Başbakan Yıldırım, 65'inci Hükümet programını açıkladı
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 65'inci Hükümet programını okudu. Yıldırım, yeni hükümetin programını okurken, Genel Kurul sıralarından Van'ın Çaldıran İlçesi'nde 4 askerin şehit olduğu bilgisi gelince "Evet şehidimiz var, doğru. Onlar vatanın ve milletin bağımsızlığı için hayatlarını ortaya koyan fidanlarımız. Onlar bizim kalbimizdedir. Bu ülkeyi bölmeye çalışan kim olursa olsun tek bir terörist kalıncaya kadar bu mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum" dedi. Yıldırım'ın 'tek bir terörist kalıncaya' demesi üzerine MHP sıralarındaki bazı milletvekillerinden 'tek bir terörist kalmayıncaya kadar Sayın Başbakan' sesleri yükseldi.
HDP GRUBUYLA ÇIKIŞTA TOKALAŞTI

Başbakan Yıldırım, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde 65'inci Hükümet programını açıkladı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın yönettiği birleşimde AK Parti grubunun önerisi kabul edilerek, yeni hükümet programı okundu. Başbakan Yıldırım, Meclis Genel Kurulu'na geldiğinde salon girişinde AK Partili milletvekilleri tek sıra oldu. AK Partili vekillerle tek tek tokalaşan Yıldırım, MHP ve CHP grubundan milletvekilleriyle de tokalaştı. Başbakan Yıldırım, salona ilk girdiğinde HDP sıralarında kimse olmadığı için hükümet programını okumasının ardından Genel Kurul'dan çıkarken HDP'li vekillerle tokalaştı.

HÜKÜMET PROGRAMINDA 'YENİ ANAYASA' VE 'BAŞKANLIK' VURGUSU

Başbakan Yıldırım, yeni hükümetin hedefinin seçilme yaşını 18'e indirmek olduğunu belirterek, iş güvenliği ve kıdem tazminatı konularının çalışanın hukuku gözetilmek suretiyle tüm taraflarla birlikte çözüleceğini bildirdi. Yeni hükümet programında 'yeni Anayasa' ve 'başkanlık' vurgusu yapan Yıldırım, "Önümüzdeki dönemde sivil, katılımcı, çoğulcu, demokratik ve sivil anayasanın yapımına öncülük etmeye kararlıyız. Anayasa'nın kapsayıcı, kucaklayıcı, bütünleştirici, savunucu, çoğulcu ve özgürlükçü karakterde olması gerektiğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımızın halk tarafından seçilmesiyle birlikte ortaya çıkan fiilî duruma anayasayla resmî ve hukuki bir statü kazandırılması bir zaruret hâline gelmiştir. Mevcut sistemin yetki, görev, sorumluluk paylaşımındaki pek çok muğlaklıklar barındırması siyasal sistemin yeniden düzenlenmesini mecburi hâle getirmektedir" dedi.


Başbakan Binali Yıldırım'ın Meclis'te okuduğu 65'inci Hükümet programı şöyle:


DAVUTOĞLU VE BAKANLAR KURULU'NA TEBRİK


"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; cumhuriyetimizin 65'inci, Adalet ve Kalkınma Partisinin 7'nci Hükûmeti adına aziz milletimizi ve Meclisimizin siz değerli temsilcilerini saygıyla selamlıyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, büyük millete hizmeti geçen, eser bırakan, taş üstüne taş koyan bütün devlet ve siyaset adamlarını şükranla anıyorum. Huzur ve güven ortamı içinde adil ve özgür bir şekilde gerçekleşen, yüksek katılım ve temsilin olduğu 1 Kasım seçimlerinde milletimiz, bir kez daha, AK Parti iktidarının devamı yönünde güçlü bir irade ortaya koymuş ve demokrasimiz seçimlerden güçlenerek çıkmıştır. 1 Kasım seçimlerinin asıl galibi şüphesiz ki Türkiye'dir, aziz milletimizdir. Başarılı çalışmalarını bugüne kadar sürdüren 64'üncü Hükûmetimizin Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve onun Bakanlar Kurulu üyelerini yaptıkları hizmetler için en kalbî duygularımla tebrik ediyor, milletim adına, partim adına şükranlarımı sunuyorum. Bu dönemde, seçim sürecinde milletimize vadettiğimiz birçok vaadin yoğun bir şekilde gerçekleşmesinden memnuniyetimizi ifade ediyorum.


"CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ"


Hükûmet değişikliklerinin halkımıza hizmet yarışında bir bayrak değişimi olduğunun altını özellikle çizmek isterim. AK Parti hükûmetleri olarak halkımıza verdiğimiz sözleri her zaman bugüne kadar yerine getirdik, bundan böyle de eksiksiz yerine getirmeye devam edeceğiz. 2002'den sonra elde ettiğimiz bütün bu başarıların mimarı hiç kuşkusuz partimizin kurucusu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oluşan bu kazanımları, Cumhurbaşkanlığında, onun liderliğinde hep birlikte çalışarak geleceğe taşıyacağız. Bütün AK Parti hükûmetleri gibi, 65'inci Hükûmetimiz de hiç kuşkusuz, partimize oy versin vermesin tüm vatandaşlarımıza hizmet edecektir, tüm vatandaşlarımızın hükûmeti olacaktır. Değerli milletvekilleri, AK Parti Hükûmetleri on dört yıl boyunca ülkemizde demokrasinin yerleşmesi, millî birlik, beraberliğimizin güçlenmesini sağlamak için her türlü zorluklara rağmen canla başla çalışmıştır. Millî iradeye dayalı siyaset kurumunu zayıflatmaya yönelik her türlü tertibi milletimiz büyük sağduyusuyla aşmıştır. Bundan sonra da millî iradeye karşı oluşacak her türlü girişimi milletimizin desteğiyle, kararlı duruşumuzla aşacağımız bilinmelidir.


"MİLLİ İRADENİN SEÇTİĞİ BU MECLİS, MAALESEF YENİ ANAYASAYI BİR TÜRLÜ BAŞARAMAMIŞTIR"


Ülkemizin birliği ve beraberliği yolundaki kutlu yürüyüşümüzü kesintiye uğratmaya çalışan, millî güvenliğimizi tehdit eden eski, yeni tüm vesayet unsurlarıyla kararlı mücadelemizi devam ettireceğiz. Bölücü terör örgütü, paralel terör örgütü başta olmak üzere, tüm terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Milletimizin birliğine, kardeşliğine, devletimizin bekasına halel getirecek hiçbir gayrimeşru oluşuma müsamaha edilmeyecektir.Milletimiz emin olsun ki bu terör belası Türkiye'nin gündeminden mutlaka çıkarılacaktır. Ülkemizin terörle mücadelesinde vatanımız ve milletimizin huzuru için en büyük fedakârlığı yaparak kanlarını dökmüş, canlarını ülkemizin geleceği için vermiş olan kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, ruhları şad olsun. Tüm şehit ve gazilerimiz ile bize onların emaneti olan aileleri ve yakınları başta olmak üzere, milletim adına onlara şükranlarımı sunuyorum. Değerli milletvekilleri, bugüne kadar ki seçimlerde, siyasi partiler hep "yeni anayasa" vaadinde bulundular ancak bu vaatler, ne yazık ki seçimden sonra rafa kalkmış, millî iradenin seçtiği bu Meclis, maalesef yeni anayasayı bir türlü başaramamıştır. Artık, gün bugündür. Yeni anayasa, başkanlık sistemi de dâhil olmak üzere yeni yönetim sistemini de belirleyecek, değişiklik, behemehâl 26'ncı Yasama Döneminde, AK Parti Hükûmeti olarak bizim en öncelikli konularımız arasında yerini alacaktır.


