Teşviklerdeki değişiklik orta gelir tuzağından çıkışta ivme yaratacak

İSTANBUL (AA) - Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, teşvik sisteminde yapılacak değişikliğin, özellikle az gelişmiş bölgeler ve iller için orta gelir tuzağından çıkışta ivme yaratacağını düşündüğünü bildirdi.

TÜRKONFED'den yapılan açıklamaya göre Kadooğlu, Binali Yıldırım Başbakanlığında kurulan 65. Hükümet'in teşvik sisteminde yeni bir değişikliğe gitmesi, illere ve sektörlere özel teşvik uygulanmasının hazırlıklarına başlamasının konfederasyon olarak 2011 yılında dile getirdikleri önerilerin doğruluğunu gösterdiğini kaydetti.

Aradan geçen beş yılda önerilerin dikkate alınmasını memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Kadooğlu, teşvik sisteminde yapılacak değişikliğin, özellikle az gelişmiş bölgeler ve iller için orta gelir tuzağından çıkışta ivme yaratacağını düşündüğünü dile getirdi.

Kadooğlu, 2011 yılında uygulamaya başlanan teşvik sisteminde ileri teknolojili ürünlerin üretimine daha yüksek teşvik verilmesi uygulamasının arzu edilen düzeyde yatırım artışı sağlayamamasını da 2012 yılında yayımlanan "Orta Gelir Tuzağı'ndan Çıkış: Hangi Türkiye-1" raporunda detaylandırdıklarını, bu konuda makro politika önerilerini ayrıntılarıyla anlattıklarını hatırlattı.

Ekonominin yüzde 97'sini oluşturan KOBİ'lere dönük yatırım teşviklerinde uygulanacak yeni kredi desteğinin de bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini aktaran Kadooğlu, KOBİ merkezli politikalara ağırlık verilmesinin önemine değindi.

Kadooğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Özellikle terörden etkilenen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hem bölge ekonomisine can suyu olması hem de terörden oluşan yaraların sarılmasını da sağlayacak destek ve teşvik uygulamalarını destekliyoruz. TÜRKONFED olarak en önemli misyonlarımızdan biri olan KOBİ'lerimizin sürdürülebilir kalkınmamıza verdiği katkının artması, katma değeri yüksek teknolojili üretime ve yüksek teknoloji ürünlere yönelmesinin yeni kredi imkanları ile desteklenmesi, kredi kullanımının kolaylaştırılması önem verdiğimiz konuların başında gelmektedir."

 

- "Teminat mektubu sorununun çözülmesi yolunda adım atılmasını önemsiyoruz"

 

Kadooğlu, 2011 yılında yayımladıkları "Yeni Dönem, Yeni Hedefler" raporunu anımsatarak, teşvik paketinde yer alan Eximbank kredilerinin kullanımının kolaylaştırılması noktasında da TÜRKONFED'in politika önerisi paylaştığını bildirdi.

Sürdürülebilir kalkınma ve bölgesel gelir farklarının azaltılması için KOBİ'lerin finansmana erişiminin sağlanmasının önemli olduğunu aktaran Kadooğlu, Eximbank tarafından istenen teminat mektubu sorununun çözülmesi yolunda adım atılmasını önemsediklerini dile getirdi.

Kadooğlu, TÜRKONFED olarak raporlarında Türk Eximbank'ın kaynaklarının artırılarak, yeni program uygulamalarıyla ve başta KOBİ'ler olmak üzere reel sektörün ihracat yapma kapasitesinin desteklenmesi gerektiğini söylediklerini kaydetti.

Makina sanayi gibi yatırım malı üreten sektörlerin ihracatında, karşı firmanın gerekli garantiyi vermesi şartıyla uzun vadeli yatırım kredisi imkanlarının kullandırılmasını önerdiklerini anımsatan Kadooğlu, "Böylece AB üyesi ülkelerdeki makine üreticileriyle rekabet edilebilirlik sağlanabilir demiştik." ifadelerini kullandı.

Kadooğlu, TÜRKONFED olarak süreci yakından takip ettiklerini, iş dünyası olarak bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması noktasında ivme yaratacak teşvik sisteminin uygulanması noktasında her türlü desteği vereceklerinin altını çizdi.

 

- Raporlardan

 

Bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak, yerelden bölgesele ve ulusal düzeyde sürdürülebilir bir kalkınma hamlesi başlatmak ile istihdamı teşvik etmek için uzun süredir çalışmalar yapan TÜRKONFED, 2011 yılında uygulamaya başlanan bölgesel teşvik sisteminin sıkıntılarını, yine aynı yıl "Yeni Dönem, Yeni Hedefler" raporunda aktarmıştı.

Raporda, yatırım teşviklerinin illerin gelişmişlik düzeyine göre tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan TÜRKONFED, yatırım teşviklerinde sektörler NUTS 2 bölgelerine göre tespit edilirken, vergi ve benzeri destek avantajlarının da aynı bölge içindeki illerin gelişmişlik düzeyine göre belirlenmesinin önemine değinmişti.

TÜRKONFED, söz konusu raporda, "5084 sayılı kanunla düzenlenen bölgesel teşvikler NUTS 2 bölgesel sınıflandırılmasına göre yapılmıştır. Bu sektörlerin belirlenmesi için faydalı olmakla beraber, bölge içindeki illerin kalkınmışlık durumları farklı olduğu için bazı illerin komşusunu teşvikten mahrum etmesi ya da tam tersi bazı iller sayesinde komşu zengin illerin teşvik alması sonucunu çıkartmıştır. Bu nedenle bölgesel teşviklerde yeni bir düzenlemeye gidilerek, desteklenecek sektörler NUTS 2 bölgesel sınıflandırmasına göre belirlenirken, destek oranları bölge içindeki illerin gelişmişlik durumuna göre belirlenmelidir." önerisini de dile getirmişti.

Federasyon bir başka raporu olan "Orta Gelir Tuzağı’ndan Çıkış: Hangi Türkiye-1"de ise orta gelir tuzağı riski olmayan bölgelerde teknoloji yoğun alanlara odaklanılması, arz yanlı teşvik politikalarının tercih edilmesi; orta gelir tuzağı riski olan bölgelerin yüksek gelirli bölgelerle olan ulaşım altyapılarının geliştirilmesi ve orta-düşük, orta-ileri teknolojili üretimin desteklenmesi ile diğer bölgelerde tarımda ölçek sorununun çözülmesi yönünde tedbirlerin alınması ve geçimlik ekonomiden endüstriyel üretime geçişin sağlanarak bu bölgeler tarafından üretilen ürünlere yönelik talep yönlü teşviklerin verilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.