İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk etabı dualarla açıldı | VİDEO

Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk fazı, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı programla ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yaptığı dualarla hizmete açıldı.

İSTANBUL HAVALİMANI'NIN AÇILIŞ VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

Açılış törenine, vatandaşların yanı sıra dünyanın dört bir yanından 50'nin üzerinde üst düzey konuk katıldı.

İŞTE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR:

18.04

BAŞKAN ERDOĞAN YENİ HAVALİMANI'NIN ADINI AÇIKLADI

Başkan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "İstanbul Havalimanı'nın tüm dünyaya, bölgemize, ülkemize hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum." dedi.

İsmi "İstanbul" oldu

Yeni havalimanının isminin "İstanbul Havalimanı" olduğunu açıklayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"İstanbul bizim sadece en büyük şehrimiz değil, aynı zamanda ülkemizin en değerli markasıdır. Paha biçilmez bu şehre yaptığımız böylesine bu büyük eser işte bunun için adını İstanbul verdik."

İSTANBUL HAVALİMANI'NIN AÇILIŞINDAN DİKKAT ÇEKİCİ KARELER İÇİN TIKLAYIN

"Atatürk Havalimanı, havalimanı vasfını koruyacak"

Erdoğan, İstanbul Havalimanı'nın tam kapasiteyle çalışmaya başladığında Atatürk Havalimanı'nın ticari seferlere kapanacağını bildirerek, şunları kaydetti:

"Atatürk Havalimanımız, burası tam kapasiteyle hizmete girdiğinde ticari seferlere kapanacak olmakla birlikte havalimanı vasfını koruyacak. Gerek havacılık fuarları gerekse başka birtakım faaliyetler için Atatürk Havalimanı aynı isimle hizmet vermeyi sürdürecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2013'te ihalesini gerçekleştirdiğimizde pek çok çevrenin, bu projenin sonunun gelip gelmeyeceğini merak ettiğini biliyoruz." diye konuştu.

"İlk etabı 90 milyon kapasiteli"

İstanbul Havalimanı'nın tüm etapları bittiğinde yolcu kapasitesinin 200 milyona kadar çıkabileceğini belirten Erdoğan, şunları aktardı:

"İlk etabı yılda 90 milyon yolcu kapasitelidir. Bu, tüm etaplar bittiğinde 150 milyona yükselecek, gerekirse 200 milyona çıkartılabilecektir."

"Tüm etapların 2028'e kadar tamamlanması öngörülüyor"

Erdoğan, ilk fazı açılan İstanbul Havalimanı'nın tüm etaplarının 2028'e kadar tamamlanmasının beklendiğini belirterek, "Tüm etapların 2028'e kadar tamamlanması öngörülmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki 10 yıl boyunca bu havalimanımız büyümeye devam edecektir." dedi.

BİNALİ YILDIRIM'IN KONUŞMASI

17.30

TBMM Başkanı Binai Yıldırım konuşmasını yaptı. Yıldırım  "Kuruluşunun 95. yılında Cumhuriyet'in şanına yakışan bu eser, ülkemiz, milletimiz ve bölgemiz için hayırlı, uğurlu olsun" dedi. Yıldırım'ın sözleri şöyle:

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı'nın açılışında, "Bu eser medeniyetimizin gücünü gösteriyor, istikbalimizin güneşi oluyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin hedefi, vatanımızın bölünmezliği, milletimizin birliği, devletimizin tekliği, bayrağımızın göklerimizde dalgalanmasını sağlamak değil mi? İşte bu havalimanı, bu hedefimizi gerçeğe dönüştüren bir eser olarak bugün bütün ihtişamıyla karşımızda duruyor." dedi.

TBMM Başkanı Yıldırım, İstanbul Havalimanı'nın açılış töreninde, Endonezya'da meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybedenlerin bulunduğunu belirtirken, "Dost ve kardeş Endonezya halkının acılarını paylaşıyoruz. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz." ifadesini kullandı. 