"GELİN, BU TARİHİ SORUMLULUĞU BİRLİKTE YERİNE GETİRELİM"


İlk defa millet iradesiyle gerçekleştirilecek bu anayasanın yapımında, diğer siyasi partileri de yanımızda görmeyi bekliyoruz. Gelin, bu tarihî sorumluluğu birlikte yerine getirelim. Değerli milletvekilleri, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına yürürken, eğitimde, adalet sisteminde, ekonomide yapacağımız köklü değişiklikler, ülkemizi, üst gelir grubu ve en yüksek insani gelişmişlik seviyesindeki ülkeler standardına ulaştıracaktır. Hükümetimiz, şimdiye kadar olduğu gibi, milletimizin geleceğini inşa etmede kararlı bir şekilde yoluna devam edecektir. "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." şiarıyla yapacağımız her işte, öncelikle insanımızın mutluluğunu ve refahını ön planda tutacağız. İcraatlarımızın ana gayesi, insanımızın hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitesini artırmak, refahını yükseltmek olacaktır. AK Parti hükûmetleri, cumhuriyet tarihinde hiçbir partiye nasip olmamış bir kurumsal sürekliliğe ve icraat tecrübesine sahiptir. On dört yılda gerçekleştirdiğimiz icraatlar ve köklü dönüşümleri daha da ileriye taşıyarak 2023 hedeflerine yürüyüşümüzü güçlü, kararlı bir şekilde devam ettireceğiz. Önümüzdeki dönemde daha güçlü bir Türkiye için ülkeyi zenginleştiren, vatandaşın refahını artıran, adil paylaşımı önceleyen, demokrasiyi ileriye taşıyan uygulamalarla milletten aldığımız yetkiyi milletimiz için kullanacağız. Farklılığımız zenginliğimizdir. Vatandaşlarımızın bu anlamda inancına, diline, kültürüne, değerlerine, yaşam tarzına, diğer tüm farklılıklarına saygı göstermeyi sürdüreceğiz. İnsani kalkınmayı esas alarak hak ve özgürlükler alanını genişletmeye devam edeceğiz.


"EĞİTİMDE KALİTEYİ ARTIRMAYA DAHA FAZLA HIZ VERECEĞİZ"


Değerli milletvekilleri, 21'inci yüzyıl şartlarında ülkemizi daha da ileriye taşımak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu sorumluluktan hareketle köklü geçmişimizden güç alarak bölgemizde ve dünyada barışa, istikrara katkı sağlamaya devam edeceğiz. Dış politikadaki hedefimiz, Türkiye'nin, bölgesinde barışı ve kardeşliği daim kılacak politikaları kararlılıkla sürdürmesidir. Sizlere sunmakta olduğum 65'inci Hükûmet Programı'mız, esas itibarıyla Onuncu Kalkınma Planı, seçim beyannamesindeki taahhütlerimiz esas alınarak hazırlanmıştır. Takdirlerinize sunduğumuz ve güveninizi isteyeceğimiz bu program ülkemizi bölgesinde ve dünyada hak ettiği konuma ulaştırmada önemli bir kilometre taşı olacaktır. Ülkemiz, AK Parti hükûmetleriyle birlikte başlayan istikrar ve güven ortamı sayesinde bölgesel ve küresel krizlerden en asgari ölçüde etkilenmiş, birçok ülkenin aksine büyümesini, kalkınmasını sürdürmeyi başarmıştır. Bundan böyle de ülkemizi küresel ve bölgesel anlamda istikrar ve güven adası hâline getirmek için gösterdiğimiz bu başarıyı 65'inci Hükûmet döneminde de güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Reform ve icraatlarımız, insan odaklı bir anlayışla, yatırımı, istihdamı, üretimi önceleyen, refahın daha adil paylaşımını öngören Türkiye hedefine hizmet edecektir. Bu bağlamda, 6 temel alanda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Bunlar, sırasıyla, demokrasi ve adalet, eğitim, reel ekonomide köklü değişim, öncelikli dönüşüm programları, kamu yönetimi ve kamu maliyesidir. Vatandaşlarımız için olmazsa olmaz olan insan hak ve hürriyetleri ile adaleti daha ileri taşımak, ekonomik ve sosyal gelişmemiz için vazgeçilmez bir hedefimizdir. Türkiye'nin gerçek mukayeseli üstünlüğü genç ve dinamik nüfusudur. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak eğitimde fırsat eşitliğinde ve herkesin eğitim imkânlarına erişimi konusunda çok önemli mesafeler katettik. Önümüzdeki dönemde eğitimde uzmanlaşmaya ve her seviyede kaliteyi artırmaya daha fazla hız vereceğiz.


