Türk katılım bankacılığı yüzde 15 pay hedefliyor

Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) 14. Olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı.

Toplantıda katılımcılarla paylaşılan Türkiye Katılım Bankacılığı Strateji Belgesi'ne göre, Türk katılım bankacılığı 2025 yılında sektörden yüzde 15 pay almayı hedefliyor.

Belgeye göre, Türkiye'de 2005'e kadar "Özel Finans Kurumları" olarak bilinen katılım bankaları, 2005'te banka statüsüne geçtikten sonra hızlı büyüme ivmesi kazandı.

Tüm bankacılık sistemi içerisinde yüzde 1 seviyelerinde olan sektörün pazar payı, 2014'te yüzde 5,2'ye ulaştı.

Bu doğrultuda katılım bankaları tarafından belirlenen 2025 yılında yüzde 15 toplam bankacılık pazar payına ulaşma hedefi, projeksiyon çalışmaları ile incelendi.

Belgede, konvansiyonel bankacılık sistemine ilişkin tahminler de yer aldı. Gelecek 10 yıllık süreçte, bankaların toplam varlıklarının GSYİH içerisindeki payının artmaya devam etmesi, ancak gerçekleşecek pay artış hızının azalması öngörülüyor.

Konvansiyonel bankaların toplam varlıklarının 2025 yılında yaklaşık 1,7 trilyon dolar olması bekleniyor. Konvansiyonel bankaların kredi büyüklüğünün 2025 yılında 1,2 trilyon dolara, mevduatlarının ise 960 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. 

Katılım bankacılığının 10 yıllık stratejisini ortaya koyan belge, 2013 yılı Aralık ayında düzenlenen Katılım Bankacılığı ve Faizsiz Finans Çalıştayı sonrasında uluslararası bir araştırma şirketine yaptırılan çalışmalar ışığında, paydaş kuruluşlar Devlet Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul ve Din İşleri Yüksek Kurulu ile yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıktı.

Katılım bankacılığının 10 yıllık stratejisi, 5 ana başlık altında, 17 strateji, 42 aksiyon planı ve toplamda 84 eylem olarak hayata geçecek.

Türkiye Katılım Bankacılığı Strateji Belgesi, Kalkınma Bakanlığı eylemleri yanında ilave eylemlerle toplam 84 eylem olarak hayata geçirilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.