Türkiye'de ilk kadın partisi kuruldu

GÜNÜN OLAYI


Kadınlar Partisi Kuruldu (1972)

Türkiye’de ilk kadın partisi olan Türkiye Ulusal Kadınlar Partisi kuruldu.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI


Ermeniler Ateşkes Şartlarını Kabul Etti (1920)

Türk kuvvetleri karşısında ateşkes isteyen Ermeniler ateşkes şartlarını yerine getirmek istememişlerdi. Tekrar ilerlemeye başlayan Türk kuvvetleri karşısında Ermeniler ateşkes şartlarını kabul ettiler ve bu cephedeki savaş sona erdi.

Sultan Vahdettin Ülkeden Ayrıldı (1920)

Saltanatın kaldırılmasından sonra bir süre halife olarak görevine devam eden Sultan Vahdettin hayatını tehlikede görerek bir İngiliz zırhlısı ile 17 Kasım 1922’de İstanbul’dan ayrıldı. Son Osmanlı hükümdarı Sultan Vahdettin ömrünün geri kalan kısmını yurt dışında sıkıntı içerisinde geçirdi. İtalya’nın San Remo kentinde 1926’da vefat etti.

Vatanı isteyerek terk etmedi, terk etmek zorunda bırakıldı. İç savaş çıkmaması, devletinin ve hanedanın onur ve itibarını korumak için mecburen "hicret" etti. Üzerinde oluşturulan ağır baskılar, zorlamalar, tehditler neticesinde çok sevdiği vatanını terk etmeye mecbur kaldı.

Bu hususta Ankara Hükümeti, Refet Paşa, hatta Vahdeddin ile değil Ankara ile işbirliği yapan İngilizler, İstanbul'daki İşgal Kuvvetleri Komutanı Harington büyük rol oynadı.

BİTMEYEN TARTIŞMA: VAHDETTİN KAÇTI MI KOVULDU MU-İŞTE CEVABI

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Kuruldu (1924)

Türkiye Cumhuriyetinin ilk muhalefet partisi Halk fırkasından ayrılan bazı asker ve milletvekili tarafından Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası adıyla 17 Kasım 1924’te kuruldu. Kurucular arasında  Milli Mücadele döneminde büyük çoğunluğu Mustafa Kemal’in en yakın silah arkadaşları olan Ali Fuat Paşa, Kazım Karabekir, Rauf Bey, Refet Bey ve Adnan Adıvar gibi kişiler bulunuyordu.

Serbest Cumhuriyet Fırkası Kendisini Feshetti (1930)

Ekonomik alanda liberalizmi savunan Serbest Cumhuriyet Fırkası Mustafa Kemal’in isteği ile yakın arkadaşlarında Ali fethi Bey tarafından kurulmuştu. Bu parti kuruluşundan birkaç ay sonra rejim muhaliflerinin odağı olduğu ve kuruluş amacından saptığı gerekçesi ile 17 Kasım 1930’da kurucusu Ali Fethi Bey tarafından feshedildi.

Türkiye Kıbrıs’a Çıkarma Yapacağını Açıkladı (1967)

TBMM’den savaş yetkisi alan hükümet İskenderun’a askeri yığınak yapmaya başladı. Türk hükümeti eğer tedhiş lideri Grivas adadan ayrılmazsa ve Yunan askeri adadan çekilmezse 17 Kasım 1967’de Kıbrıs’a çıkarma yapacağını ilgili devletlere bildirdi.

Stratejik Silahların Sınırlandırılması (SALT) Görüşmeleri Başladı (1969)

Silahlanmanın getirdiği ağır yükü hafifletmek isteyen SSCB , batı dünyası ile ilişkileri yumuşatmak için girişimlere başladı. Helsinki’de 17 Kasım 1969’da SSCB ile ABD arasında, Stratejik Silahların Sınırlandırılması Görüşmeleri (SALT)başladı. SSCB ile ABD arasındaki Salt görüşmeleri iki buçuk yıl kadar aralıklar ile devam etmiştir.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI


1558- İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth tahta çıktı.

1877- Rus birlikleri Kars’a saldırdı.

1913- Panama Kanalı’ndan ilk gemi geçiş yaptı.

1917- ‘’Düşünen Adam’’ heykeli ile tanınan heykeltıraş August Rodin Fransa’da öldü.

1918- İngilizler, Bakü’yü işgal ettiler.

1922- Abdülmecit halife oldu.

1967- TBMM ikinci kez yaptığı gizli oturumda, 18 saat 20 dakika Kıbrıs’taki son gelişmeleri görüştü.

1982- Şair yazar, tiyatro oyuncusu ve eleştirmen Suat Taşer, İzmir’de 63 yaşında öldü.

1993- Güney Afrika siyasi liderleri, ırk ayrımına son veren yeni anayasayı kabul ettiler.

2006 - 1994 yılında keşfedilen 111 atom numaralı yapay elemente resmen Röntgenyum (Rg) adı verildi.

Anahtar Kelimeler:
Kasım
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.