"DAHA YÜKSEK ORANDA BÜYÜME HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"


Üreterek büyüyen, istihdam oluşturan, ihracatı geliştiren bir ülke olma yolunda reel sektörü daha güçlü, daha rekabetçi hâle getireceğiz. Bu çerçevede atacağımız adımlarla üretim yapımızda ve ihracatımızda ileri teknolojiye dayalı yüksek katma değerli ürünlerin payını artırmış olacağız. İş ve yatırım ortamı iyileşecek, ulusal ve uluslararası doğrudan yatırımları teşvik edecek, destekleyecek ve tüm yatırımcıların ihtiyacı olan her türlü tedbiri zamanında alacağız. Kamuda zaman yönetimini esas alan etkin bir personel sistemini önemsiyoruz. Bu sayede, daha hızlı çalışan, daha hızlı karar veren bir idari yapılanmayı gerçekleştireceğiz. Yerel yönetimlerde, kamu kaynaklarının ülke ve millet menfaati için kullanımını temin edecek düzenlemeleri süratle hayata geçireceğiz. Bütün bu alanları kapsayan öncelikli dönüşüm programımızı uygulamaya devam edeceğiz. Bu şekilde, tasarrufları, yatırımı, üretimi, ihracatı artıracak, daha yüksek oranda büyüme hedefini gerçekleştireceğiz. 2016'da uygulamaya giren eylem planımız, Hükûmet Programı'mızda yer alan öncelikler de dikkate alınarak hayata geçirilecektir. Değerli milletvekilleri, gençlerimiz geleceğimizdir. Gençlerimize mesleki eğitim ve iş imkânlarının sağlanması öncelikle görevlerimizden birisi olacaktır.


"KAMU VE ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİYLE İSTİHDAM AĞIRLIKLI PROJE VE YATIRIMLARA ÖNCELİK VERECEĞİZ"


Bilgi toplumunu gerçekleştirmek amacıyla bilgi iletişim teknolojileri başta olmak üzere ülkemizde dördüncü sanayi devrimine geçiş için gerekli çalışmalara hız verilecektir. 65'inci Hükûmetimiz siyasi istikrar ve güven sayesinde ekonomik büyümeyi gerçekleştirmeye devam edecektir. Bu dönemde de yatırımlara ve projelere odaklanarak özel sektör yatırımlarını çok daha fazla destekleyeceğiz. Bilim ve teknoloji alanına verdiğimiz önemle başta uzay, havacılık ve savunma sanayisi olmak üzere yerli ve millî sanayimizi güçlendirmek için gerekli adımları atacağız. Bir taraftan üretken yatırımlara alternatif finans imkânları sağlarken diğer taraftan da finansmana uygun şartlarda erişimi kolaylaştıracağız. Özel sektörün ilgisini yeterince çekmeyen bölgelerde kamu ve özel sektör iş birliği ile istihdam ağırlıklı proje ve yatırımlara öncelik vereceğiz. Böylece bölgesel kalkınma farklılıklarını asgari düzeye indirecek girişimleri güçlendireceğiz. Bütün bunları gerçekleştirerek milletimize karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirebilmemiz için Meclisimizin ve milletimizin desteğine duyduğumuz güven tamdır.


