Süleymaniye Camii ibadete açıldı

GÜNÜN OLAYI

Süleymaniye Camii İbadete Açıldı (1557)

Yapımı 7 yıl süren ve Mimar Sinan’ın kalfalık dönemi eserim dediği Süleymaniye Camii tamamlanarak 7 Haziran 1557 tarihinde ibadete açıldı. Süleymaniye külliyesinin camii olarak Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Dört minareli olarak yapılmış olan camiin kubbesinin yerden yüksekliği 53 metre’dir. Fiziki görüntüsü, süslemesi, yapım tekniği ve akustiği mükemmel bir yapıdır.

ÖNEMLİ OLAYLAR

Panama Kanalı Gemi Trafiğine Açıldı (1914)

Panama Kanalı meşakkatli bir uğraştan sonra ABD tarafından tamamlanarak 7 Haziran 1914 tarihinde hizmete açıldı. Böylece Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus en kestirme yoldan birbirine bağlanmış oldu. Panama Kanalı bir Güney Amerika ülkesi olan Panama’da yer almaktadır.

Cemil Çeto İsyanı Sona Erdirildi (1920)

Milli Mücadele esnasında Raman bölgesinde Bahtiyar aşireti reisi tarafından bir ayaklanma başlatıldı. Bahtiyar aşireti reisi Cemil Çeto ve oğlu yakalanmış ve isyan 7 Haziran 1920 tarihinde sona erdirilmiştir. Cemil Çeto ve oğlu idam edildi.

Papalık İle İtalyan Devleti Arasında ki Çekişme Sona Erdi (1929)

Papalık ile İtalyan Devleti arasında ki çekişme 7 Haziran 1929'da İtalya Devleti'yle Kilise arasında Patti Lateranensi antlaşması imzalanması ile sona erdi. Bu antlaşmayla ülkenin resmi dininin Katolik dini olduğu ve Roma'nın kutsal bir şehir olduğu ilan edildi. Vatikan’ın bağımsızlığı İtalya tarafından tanınmış oldu. Vatikan’ın devlet başkanı Papa’dır.

SSCB Boğazlar Üzerinde ki İsteklerini Türkiye’ye Bildirdi (1945)

SSCB 1925 tarihli Türk-Sovyet Dostluk ve Saldırmazlık Antlaşmasını Feshettiğini bildirdi. Türkiye eğer yeni bir antlaşma istiyorsa Boğazlar konusunda SSCB ile yeni bir antlaşma imzalamalıdır denildi. Bu konuda ki istekler 7 Haziran 1945 tarihinde Türkiye’nin Moskova büyükelçisine bildirildi.

İsrail Birlikleri Süveyş Kanalına Ulaştı (1967)

İsrail ile Araplar arasında başlayan savaşın üçüncü günü olan 7 Haziran 1967 tarihinde İsrail birlikleri bütün Sina yarımadasını işgal ettiler ve Süveyş Kanalının sağ kıyılarını ele geçirdi. Artık Mısır’ın yapabileceği fazla bir şey kalmamıştı.

İsrail Irak’a saldırı düzenledi (1981)

Irak’ın Osirak Nükleer Reaktörü nükleer silah çalışmaları yaptığı bahanesi ile 7 Haziran 1981 tarihinde İsrail uçakları saldırı düzenledi. İsrail ABD’nin uydu yardımıyla tespit ettiği reaktörün yerini öğrenerek bu saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edildi.

DİĞER ÖNEMLİ OLAYLAR

1866- Anadolu'da kurulan ilk demiryolu hattı olan İzmir-Aydın demiryolu hizmete girdi.

1889- Ertuğrul gemisi, Japonya'da Yokohama Limanı'na ulaştı. Gemi, dönüşünde battı.

1914- Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan Panama Kanalı gemilere açıldı.

1920- ''Matbuat ve İstihbarat Müdüriyeti Umumiyesi'' (Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü) kuruldu.

1929- Vatikan, bağımsız devlet oldu.

1939- CHP İdare Heyeti, devlet ve parti yönetimini yeniden ayırmaya karar verdi.

1942- Etimesgut fabrikasında yapılan ilk Türk uçağı havalandı.

1945- Celal Bayar, Adnan Menderes, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan tarafından imzalanan ve ''Dörtlü Takrir'' olarak anılan önerge, CHP Meclis Grubuna verildi.

1956- Demokrat Parti Hükümetinin, muhalif partiler ve basından gelecek eleştirileri önlemek amacıyla hazırladığı Basın Kanunu, TBMM'de kabul edildi. Gazete çıkarmak ve imtiyazını almak için ağır koşullar öngören yasa, yayın anlayışını da denetim altına alıyordu.

1977- Semiha Yankı, 13. Uluslararası Altın Orfe Şarkı Yarışması'nda birinci oldu.

1982- Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay ve eşi, Ermeni bir teröristin silahlı saldırısına uğradı. Saldırıda Erkut Akbay öldü, eşi Nahide Akbay ağır yaralandı. 

1997- Genelkurmay'ın, ''İslami sermayenin finans ve eğitim stratejisi'' konulu brifingine, yüksek yargı başkan ve üyelerinin yanı sıra Ankara DGM'deki 18 savcı ve hakim de katıldı.

2006- Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Necmettin Erbakan'ın, ''Kayıp trilyon'' davasında ''özel belgede sahtecilik'' suçundan aldığı 2 yıl 4 aylık hapis cezasını yeniden yargılama sonunda değiştirmedi, ancak cezasını konutunda çekmesine karar verdi.

2012- Hukuk uyuşmazlıklarını ''arabuluculuk'' yoluyla çözümünü öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulunda yasalaştı.

2012- Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in sağ kolu olarak bilinen, özel kalem müdürü ve sekreteri "Orgeneral Abd Hmud" lakaplı Abdulhamid Mahmud El Tikriti idam edildi.

2013- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve eşi Lyudmila, 30 yıllık evliliklerine son verdiklerini açıklayarak, Rus siyasi tarihinde Petro'dan 316 yıl sonra eşinden resmen boşanan ilk lider olarak tarihe geçti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.