Erkeklerle kadınlar arasındaki fark 8 dakika

Türkiye'de, 2014-2015 döneminde 10 ve daha yukarı yaştaki fertler gün içerisinde, ortalama 8 saat 48 dakikayla en çok uykuya zaman ayırıyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ilkini 2006 yılında açıkladığı Zaman Kullanım Araştırması’nın ikincisini 2014-2015 yıllarını kapsayacak şekilde hazırladı. Buna göre, 2014-2015 döneminde uykuya ayrılan zaman, 10 ve daha yukarı yaştaki fertler için günde ortalama 8 saat 48 dakika oldu. Kadınlar günde ortalama 8 saat 52 dakika uyurken, erkeklerde bu süre 8 saat 44 dakika olarak gerçekleşti. Uykuya ayrılan süre hafta içi günde ortalama 8 saat 35 dakikayken bu süre hafta sonu 9 saat 20 dakikaya yükseldi.

Yemek ve kişisel bakım faaliyetlerine ayrılan süre 2 saat 45 dakika olurken, bunu 2 saat 35 dakikayla hanehalkı ve aile bakımı, 2 saat 33 dakikayla istihdam faaliyetleri izledi.

Yaşı 15 ve üzerinde olan fertlerin 24 saat boyunca yaptıkları faaliyetler arasında istihdamla ilgili faaliyetlere ayrılan toplam süre kişi başına ortalama 2 saat 48 dakika oldu. Çalışan fertler, günde ortalama 5 saat 52 dakikalarını istihdamla ilgili faaliyetlere ayırdığını belirtti. Çalışan erkekler, günde ortalama 6 saat 25 dakikalarını, çalışan kadınlar ise 4 saat 32 dakikalarını istihdamla ilgili faaliyetlere ayırdıklarını beyan etti. 

Çalışma durumuna göre hanehalkı ve aile bakımına ayrılan zaman incelendiğinde 15 ve daha yukarı yaşta çalışan fertlerin bu faaliyete ayırdıkları süre 1 saat 34 dakikayken çalışmayan fertlerde bu süre 3 saat 47 dakika oldu. Hanehalkı ve aile bakımına ayrılan zaman, kadınlarda günde ortalama 3 saat 31 dakika, çalışan erkeklerde ise 46 dakika olarak gerçekleşti. 

GELİR ARTTIKÇA HAYIR İŞLERİ AZALIYOR

Sosyal yaşam ve eğlenceye ayrılan süre, bir okul bitirmeyenlerde 2 saat 24 dakikayken ilkokul mezunlarında bu süre 1 saat 51 dakika, ilköğretim/ ortaokul veya mesleki ortaokul mezunlarında 1 saat 44 dakika, lise veya mesleki lise mezunlarında 1 saat 36 dakika, yüksekokul, fakülte, yüksek lisans/ doktora mezunlarında ise 1 saat 29 dakika oldu.

Faaliyet türü ve hanehalkının aylık gelir grubuna göre 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin ortalama faaliyet süresi incelendiğinde gönüllü işler ve toplantılara ayrılan zamanın gelir grubu arttıkça azaldığı görüldü. Geliri 0-1080 lira arasında olan hanehalkı üyesi fertlerin, gönüllü işler ve toplantılara ayırdığı süre 56 dakikayken, bu süre, 3 bin 181 lira ve üzeri gelire sahip hanehalkları için 27 dakika oldu.

Ortalama faaliyet süresinde 10-14 yaş grubundaki fertler 15 ve üzeri yaş grubundakilere göre bazı farklılıklar gösterdi. Eğitim faaliyetine günde ortalama 3 saat 51 dakikayla en çok 10-14 yaş grubundaki fertler zaman ayırdı ve yaş grubu arttıkça eğitime ayrılan süre azaldı.

Benzer şekilde tüm yaş grupları içerisinde hobi ve oyun faaliyetiyle spor ve doğa sporları faaliyetine en fazla zaman ayıranlar 10-14 yaş grubundaki fertler oldu. Bu yaş grubundaki fertlerin, hobi ve oyun faaliyetlerine ayırdıkları süre 59 dakika, spor ve doğa sporlarına ayırdıkları süre ise 29 dakika olarak gerçekleşti.

EN FAZLA ZAMAN EKRAN BAŞINDA HARCANIYOR

Fertlerin son dört hafta içinde boş zamanlarını değerlendirmek üzere yaptıkları eğlence ve kültür faaliyetlerinin dağılımı incelendiğinde 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin en fazla yaptıkları faaliyetin, yüzde 94,6 ile televizyon izlemek, yüzde 69,9 ile akraba ziyaretinde bulunmak ve yüzde 55,7 ile arkadaş ziyaretinde bulunmak olduğu görüldü. 

Sosyal medyada vakit geçirme oranı yüzde 33,9 olurken, bu oran erkeklerde yüzde 41,7, kadınlarda yüzde 26,2 olarak gerçekleşti. 

Fertlerin günde en az zaman ayırdıkları faaliyet, 10 ve daha yukarı yaştaki fertler için 11 dakikayla spor ve doğa sporları oldu. Kadınlar spor faaliyetlerine günde ortalama 6 dakika, erkekler ise 16 dakika ayırdı. Spordan sonra en az zamanın ayrıldığı faaliyetler 21 dakikayla hobiler ve oyunlar, 43 dakikayla gönüllü işler ve toplantılar, 46 dakikayla eğitim oldu.

Son dört hafta içinde 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin boş zamanlarını değerlendirmek üzere yaptıkları sportif faaliyetler incelendiğinde bunlar, yüzde 9,9 ile yürüyüş veya koşu, yüzde 5,2 ile futbol ve yüzde 2,2 ile bisiklet sürmek olarak gerçekleşti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.