"ANTİDEMOKRATİK VE HUKUKSUZLUK OLUŞTURAN UYGULAMALAR ORTADAN KALDIRILMIŞTIR"


Şimdi, sizlere dağıtmış olduğumuz Hükûmet Programı'mızdan bazı önemli hususlara ana başlıklarıyla, ana hatlarıyla değinmek istiyorum. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı 2023'e giderken önceliğimiz, ülkemizin çoğulcu, özgürlükçü, demokratik, sivil, millî ve hukukun üstünlüğüne dayanan bir yeni anayasaya sahip olmasıdır. Bu değerler üzerine inşa edilecek yeni anayasanın temel ilkesi, ahlaki referansı insan onuru ve insan hassasiyeti olacaktır. Yeni anayasa düzeninin odağında insan hak ve özgürlükleri yer alacak, bu çerçevede, düşünce inanç, ifade ve girişim özgürlüğünü sınırlayan yegâne unsur, eşit haklara sahip diğer vatandaşların özgürlük alanlarıdır. AK Parti hükûmetlerinin önemli bir reform alanı olarak gördüğü hak ve özgürlükler konusunda Türkiye'nin pek çok meselesi milletimizin beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda çözüme ulaştırılmıştır. Ülkemizin güçlü bir hukuk devleti olması yönünde önemli adımlar atılmıştır. Antidemokratik ve hukuksuzluk oluşturan uygulamalar, temel insan haklarına karşı işlenen cürümler, millî irade ve siyaset üzerinde tesis edilen vesayetler birer birer ortadan kaldırılmıştır.


"AK PARTİ HÜKÜMETLERİ VESAYETÇİ ZİHNİYETLERLE SÜREKLİ MÜCADELE HALİNDE OLMUŞTUR"


Geçmiş hükûmetler döneminde gerçekleştirdiğimiz demokrasi mücadelesi toplumumuzun tüm kesimlerinin katkılarıyla daha da ileriye taşınacaktır. Herkesin inandığı gibi yaşayabildiği, fikirlerini özgürce ifade edebildiği, refaha katkıda bulunduğu, refahtan hak ettiği payı aldığı, emniyet, huzur, birlik ve kardeşlik içerisinde yaşayan bir toplum olarak birlikte geleceğe yürüyeceğiz. Bu bağlamda, siyaset alanı genişleyecek, vesayet yerine millet iradesi tam anlamıyla tahkim edilecek, yeni anayasa ve sistemle birlikte yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü, Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu da hazırlanarak yürürlüğe konacaktır. AK Parti hükûmetleri, iktidara geldiği günden beri devletin topluma kimlik biçme, dikte etme hakkının olmadığını ifade ederek, vesayetçi zihniyetlerle sürekli mücadele hâlinde olmuştur.


"TERÖR GRUPLARININ SİLAHLARI BIRAKTIRILINCAYA KADAR KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEKTİR"


Vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini garanti altına almayı, bunların kullanımını kısıtlayan engelleri ortadan kaldırmaya en önemli vazife olarak görüyoruz. Bu dönemde, etnik kimliği, mezhebi, inancı ne olursa olsun herkesi bağrına basan, onları eşit vatandaşlık ve evrensel ilke ve değerler temelinde demokratik bir ortak yaşam bilincine ulaştıran anlayışı daha güçlü bir şekilde hayata geçireceğiz.


Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; AK Parti olarak ilk günden itibaren millî birlik ve kardeşlik perspektifiyle şekillendirdiğimiz siyasetle, vatandaşlarımızın devletimize aidiyetlerini zedeleyen, milletimizin farklılıklarını zenginlik yerine tehlike olarak gören anlayışın terk edilmesi için hep çaba gösterdik. Yakın tarihimiz boyunca hiçbir seçilmiş hükûmetin gösteremediği cesaret ve kararlılıkla sorunların üzerine gittik. 65'inci Hükûmet döneminde de hukukun üstünlüğüne karşı tehditleri bertaraf etmek üzere, vatandaşlarımızın mağduriyetinin önlenmesi, can ve mal güvenliğinin sağlanması için terörle mücadele kararlılığımız devam edecektir. Terörle mücadele amaçlı devam eden operasyonlar, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği mutlak surette sağlanıncaya, sivil vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik silahlı saldırılar kalıcı bir şekilde sona erdirilinceye ve terör gruplarının silahları bıraktırılıncaya kadar kararlılıkla sürdürülecektir. Bu anlayışla, hizmetlerden, yatırımlardan asla vazgeçilmeyecek, geri adım atılmayacaktır. Süreçte farklı sebeplerle oluşan güvenlik risklerini gidermek, bölgede yaşayan vatandaşlarımızı ceberut ve zalim örgütün baskısından korumak devletin öncelikli görevi olacaktır.


