Askere doğum izni

Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlandı.
Yönetmeliğe göre, Resmi Gazete'nin 8 Haziran 2011 tarihli sayısında yayımlanan yönetmeliğin izinleri düzenleyen 22'inci maddesindeki "Sözleşmeli erbaş ve erlerin barışta her yıl 45 gün izin alma hakkı vardır. Bu müddete yol dahil değildir. Bu iznin 15 günü yıllık mazeret izni olarak kullanılır" ifadesi "Sözleşmeli erbaş ve erlerin barışta her yıl 30 gün yıllık planlı izin hakkı vardır. Bu müddete yol dahil değildir. Ayrıca, kısa süreli mazeretlerde kullanılmak üzere 15 güne kadar yıllık mazeret izni verilebilir" şeklinde değiştirildi.

Maddeye ayrıca, "Yıllık planlı izine giden personele takvim yılında bir defa olmak üzere intikal aracına bağlı olarak, fiilen yolda geçecek süreler göz önüne alınarak, izin vermeye yetkili makam tarafından 4 güne kadar yol izni verilir" ifadesi eklendi.

Değişikliğe göre, sözleşmeli erbaş ve erlere yıllık mazeret izni dışında eşinin doğum yapması halinde 10 gün mazeret izni verilebilecek.

Görev ve hizmet ihtiyacının gerektirdiği durumlarda asgari tugay ve eşidi komutan veya amirin yazılı onayı ile personel izinden geriye çağrılabilecek. Personelin izinden çağrılması, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde sözlü olarak yapılabilecek. Bu durum bir görevlendirme yazısıyla yazılı hale getirilerek bu yazının bir sureti personelin özlük dosyasında muhafaza edilecek.

İZİNDEN ÇAĞRILAN ASKERİN MASRAFINI DEVLET ÖDEYECEK 

Bu arada, Türk Silahlı Kuvvetleri İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, 28 Ocak 1991 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Silahlı Kuvvetleri İzin Yönetmeliğinin bazı maddelerinde değişiklik ve ekleme yapıldı.

Yönetmeliğe eklenen maddeye göre, görev ve hizmet ihtiyacının gerektirdiği durumlarda asgari tugay ve eşidi komutan veya amirin yazılı onayı ile personel izinden geriye çağrılabilecek. Personelin izinden çağrılması, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde sözlü olarak yapılabilecek. Bu personelin izinden dönüş masrafları ile tekrar izne gidiş masrafları Harcırah Kanunu hükümlerine göre ödenecek.

Yıllık izinlere ilişkin maddede yer alan "TSK'ya mensup subay ve astsubayların barışta her yıl 45 gün izin almaya hakları vardır" düzenlemesi, "Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubayların barışta her yıl 30 gün yıllık planlı izin hakları vardır. Bu müddete yol dahil değildir. Ayrıca kısa süreli mazeretlerde kullanılmak üzere 15 güne kadar yıllık mazeret izni verilebilir" şeklinde değiştirildi.

HASTALIK İZİNLERİNE YENİ HASTALIKLAR EKLENDİ

Yıllık izin verilmesinde uygulanacak usul ve esaslarda da değişiklik yapıldı. Buna göre, daha önce "Hizmet sebebiyle izinlerini kısmen veya tamamen kullanamayanların izinleri müteakip sene içinde verilebilir" şeklindeki düzenleme, "Hizmet, alıkonulma, esaret ve sair zorunlu nedenlerle yıllık planlı izinlerini kısmen veya tamamen kullanamayanların izinleri, müteakip sene içinde verilebilir" olarak değiştirildi.

Yönetmelik değişikliğine göre, subay ve astsubaylara, bakmakla yükümlü olduğu veya refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren önemli bir hastalığa tutulmuş olması hallerinde, bu hallerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla istekleri üzerine, aylık ve özlük hakları korunarak üç aya kadar izin verilebilecek. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılacak. Bu sürenin bitimini müteakip istekleri üzerine ayrıca altı aya kadar aylıksız izin verilebilecek.

Yönetmelikte, "kanser, verem, akıl ve ruh hastalıkları" gibi uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklara yakalananlara, aynı rütbede toplam ve fiilen 3 yılı geçmemek şartıyla izin veriliyordu. Bu hastalıklar arasına, "her türlü kötü huylu tümör, kronik böbrek yetmezliği ile ruh ve sinir hastalıkları" da eklendi.

Anahtar Kelimeler:
AskerErDoğum Izni
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.