Açılış vesilesiyle tarihi bir gün yaşandığına vurgu yapan Yıldırım, iki mutluluğun bir arada yaşandığını aktarırken, şöyle konuştu:

"Bugün iki mutluluğu bir arada yaşıyoruz. Bize bu mutluluğu yaşatan yüce Rabb'ime hamd ediyorum, şükrediyorum. Kuruluşunun 95. yılında Cumhuriyetin şanına yakışan bu eser ülkemiz, milletimiz ve bölgemiz için hayırlı uğurlu olsun. Hürriyetimizi simgeleyen Cumhuriyet'in 95. yılını böylesine görkemli bir eserle taçlandırmanın onurunu yaşıyoruz. Bu büyük eserin gerçekleşmesinde liderlik eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Bu hava meydanının yapımında, planlanmasında ve inşaatına kadar her etabında bakan ve başbakan olarak yer almış birisi olarak bugün farklı bir heyecanı burada birlikte yaşıyoruz."

Yıldırım, havalimanının inşası sürecine önceki dönem Ulaştırma, Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri bakanları ile İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlarının da önemli katkılar sunduğuna işaret etti.

TBMM Başkanı Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bu harikulade eseri meydana getirmek için yüklenici İGA Grubu içerisinde yer alan şirketler grubunu gece gündüz demeden 42 ay gibi bir sürede bu dev eseri ortaya çıkardıkları için teşekkür ediyorum, emeklerinden dolayı kutluyorum. Yapım sürecinde karşılaştıkları zorluklar karşısında kararlılıkla yollarına devam ettiler ve çalıştılar. Esasen bu eserin isimsiz kahramanları mimarlar ve mühendisler ve gece gündüz demeden 7/24 çalışan işçilerimizdir, emekçilerimizdir. Bu açılış vesilesiyle en büyük tebriği onların hakkettiğini ifade ediyor ve onlara büyük bir alkış istiyorum.

Milletimizin adını medeniyet tarihine yazdıracak bir eser meydana getirdiniz Sayın Cumhurbaşkanım, Allah sizden razı olsun. Yüreğimizi coşturan, sevincimizi katlayan, heyecanımızı artıran böylesine harikulade bir eser milletimizin onur ve gurur vesilesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedeflerinin birisi daha bu açılışla birlikte gerçeğe dönüşmüştür."

Yıldırım, yeni havalimanının aziz milletin hayalini gerçekleştiren, modern mimarinin bütün detayları kullanılan dünyada ses getirecek önemli bir eser olduğunu, teknolojinin bütün imkanları ve yeniliklerin yeni havalimanında mevcut olduğunu anlattı.

"Zorluklar karşısında pes etmek asla ve asla sizin mizacınıza uymuyor"

TBMM Başkanı Yıldırım, yeni havalimanı projelendirilirken gerçekleştirilemeyeceğinin ileri sürüldüğünü, inşaata başlanırken kaynak bulunamayacağının söylendiğini, acımasızca eleştirilerin olduğunu ifade etti.

Vatan şairi Namık Kemal'in "Usanmaz kendini insan bilenler halka hizmetten" dizelerini hatırlatan Yıldırım, kendilerinin de aynısını yaptıklarını, çalışmaktan usanmadıklarını, eleştirilerden yılmadıklarını dile getirdi.

Yıldırım, 3. havalimanını inşa edecekleri bu alanı havadan inceledikleri 2011'li yılları dün gibi hatırladığını anlatarak, şunları kaydetti: 

"Bana demiştiniz ki 'Burası Ağaçlı kömür çıkarma bölgesi. Burada arazi delik deşik oldu, göllerle doldu. Bu arazide havalimanı nasıl olur?' Sayın Cumhurbaşkanım biz burada sadece havalimanı yapmayacağız aynı zamanda yıllarca örselenen bu araziyi de tedavi edip, İstanbul'un en güzel mekanına dönüştüreceğiz demiştim. Sağolun kabul ettiniz ve bugün bu hayal gerçeğe döndü. Bu dev eserin ortaya çıkarılması, bugüne kadar karşılaştığımız bütün zorlukları bize unutturdu. Zorluklar karşısında pes etmek asla ve asla sizin mizacınıza uymuyor. 15 Temmuz'da, 17-25 Aralık'ta bunu gördük ve daha birçok Gezi olaylarında bu sınamalardan başarıyla geçtik. Hangi zorlukla karşılaşırsak karşılaşalım, 'ya bir yol bulup geçeriz' dedik ya da 'bir yol açarız' dedik, yolumuza devam ettik. Bugüne kadar bu anlayışla çalıştık ve bugünlere geldik, başardık."