"DEMOKRATİK VE SİVİL ANAYASANIN YAPIMINA ÖNCÜLÜK ETMEYE KARARLIYIZ"


Bütün AK Parti hükûmetleri programlarında çoğulcu ve özgürlükçü yeni anayasa vaadi hep bulunmuştur. Önümüzdeki dönemde sivil, katılımcı, çoğulcu, demokratik ve sivil anayasanın yapımına öncülük etmeye kararlıyız. Anayasa'nın kapsayıcı, kucaklayıcı, bütünleştirici, savunucu, çoğulcu ve özgürlükçü karakterde olması gerektiğini düşünüyoruz. Yeni anayasa cumhuriyetimizin insan hakları, demokrasi konusundaki kazanımlarını geleceğe taşımalı, vesayet izlerini tamamen silmeli, bireyin ve toplumun geleceğine dair beklentileri karşılayan özellikte olacaktır.


"FİİLİ DURUMA ANAYASAYLA RESMİ VE HUKUKİ BİR STATÜ KAZANDIRILMASI ZARURET HALİNE GELMİŞTİR"


65'inci Hükûmet döneminde doğrudan anayasal sistemle bağlantılı seçim kanunları, Siyasi Partiler Kanunu gibi kanunlar güncelleştirilecektir. Ülkemizde hükûmet sistemi tartışmaları uzun bir geçmişe sahiptir, siyasi tarihimizin değişik dönemlerinde farklı siyasi partiler ve liderler hep sistem meselesini gündeme taşımış, başkanlık sistemi başta olmak üzere yeni öneriler konuşulmuştur ancak günümüze kadar bu konuda herhangi bir ilerleme kaydedilmemiştir. Bugün artık bu tartışmaları bir kenara bırakıp Cumhurbaşkanımızın halk tarafından seçilmesiyle birlikte ortaya çıkan fiilî duruma anayasayla resmî ve hukuki bir statü kazandırılması bir zaruret hâline gelmiştir. Mevcut sistemin yetki, görev, sorumluluk paylaşımındaki pek çok muğlaklıklar barındırması siyasal sistemin yeniden düzenlenmesini mecburi hâle getirmektedir. Mevcut sistem içindeki tıkanıklığın Meclisimizde oluşacak uzlaşmalarla çözümü için birçok girişimde bulunulmuş ancak bugüne kadar maalesef ortak bir uzlaşma ortaya çıkmamıştır. Bu bakımdan, seçimlerde söz verdiğimiz gibi, AK Parti olarak bu konuyu ülkemizin gündeminde daha fazla tutmamak adına gerekli çalışmaları başlatacağız ve bu konuda da tüm siyasi partilerin desteğini arayacağız.


"AK PARTİ'NİN BAŞKANLIK SİSTEMİ ÖNERİSİ ÜNİTER YAPIYI ESAS ALMAKTADIR"


Yeni anayasayla; seçimlerin istikrar üreteceği, yasama, yürütmenin müstakil olarak etkin olduğu, demokratik denge kontrol mekanizmasının etkin işlediği, toplumsal farklılıkların temsilinin sağlandığı, karar alma süreçlerinin hızlandığı yeni bir siyasal sistem öngörülmektedir. Şunu herkes bilmelidir ki: AK Parti'nin başkanlık sistemi önerisi üniter yapıyı esas almaktadır. Adaleti mülkün ve meşruiyetin temeli, hukuk devletinin esası olarak görüyoruz. Bizim için adalet, hukukun üstünlüğüne dayalı, herkesin güven duyduğu, her türlü güç odağından bağımsız, hedefine odaklanmışken, yeni vesayet odaklarının saldırılarına maruz kalmıştır.


