Davutoğlu, Afyon'da AK Parti istişare toplantısını açtı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "7 Haziran-1 Kasım arası Türkiye yönetilmesi çok zor kritik bir süreçten geçti. Şimdi o günler geçtiği için hepimiz daha rahat düşünebiliyoruz ama 7 Haziran-1 Kasım arasını nasıl bir kritik dönem olduğunu içinde yaşayanlar bilir ve o kritik eşikten basiretimizle, vakarımızla, dirayetimizle ama en çok da milletimizin duasıyla geçtik ve 1 Kasım seçimlerine öyle ulaştık" dedi.

Davutoğlu, NG Güral Termal Otel'de gerçekleştirilen AK Parti 24. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılışında konuştu.

'SÜREKLİ GÜÇ TAZELİYORUZ'

AK Parti'nin siyaset hayatında pek çok gelenek başlattığını anlatan Davutoğlu, bunlardan birisinin de bugün gerçekleştirilecek toplantı olduğunu vurguladı. Siyasetlerinin esasının istişare olduğunu aktaran Davutoğlu, bu formatta yılda iki kez, genişletilmiş il başkanları formatında daha sık, MKYK toplantılarıyla ve belediye başkanlarıyla da sürekli muhasebe yaparak güç tazelediklerini bildirdi.

'CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN' HATIRLATMASI

AK Parti Kurucu Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2001'de Afyonkarahisar'dan yola çıkarken AK Parti hareketini "ortak akıl hareketi" olarak ilan ettiğini hatırlatan Davutoğlu, "Evet, akıllarımızı birleştireceğiz, emeklerimizi birleştireceğiz ama en önemlisi gönüllerimizi birleştireceğiz, milletin gönlüyle buluşup en doğru istikamette sırat-ı müstakimde yola devam edeceğiz. Bu bizim kültürümüzde, mayamızda, geleneğimizde de var ve biz her konuda istişareyi zaruri görürüz" diye konuştu.

'KARDEŞLİĞİMİZİ PEKİŞTİRECEĞİZ'

İstişarenin başkasının aklını önemseme, birlikte düşünme olduğunu anlatan Davutoğlu, "Biz istişareden rahmet umarız, fikirlerimizin bereketlenmesini ve kardeşliğimizin kuvvetlenmesini umarız. İnşallah bu istişare toplantılarımızın neticesinde de rahmet bulacağımıza, kardeşliğimizin pekişeceğine en doğru yola, en doğru şekilde, en doğru usulle çıkacağımıza inanıyorum" ifadesini kullandı.

'GAYRET EDİYORUZ'

AK Parti'nin kuruluşundan itibaren istişareye çok önem verdiğini ve istişareyi kurumsallaştırdığını vurgulayan Davutoğlu, "Biz bu toplantılarımızla 'acaba milletimizin bize tevdi ettiği emaneti yerine getirirken ihmal ettiğimiz, eksik bıraktığımız herhangi bir şey var mı' diye kendimize sorarız, dostumuza, yol arkadaşımıza sorarız. Muhasebemizi bu toplantılarda yapıyoruz, ortak aklı burada oluşturmaya gayret ediyoruz. Birliğimizi, beraberliğimizi dirliğimizi bu toplantılarla tahkim ediyoruz. İnşallah bu buluşmamız da partimiz, milletimiz ve ülkemiz için pek çok hayra, güzel kararlara vesile olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"2015 yılı sıradan bir yıl değildi, 2015 yılı siyasi yolumuzda çok önemli bir eşikti" diyen Davutoğlu, 2015'in iki önemli genel seçime sahne olduğunu, bu iki seçimin hikayesine dikkatle bakanların AK Parti'nin muhasebesini ne kadar samimiyetle yaptığını görebileceklerini söyledi.

Davutoğlu, AK Parti'nin 7 Haziran seçimlerinde birinci parti olmasına rağmen tek başına iktidar olacak milletvekili sayısına ulaşamadıklarını anımsatarak, kendilerinin bunu milletin bütün partilere yaptığı bir uzlaşı mesajı olarak aldıklarını ve buna saygı gösterdiklerini ifade etti.

'CHP VE MHP ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMADI' VURGUSU

Hükümeti kurma görevinin kendilerini verilmesinin ardından samimiyetle gayret gösterdiklerinin altını çizen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Görüşmeler boyunca bu iyi niyetli tavrımızı koruduk, net olduk, sağlam durduk ancak aynı samimi tavrı ve arayışı muhataplarımızdan göremedik ve bu görüşmelerden maalesef bir netice hasıl olmadı. Ardından zorunlu olarak yeni bir seçim kararı alındı ve bu defa aynı yapıcı tavrı, ülkeyi seçime götürecek ortak hükümetin, anayasal hükümetin kurulması için gösterdik. Ancak anayasanın açık hükmüne rağmen, o zor günlerde CHP ve MHP çeşitli bahanelerle elini taşın altına koymadı, sorumluluk almadı, açık söylüyorum, sorumluluktan ve milletin yolunda hizmet etmekten kaçtılar."

