TSKB’ye bir ödül daha!

Son 30 yıldır sürdürülebilir bankacılık alanında hayata geçirdiği yenilikçi çalışmalarla öne çıkan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) “The Global Economics Awards 2022” kapsamında “Bankacılıkta Türkiye’nin En İyi Sürdürülebilirlik Uygulamaları” ödülüne layık görüldü.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de hayata geçirdiği yenilikçi sürdürülebilir ve kapsayıcı bankacılık uygulamalarıyla dikkati geçen ve son 30 yılda bu alanda biriktirdiği deneyimle öncü bir kurum olarak öne çıkan TSKB, bu yıl sürdürülebilirlik alanında kazandığı ödüllere bir yenisini daha ekledi.

TSKB, The Global Economics Dergisi tarafından düzenlenen ve İngiltere’nin en prestijli ödül organizasyonlarından biri olan “The Global Economics Awards 2022’de”, “Bankacılıkta Türkiye’nin En İyi Sürdürülebilirlik Uygulamaları” ödülüne layık görüldü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, dünyanın geleceğini iklim risklerinin azaltımına yönelik dönüşüm yatırımlarının belirlediğini belirterek, "Bu yolda sunduğumuz akıllı finansman olanakları, çok yönlü danışmanlık kapasitemiz ve iş ortaklarımızla büyüyen etki alanımız sayesinde somut başarılara imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Sürdürülebilirlik alanında yenilikçi uygulamalarımızla ülkemizin üretim ve finans ekosistemine örnek teşkil etme motivasyonuyla ilerliyoruz. Ortak geleceğimiz için iklim riskleri, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği finansmanı, karbon ölçümü ve azaltımı, döngüsel ekonomi yatırımları gibi başlıkları içine alan yeşil dönüşüm alanında ölçeklenebilir ve çoklanabilir çözümlere ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

TSKB’yi ödüllere taşıyan örnek çalışmalarına da değinen Bilgiç, sözlerine şöyle devam etti:

“Paydaşlarımızla global kabul görmüş ortak hedeflerde buluşmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yaklaşımla, TSKB olarak tüm faaliyetlerimizde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını (SKA) temel alıyoruz. Hedeflerimizi ve performans sonuçlarımızı da bu çerçevede ortaya koyuyoruz. İklim aksiyonlarının ve sosyal kalkınma projelerinin tüm dünyada hızlandığı bu yeni dönemde TSKB’nin uzun yıllara dayanan sürdürülebilir ve kapsayıcı bankacılık tecrübesini çok değerli buluyorum. Bugün kredi portföyümüzün yüzde 93’ü SKA bağlantılı kredilerden oluşuyor. İklim ve çevre bağlantılı SKA’lara katkı sağlayan kredilerin oranı ise yüzde 61 seviyesinde.

2025 yılına kadar SKA bağlantılı kredi oranımızı yüzde 90, iklim ve çevre bağlantılı SKA’lara katkı sağlayan kredi oranımızı ise yüzde 60 seviyesinde tutmayı, 2030 yılına kadar da yine SKA bağlantılı 8 milyar ABD doları finansman sağlamayı hedefliyoruz. Tutardan bağımsız tüm kredilerimizin çevresel ve sosyal risklerini ölçüyoruz.

Ayrıca tüm kredi süreçlerine iklim risklerini entegre ederek ilerliyoruz. Finansman olanaklarımızın yanı sıra danışmanlık gücümüzü de ülkemizin yeşil dönüşümüne kanalize etmiş durumdayız. TSKB’nin uzmanlığından doğan ve sürdürülebilirlik özelinde danışmanlık hizmeti veren Escarus isimli iştirak şirketimiz pek çok sektöre önemli katkılar sunuyor.

Diğer bir güçlü kasımız olan yatırım bankacılığı hizmetlerimize de sürdürülebilirlik yaklaşımını entegre etmeyi başarmış bir kurumuz. Türkiye sermaye piyasalarına yeşil enstrümanlar ve yeşil dönüşüm yolunda emin adımlarla ilerleyen şirketler kazandırmanın gururunu taşıyoruz.”

Bilgiç, TSKB’nin etki alanını bilgi temelli çalışmalar ve uzun soluklu sosyal sorumluluk projeleriyle büyüttüklerine dikkati çekerek, tematik araştırma raporları ve sürdürülebilirlik alanında www.cevreciyiz.com, www.esitadimlar.com gibi sosyal sorumluluk yaklaşımıyla yürüttükleri dijital projelerle Türkiye'nin bu alandaki bilgi birikimine de sürekli ve nitelikli katkı sağladıklarını aktardı.

Ulaşılması zor arazilerdeki ormanlaştırma projelerine havadan tohum topu atışlarıyla destek verdiklerini belirten Bilgiç, "Üniversiteli kız öğrencileri ve genç kadın müzisyenleri eğitim burslarıyla destekliyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın uluslararası platformlarda dikkat çekmesi ve Türkiye’de sürdürülebilirlik dendiğinde akla gelen ilk kurum olmak bizim için en büyük ödül.” değerlendirmesinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.