"HİÇBİR KİŞİ VEYA KESİMİN DEVLETLE BİLEK GÜREŞİ TUTUŞMASINA İZİN VERİLMEYECEK"


17-25 Aralık darbe girişimiyle birlikte su yüzüne çıkan, iş dünyasını, sivil toplumun çeşitli kesimlerini, eğitim camiasını, dinî cemaatleri, güvenlik ve yargı bürokrasisini ele geçirmeye çalışan paralel terör örgütü ve bu örgütün iç, dış uzantılarıyla hukuki, idari mücadelemiz kesintisiz devam edecektir. Hiçbir kişi veya kesimin devletle bilek güreşi tutuşmasına asla izin verilmeyecektir. Kamu yönetiminde şartların ve anlayışların değişimi içinde, yenilikçi, vatandaş memnuniyetini esas alan yaklaşım bizim için esastır. Bürokratik atalet ve rutinleşmeye karşı katılımcı anlayış içerisinde, yönetim yapımızı, uygulamalarımızı tekrar gözden geçireceğiz. Vatandaşın denetleyen gözüyle, siyasi sahiplenmeyle iş ve yaşam kalitesini sürekli şekilde artıracağız. Devlet personel rejimimizi etkinleştirecek, kamuda insan gücü planlaması yapacağız. Bilgi toplumu stratejimiz çerçevesinde e-devlet uygulamaları daha da özendirilecek, Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşme hedefleri yakalanacaktır. "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." ilkesiyle hareket eden AK Parti hükûmetleri, insani kalkınma kavramını hayatın her alanında güçlü bir şekilde uygulamaya koymuştur.


"EĞİTİM KALİTESİ ARTIRILACAK"


Sosyal politikalar bizatihi değerli olmanın yanı sıra tüm politika alanları için de temel bir mihenk taşı olarak alınmıştır. 65'inci Hükûmet olarak eğitim kalitesini yükselten, etkili sağlık hizmeti sunan, nüfus dinamizmini, aile yapısını koruyarak geliştiren; kadınına, gencine, çocuğuna ve çalışanına, engellisine, yaşlısına gerekli önemi ve desteği veren bir yaklaşımı benimsemeye devam edeceğiz. Bu yaklaşımla, Türkiye'nin "yüksek insani gelişmişlik" kategorisinden "çok yüksek insani gelişmişlik" kategorisinde olan ülkeler arasına girmesini hedefliyoruz. İnsani kalkınma hedefinin ana eksenini eğitim oluşturmaktadır. AK Parti hükûmetleri olarak eğitimi uzun vadeli bir bakış açısıyla geleceğimize yatırım olarak kabul ediyor, insanımızın yaşam standardını yükselten, insan kaynağımızı çağdaş dünyayla rekabet edebilir hâle getiren, hayat boyu bir eğitim süreci olarak görüyoruz. Okul türleri ve bölgeler arası başarı farklılıklarını azaltarak eğitimde fırsat eşitliğine bütün boyutlarıyla işlerlik kazandıracağız. Müfredatı bilgi teknolojileri destekli öğretime uygun hâle getirmeye devam edeceğiz. Eğitsel "e" içeriklerin genişletilmesini ve daha da geliştirilmesini sağlayacağız. Öğrencilerimizin yazılı-sözlü iletişim kurabilecek düzeyde yabancı dil öğrenimine mutlaka önem vereceğiz. Fatih Projesi aracılığıyla tüm öğrencilere eğitimde fırsat eşitliği sağlamış olacağız. Bu konudaki bölgesel farklılıkları ortadan kaldıracağız. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek alanlarında eleman yetiştirilmesini sağlayacak şekilde eğitim kalitesi artırılacak.


