İlk gurbetçi kafilesi Almanya'da

GÜNÜN OLAYI

İlk İşçi Kafilesi Batı Almanya’ya Gitmek Üzere Yola Çıktı (1961)

Batı Almanya’nın işçi ihtiyacı üzerine bazı firmalar bunu ranta dönüştürdüler. Bu durumu engellemek ve bir resmiyet kazandırmaya çalışan hükümet Batı Almanya ile bir işçi gönderme protokolü imzaladı. Bu protokolün arkasından ilk işçi kafilesi 24 Haziran 1961 tarihinde yola çıktı. Sonraki yıllarda da işçi gönderme işlemi kademeli olarak devam etti.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

İspanyollara Karşı İngilizler Osmanlı’dan Yardım İstedi (1587)

İspanyollar karşısında çaresiz kalan İngilizler Osmanlı Padişahı III.Murat’tan yardım istemişlerdi. Bunun en önemli delili o zamanki mektuplaşmalardır. Bu mektuplardan birinde Kraliçe'nin askeri Danışmanı Sir Francis Walsingham'ın, 1588 başlarında İstanbul'daki İngiliz Elçisi William Harborne'a Osmanlı İmparatorluğu'nun İspanyolların  yenilmez armadası olan donanmasını Doğu Akdeniz'de saldırılarla zayıf düşürmeye teşvik etmesini istiyordu. Yine Walsingham, 24 Haziran 1587 tarihli bu mektubunda İstanbul'daki İngiltere elçisi William Harborne’ndan padişahı İspanyollara karşı harekete geçirmek için elinden ne geliyorsa yapmasını ve İngilizlerin iyi insanlar olduğunu anlatmasını istiyordu. Bu istek üzerine harekete geçen Osmanlı Donanması akdeniz’de yaptığı tatbikat ile İspanyol donanmasının ikiye ayrılmasını sağlamış ve İngilizleri mutlak bir yenilgiden ve İspanyol hakimiyetinden kurtarmıştı.

Osmanlı Devleti Girit’e Asker Çıkarmaya Başladı (1645)

İstanbul'dan 348 harp ve nakliye gemisiyle hareket eden Osmanlı ordusu, Girit Adası'na çıktı. İstanbul’dan İskenderiye’ye gitmekte olan bir Türk gemisinin Malta korsanlarınca yağmalanması ve ganimetlerin Venedik’in kontrolünde ki Girit adasında satılması Osmanlı Devletini Girit’i almaya sevk etti. Donanma-i Hümayun 24 Haziran 1645 tarihinde Girit adasına gelerek karaya kuşatma için asker yığmaya başladı.

Osmanlı Kuvvetleri Nizip’te Mehmet Ali Paşa Kuvvetlerine Yenildi (1839)

Kütahya Antlaşması ile Mehmet Ali Paşa isyanı durulmuştu. Ancak iki tarafta bu antlaşmadan memnun değildi. Sonunda olan oldu. Mehmet Ali Paşa’nın vermesi gereken vergiyi geciktirmesi üzerine iki taraf arasında tekrar savaş çıktı. Mısır üzerine gönderilen Osmanlı Kuvvetleri Nizip’te Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa’ya yenildi. Bu mağlubiyet ölüm döşeğinde ki II.Mahmut’a söylenmedi.

Yıldırım Orduları Grup Komutanlığının Kurulması Kararlaştırıldı (1917)

Kanal Harekatının başarısızlığa uğraması ve arkasından bazı Arapların İngilizlerle işbirliği yaparak isyan etmeleri üzerine İngilizler Filistin ve Suriye bölgesine doğru ilerleme başlamışlardı.

Bunun üzerine Osmanlı ve Alman komuta heyeti Halep’te 24 Haziran 1917 tarihinde Enver Paşa’nın başkanlığında yaptığı toplantı neticesine Filistin, Suriye ve Irak’ı korumak için Yıldırım Orduları Grubunun kurulmasına karar verildi. İlk komutan olarakta Alman General Falkenhain atandı. Son komutan ise Mustafa Kemal olacaktır. Ancak bu ordu İngiliz kuvvetlerine göre her bakımdan çok yetersizdi. Mesela bölgede ki İngiliz kuvvetlerinin sayısı 200 bini bulurken buna karşılık Osmanlı kuvveti  40 bin civarında bulunuyordu.

ABD Filosu Protesto Edildi (1967)

İstanbul'da üniversite öğrencileri, ABD'nin 6. Filosu'nun ziyaretini protesto etti.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1854- Çarlık Rusyası ordularının, savaş meydanını terk ederek, geri çekilmesiyle Silistre zaferi kazanıldı.

1859- İsviçreli iş adamı Henri Dunant, İtalya'da Solferino Savaşı sonrası uluslararası Kızılhaçı kurmaya karar verdi.

1936- Türk Basketbol Milli Takımı ilk maçını Yunanistan Milli Takımı ile yaptı, 49-12 galip geldi.

1947- Bir Amerikalı, gökyüzünde uçan nesneler gördüğünü bildirdi, nesnelerin fincan tabağına benzediğini iddia etti. Basın ilk kez ‘’uçan daire’’ terimini kullanmaya başladı.

1958- Gazeteci yazar Hakkı Tarık Us, İstanbul’da öldü.

1961- Almanya'ya gidecek ilk işçi kafilesi yola çıktı. İş gücü göndermeye ilişkin protokol, Türkiye ile Batı Almanya arasında 13 Haziran'da imzalanmış özel kuruluşların kontratsız işçi göndermelerinin önüne geçilmeye çalışılmıştı.

1982- 44 sanıklı Barış Derneği davası başladı.

1983- ABD uzay mekiği Challenger, uzaydaki görevini tamamlayarak, ABD’nin uzaya gönderdiği ilk kadın astronot olan Sally Ride ile dünyaya döndü.

1989- Bulgaristan’ın Türk azınlığa uyguladığı baskılar ve zorunlu göç uygulaması, Taksim Meydanı’nda düzenlenen ‘’Bulgaristan’ı Telin Mitingi’’nde protesto edildi.

1992- Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen) kuruldu.

2000- Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Güven Erkaya, kanser tedavisi gördüğü Kasımpaşa Deniz Hastanesinde öldü.

2001- Polonya’daki Özel Olimpiyatlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, Zihinsel Engelliler Milli Takımı şampiyon oldu.

2007- İstanbul'daki 81. Gazi Kupası Koşusu'nu Hayrullah Doğan'ın ''Inspector'' adlı tayı, jokeyi Ömer Kaya ile kazandı.

2007- Milletvekili seçiminde gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı.

2008- Tekel'in sigara bölümü imzalanan sözleşmeyle British American Tobacco'ya devredildi. ÖİB Başkanı Metin Kilci, bu özelleştirmeyle Telekom'dan sonra tek seferde en büyük yabancı sermayenin Türkiye'ye geldiğini söyledi.

2011- "Komiser Kolombo" dizisindeki rolüyle ünlenen Amerikalı aktör Peter Falk, Beverly Hills'teki evinde 83 yaşında hayata veda etti.

Anahtar Kelimeler:
Tarihte BugünHaziran
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.