'YENİ YOL HARİTASI ÇİZDİK'

Kendilerinin bir yandan sıkıntılı dönemin Türkiye'nin istikrarına zarar vermemesi için gayret gösterdiklerini, ülkenin güncel problemlerini çözdüklerini bir yandan seçim meydanlarında milletin huzuruna çıktıklarını anlatan Davutoğlu, bir yandan da parti içi bütün kurullarla 7 Haziran'ın muhasebesini yaparak çıkardıkları sonuçlarla yeni yol haritalarını çizdiklerini kaydetti.

'MİLLETİMİZİN MESAJINI ANLAMAYA ÇALIŞTIK'

Davutoğlu, "İleride eminim çok daha iyi tahlilleri yapılacaktır. 7 Haziran-1 Kasım arası Türkiye yönetilmesi çok zor kritik bir süreçten geçti. Şimdi o günler geçtiği için hepimiz daha rahat düşünebiliyoruz ama 7 Haziran-1 Kasım arasını nasıl bir kritik dönem olduğunu içinde yaşayanlar bilir ve o kritik eşikten basiretimizle, vakarımızla, dirayetimizle ama en çok da milletimizin duasıyla geçtik ve 1 Kasım seçimlerine öyle ulaştık. Gururla ifade edeyim ki bu süreçte hem hükümetimiz hem de partimiz örnek bir asil duruş gösterdi ve Türkiye'yi yeni bir girdaba düşmekten kurtardı. Milletimizin partimize verdiği mesajı büyük bir samimiyetle anlamaya gayret ettik ve gereken dersleri çıkardık. Seçim şarkımızda ifade ettiğimiz gibi, 'yenilendik, tazelendik ve yola revan olduk', Allah yolumuzu hayr eylesin" diye konuştu.

'GÖNÜL COĞRAFYAMIZI ZAAFA UĞRATMADIK'

Ülkeyi ve milleti hedef alan operasyonlara, ameliyatlara büyük bir kararlılıkla karşı durduklarını vurgulayan Davutoğlu, "Kaosa geçit vermedik, AK Parti'yi zayıflatarak Türkiye'yi zayıflatmak isteyenlere hiçbir fırsat vermedik. AK Parti'yi de Türkiye'yi de gönül coğrafyamızı da zaafa uğratmadık" dedi.

Milletin engin feraseti ve şaşmaz basireti ile süreci doğru okuduğunu ve 1 Kasım'da AK Parti'yle birlikte yeni bir destan yazdığını dile getiren Davutoğlu, iki seçim arasındaki 5 kritik kavşağı alınlarının akıyla döndüklerini ifade etti. Davutoğlu, "Bu 5 kavşaktan birincisi 7 Haziran akşamıydı. Yol arkadaşlarımız, dava arkadaşlarımızı ve Ankaralı hemşehrilerimiz genel merkezin önünü hınca hınç doldurarak umutsuzluğa kapılmamamızı bir kez vurguladı ve böyle bir beklenti içinde olanlara en güzel cevabı verdi" şeklinde konuştu.

'ÜLKEYİ HÜKÜMETSİZ BIRAKMADIK'

Davutoğlu, 7 Haziran günü Konya'dan Ankara'ya geldiğinde kendilerinin ümitsizliğe, yeise kapılmasını bekleyen fırsatçı çevreler olduğunu bir kez daha müşahade ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Genel merkezimizin balkonunda bu coşkulu kalabalığa yaptığım konuşmada, hepiniz hatırlayacaksınız, 'başımız öne eğilmeyecek, şimdi daha öncekinden daha vakur bir şekilde başımızı dik tutacağız ve milletimizin mesajının gereğini yapacağız' demiştim. Elhamdülillah bu ne güzel ne mübarek bir topluluktur ki 7 Haziran akşamı başımızı önümüze eğmemizi bekleyenlere en güzel cevabı verdi ve bütün bu kritik süreci hiçbir fire vermeden başı dik vakur bir şekilde atlattı. Ben bu başı dik, vakur tavrı dolayısıyla bütün AK Parti kadrolarına huzurunuzda bir kez daha şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Ve bir kez daha diyorum ki 'başımız hiçbir zaman öne eğilmeyecek, başımız hiçbir zaman öne eğilmeyecek, başımız hiçbir zaman öne eğilmeyecek, Allah'ın izniyle.' Ayrıca o gün milletimize bir teminat daha verdik, 'sorumluluğumuzun farkındayız, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmayacağız' dedik ve sonrasında da bunun gereğini yaptık şimdi aradan bu süreler geçti ama herkes şahit ki millet şahit ki tarih şahit ki en önemlisi Allah şahit ki 7 Haziran'dan 1 Kasım'a kadar bütün o zor kavşaklarda değil bir gün, değil bir saat, değil bir dakika, bir saniye dahi bu ülkeyi hükümetsiz ve sahipsiz bırakmadık."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.