"18 ADET ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATINA BAŞLANDI, 11 ŞEHİR HASTANESİ PLANLAMA AŞAMASINDA"


Yükseköğretimde reform çalışmalarımızı bu dönem içerisinde tamamlamış olacağız. Öğrencilerimiz üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların bir yılda 1'den çok tekrarına imkân vereceğiz. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; AK Parti iktidarlarının bugüne kadar en başarılı olduğu alanlardan biri de sağlık alanıdır. Sağlık alanında hizmet standartlarının sürdürülebilirliğini sağlamak, yeni reformlarla hizmet kalitesini artırmak amacına yönelik olarak şehir hastaneleri projelerimizi başlatmış bulunuyoruz. Bugüne kadar 18 adet şehir hastanesi inşaatına başlandı ve geriye kalan 11 şehir hastanesi de planlama aşamasında. Bunlar tamamlanmış olduğunda 41 bin yeni yatak kapasitesine ulaşmış olacağız. Tıbbi teknolojide, ilaç endüstrisinde, sağlık turizminde ülkemizin potansiyelini yeterince kullandığımız söylenemez. Hedefimiz, yerli ve millî üretimle hem döviz açığımızı azaltmak hem de bu alandaki yetkinliğimizi artırmak olacaktır. Önümüzdeki dönemde hastanelerde nitelikli yatak oranı artırma projemiz devam edecek. Koruyucu hekimlik yaygınlaştırılmaya devam edilecek. Sağlıklı yaşam kültürü teşvik edilecek. Evde sağlık hizmetlerini daha da geliştireceğiz. Biyoteknolojik ürünlerde yerli üretimi artıracağız.


"AİLE SOSYAL DESTEK PROGRAMI'NIN ALTYAPISI TAMAMLANACAK"


Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 65'inci Hükûmet olarak aile kurumunu güçlendirmeyi, çocuklarımızı ve diğer aile bireylerimizin nitelikli bir şekilde yetişmelerini sağlamayı, genç nüfusumuzu devam ettirmeyi insan merkezli kalkınma politikamızın ana ekseni olarak görüyoruz. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız, kaliteli bir aile ortamında büyürken ruhen ve bedenen sağlıklı bir biçimde yetişecekler, topluma dinamizm kazandıran nesiller oluşturacaklardır. Bu amaca yönelik olarak Aile Sosyal Destek Programı'nın altyapısı tamamlanacak, yeterli sayıda nitelikli personel yurdun her tarafında istihdam edilecektir. Çocuklarımız için ihtisaslaşmış rehabilitasyon sistemine geçilecek, suçun mağduru veya suça sürüklenen çocukların en süratli şekilde topluma kazandırılması çalışmaları gerçekleştirilecektir. Yaşlılarımızın ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılımları için yaşlanma ulusal uygulama programını daha etkin bir şekilde hayata geçireceğiz.


"YOKSUL AİLELERE BELİRLİ STANDARTLARDA ÜCRETSİZ İNTERNET ERİŞİM İMKANI SAĞLAYACAĞIZ"


Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 65'inci Hükûmet döneminde de yoksulluğu azaltmayı, sosyal koruma politikalarımızı sürdüreceğiz. Sosyal hizmet ve yardım kuruluşları arasında koordinasyon ve iş birliğini artıracağız. Bu anlamda aile birliği sistemini hayata geçireceğiz. Sosyal yardım ile istihdam arasındaki bağı güçlendireceğiz. Yoksul ailelere belirli standartlarda ücretsiz İnternet erişim imkânı sağlayacağız. Engelli genç ve çocuklara kısa süreli gündüz yatılı bakımı için güvenli bir biçimde çocuklarını bırakabilecekleri engelli yaşam merkezleri oluşturacağız. Engellilere özel bilgi ve iletişim teknolojileri, yazılım donanımlarının yaygınlaştırılmasını sağlayacağız. Engellilerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim imkânlarını artıracağız."

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.