmeler yapılır." 

"Resmi ya da gayri resmi hiçbir adım atılmış değil"

Mısır ile ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında bir heyetin bu ülkeye gönderilip gönderilmeyeceği yönündeki bir başka soru üzerine Kurtulmuş, şu yanıtı verdi:

"Mısır ile ilişkilerin şu anda normalleştirilmesi konusunda Türkiye ile Mısır arasında resmi ya da gayri resmi hiçbir adım atılmış değil. En baştan itibaren söylediğimizi bir kere daha tekrarlamak isterim. Türkiye halkı ile Mısır halkı kardeş iki halktır. Bizim Mısır halkına düşman olmamız, Mısır halkına karşı soğuk davranmamız asla düşünülemez."

İsrail ile varılan mutabakat

İsrail ile varılan mutabakata ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, bu konuyla ilgili her iki ülkenin de kendi yasal süreçlerini izlediğini söyledi.

Kurtulmuş, mutabakatla ilgili İsrail'deki güvenlik kabinesinin onayının yeterli olduğunu dile getirerek, Türkiye'de de bu tarz uluslararası anlaşmaların TBMM tarafından onaylanması gerektiğini anımsattı.

Sürecin kendi takviminde ilerlediğini belirten Kurtulmuş, "Bu onaylandıktan sonra Türkiye açısından İsrail anlaşması resmiyet kazanacaktır. Ondan sonra da büyükelçi atanması ve diğer normalleşme süreçleriyle ilgili adımlar atılacaktır. Dışişleri Bakanlığı gerekli çalışmaları yürütüyor." diye konuştu.

"Düzenleme temmuzda TBMM'ye sevk edilecek"

Mardin'de gerçekleştirilen terör saldırısında belediyeye ait araçların kullanılmasıyla ilgili bir soruya ilişkin Kurtulmuş, belediyelerin halka hizmet için kurulduğuna ancak terörle mücadelede, bazı belediyelerin seçmeninin hayatını dar edecek eylemlere yöneldiğinin görüldüğünü kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.