Batı medeniyeti asırlarca Endülüs  'ten beslendi (video)

AYŞE GÜLGÜN SONUŞEN – KUZEY HABER AJANSI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB); Işık Doğu’dan Gelir adlı bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. Sempozyumda, İslam kültürünün Batı'ya örnek teşkil ettiği kültür sanat çalışmaları ele alındı.

Cemal Reşit Rey konser salonundaki sempozyumda, Hıristiyanlığın, Yahudiliğin ve İslam dininin ve birçok kültürün birlikte oluşturduğu Endülüs medeniyetinin asırlar süren etkisine dikkat çekildi.

MEDENİYET SLOGANLAR ÜZERİNDEN KONUŞULUYOR

İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Endülüs medeniyetinin sadece sloganlar veya siyaset üzerinden konuşulduğunu ifade etti. Abdurrahman Şen sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ülkemizin yazılı kültürüne baktığınızda Kemal Tahir gibi sinemasına baktığımızda Halit Refiğ gibi isimler, bu konunun altını zaten filleriyle, romanlarıyla, yazılarıyla çizmişlerdir. Bunları hatırlayıp kültürel eksende bu konuları tartışmak lazım.”

“İSLAM MEDENİYETİ, TEVHİD MEDENİYETİDİR”

İslam coğrafyasının yaşadığı sorunların ele alındığı, Endülüs medeniyetinin varlığını sürdürdüğü dönem izlediği politikalardan seçkilerin sunulduğu sempozyuma çok sayıda akademisyen katıldı. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Nazende Yılmaz, Endülüs özelinde İslam mimarisinin hususiyetlerine değindi. Nazende Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

“İslam mimarisi genellikle hadis ve ayetler kaynaklı bir yaşayış var ve bunun sonucu olarak da mimariye yansıyor. Bu tevhid anlayışı. Mesela en başta Sevgili Peygamberimizin kurdurduğu inşa ettiği Medine şehri var. Medeni olmanın merkezi olan bir şehir ve oradaki Mescid-i Nebevi sadece bir ibadethane değil. Orası aynı zamanda yaşam yeri hanelerin de olduğu bir yer. Derslerin verildiği, sohbet edilen birlikte toplantıların yapıldığı bir yer.”

MEDENİYET, ANADOLU'DA DEVAM EDİYOR 

Sempozyumda, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan Gülper Refiğ, ''Batı Müziğinin Kaynağı Endülüs'' başlıklı bir sunum yaptı. Gülper Refiğ şunları söyledi:

“Emeviler ve Abbasiler hep birbirine paralel gidiyor. İlginç bir şekilde paradoksal bir biçimde. Batıda Allah inancına dayalı bir İslam medeniyetine son veriliyor. Ama bitmiyor doğuda o tekrar Osmanlı'yla neşvü nema buluyor. Bence hala burada Anadolu'da bizim topraklarımızda bir medeniyet bulunuyor.”

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.