"Bu eser, medeniyetimizin gücünü gösteriyor"

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bölünmüş yollar, tüneller, köprüler, demiryolları, şehir hastaneleri gibi millete kazandırdığı eserlerle iftihar ettiklerini belirterek, "Bu eser, medeniyetimizin gücünü gösteriyor, istikbalimizin güneşi oluyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin hedefi, vatanımızın bölünmezliği, milletimizin birliği, devletimizin tekliği, bayrağımızın göklerimizde dalgalanmasını sağlamak değil mi? İşte bu havalimanı, bu hedefimizi gerçeğe dönüştüren bir eser olarak bugün bütün ihtişamıyla karşımızda duruyor." diye konuştu.

Atılan her adımda yapılan her eserde Cumhuriyet'in temellerini daha da sağlamlaştırdıklarını dile getiren Yıldırım, ülkenin yeni eserlerle çağını yakalamaya devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne de milleti ve Cumhuriyet'i güçlendirmek gayesiyle geçildiğini belirten Yıldırım, "Yeni havalimanımızın bu duygularla açılışı dolayısıyla uzaktan yakından, bu mutluluğa ortak olmak için buraya gelen konuk devlet başkanlarına, hükümet başkanlarına, bakanlara ve aziz milletimize şükranlarımı sunuyor, yeni havalimanımızın güzel hizmetlere vesile olmasını Cenab-ı Mevlamdan niyaz ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı. 

BAŞKAN ERDOĞAN'IN UÇAĞI İNİŞ YAPTI

Bu arada Başkan Erdoğan'ı taşıyan "CAN" uçağı, İstanbul'da açılışı yapılacak havalimanına indi.

İstanbul'daki yeni havalimanının açılış töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninin yapıldığı alana kendi kullandığı golf arabası ile geldi.

YENİ HAVALİMANI'NIN AÇILIŞINA YOĞUN İLGİ

İstanbul'daki yeni havalimanının ilk etabının açılışına, ulusal ve uluslararası medya kuruluşları da ilgi gösterdi.

Sabah saatlerinden itibaren yeni havalimanına gelen ulusal ve uluslararası medya kuruluşları, geniş haberci kadrosuyla açılışı takip etti.

Gün boyunca yayınlar yapan basın kuruluşları, havalimanıyla ilgili yapım sürecini, açılışa ilişkin bilgileri izleyicilere aktardı. 

Basın mensupları, mimarisiyle büyük hayranlık uyandıran havalimanıyla ilgili röportajlar da yaptı.

KİMLER KATILDI?

Açılış için havalimanına gelen konukları, klasik Türk sanatlarındaki birçok desenden esinlenilerek ortaya çıkarılan, tasarımı modacı Ettore Bilotta'ya ait yeni üniformalarıyla THY'nin kabin memurları karşıladı.

Öte yandan eski Başbakanlardan Tansu Çiller ile eşi Özer Çiller, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Tuluyhan Uğurlu, Orhan Gencebay, Sevim Emre, Oktay Kaynarca, Aziz Yıldırım, Ali Ağaoğlu, Ferit Şahenk, Yavuz Bingöl, Şafak Sezer, Burcu Esmersoy, Demet Şener, eski bakanların da aralarında bulunduğu siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda davetli de havalimanına gelmeye başladı.Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Museviler Hahambaşı İsak Haleva Süryani Ortodoks Kilisesi Mor Filiksinosu Metropolit Yusuf Çetin de açılışın yapılacağı alana geldi.

Ayrıca açılışa katılacak bazı THY uçakları da havalimanına iniş yaptı.

Açılış öncesinde Okay Temiz ve Roman Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Orkestrası konser verdi. Sahnede yer alan dev ekrana, İstanbul'un tarihi ve turistik mekanlarının fotoğrafları yansıtıldı.

Bir akrobasi grubunun, terminaldeki gösterileri de konuklar tarafından ilgiyle izlendi. 

Yaklaşık 30 ambulansın konuşlandırıldığı havalimanında, 100'ün üzerinde sağlık çalışanı, 10 UMKE ekibi ve çok sayıda güvenlikçi görev yapıyor.

Kaynak: www.sondevir.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner16

banner15

banner21