Erdoğan: Terörizmin dini, milliyeti, ırkı, kökeni kesinlikle yoktur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maryland'daki Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi (Amerika Diyanet Merkezi) açılış töreninde, merkezin tüm Müslümanlara hayırlı olması temennisinde bulundu.

Merkezin yapıldığı araziye ilişkin, "Bu araziyle veya arsayla tanışmam, oğlumun buradaki eğitim-öğretim yıllarında bir ABD seyahatinde bir ramazan iftarına davet etmişti. Ben de o konteynerin içerisinde oradaki 25-30 kişiyle iftar yapmak suretiyle burayla tanışmıştım" ifadesini kullanan Erdoğan, o konteynerin böyle bir medeniyet merkezine dönüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Temelin yaklaşık 3 yıl önce atıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, merkezle ilgili yardımcı olan eski Maryland belediye başkanı ile kendilerini karşılayan mevcut belediye başkanına teşekkür etti.

"Onlar bizlere yardımcı oldular, işte bu medeniyetler arası bir çatışma değil, medeniyetler arası bir ittifaktır, bunun adımı atılmış oldu" diyen Erdoğan, muhteşem bir külliyeyi görmekten mutlu olduğunu söyledi.

Merkezin mimari güzelliğini "takdire şayan" olarak nitelendiren Erdoğan, "Ama bunun asıl önemli olan yanı ABD'deki Müslüman kardeşlerime vereceği hizmettir, vereceği manevi huzurdur. Bu binalara hayat verecek, adeta ruh verecek sizlerin çalışmaları olacaktır. İslam'ın tüm insanlığı kucaklayan değerlerini, Peygamberimizin sevgi ve merhamet mesajını buradan ABD'ye ve dünyaya duyurma konusunda, merkezimize önemli görevler düştüğüne inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

Erdoğan, ABD'nin ilk Türk İslam merkezini açtı (10 Foto)

 

'Terörist, insanlığa karşı işlediği suçlar sebebiyle bu sıfatı hak eden kişidir'

Dünyada ve ABD'de ne yazık ki, Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlüğün ve ön yargının yükselişte olduğu bir dönemden geçildiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"İşte onun için bu merkez büyük önem taşıyor. Bugün aramızda bulunan Müslüman derneklerinin ve ABD'de yaşayan her Müslüman'ın, 11 Eylül saldırılarının ardından ülkeye hakim olan olumsuz havayı dağıtmak için çalıştığını çok iyi biliyorum. Her zaman ifade ediyorum, terörizmin dini, milliyeti, ırkı, kökeni kesinlikle yoktur. Terörist, insanlığa karşı işlediği suçlar sebebiyle bu sıfatı hak eden kişidir. 11 Eylül'de bir avuç teröristin Amerika'ya yaşattığı acı ve dehşetin faturasının tüm Müslümanlara fatura edilmesi asla kabul edilemez."

'Müslümanlar bu ülkenin asli unsurları arasında yer alıyor'

Bu üzücü olayın ardından, Müslüman toplumlara ve bireylere karşı önyargıların Amerika Birleşik Devletleri ile Batı'nın tamamında giderek tırmanmayı sürdürdüğünü dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Şu anda Brüksel'de terör var, Paris'te terör var, unutmayın Türkiye'de terör, bunlarla mukayese edilemeyecek derecede var, Lahor'da bunlarla mukayese edilemeyecek derecede var. Lütfen bunları görelim. Biz 35 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Teröre verdiğimiz kurban sayısı 40 bini buldu. Fakat biz bütün bunlara rağmen şu anda Batı'da, Türkiye'den kaçıp da dolaşan teröristleri istediğimiz zaman bu teröristleri bize iade etmiyorlar. Geçenlerde Brüksel olayının faili kendilerine haber verdiğimiz bir teröristti, Belçika yönetimine bunu bildirdik. Belçika yönetimi 'Bunun dosyasında herhangi bir şey yok' dedi ve bomba patladı. Kim samimi? Biz dürüstüz, biz dayanışmaya, paylaşmaya hazırız. 

Bütün bu üzücü olayların ardından hala Müslümanları birer terörist olarak suçlayanlar ortada dolaşıyor. Çok ilginç, Amerika'da devam eden başkanlık yarışında bazı adayların bu görüşleri savunuyor olmalarını hayretle ve şaşkınlıkla izliyorum. Oysa Müslümanlar bu ülkenin asli unsurları arasında yer alıyor. Toplumun diğer kesimleri gibi Müslümanlar da Amerika'nın gelişmesinde, çok daha güçlenmesinde onlarda aynı şekilde katkı veriyorlar. Sayın Başkan Obama'nın yakın zamanda yaptığı bir konuşmada da değindiği gibi Amerika'da yaşayan Müslüman toplum, Amerikalılık veya Müslümanlık arasında bir seçime zorlanamaz."

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki çatışma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan ile Azerbaycan sınırında çatışmaların ciddi manada sürdüğü yönünde haber aldığını ve çatışmalarda iki tarafın da ciddi zayiatlar verdiğini öğrendiğini belirtti.

Erdoğan, "Az önce bir Azeri televizyonu önümü kesti. Onun gözlerinde gözyaşı gördüm. Acaba bizim ülkemizdeki medyanın gözlerinde de bu gözyaşını görebilecek miyiz? Benim Mehmedim, benim polisim, köy korucum oralarda, Güneydoğu'da, Doğu'da huzuru sağlayabilmek uğruna canlarını vermek.... Hiç, onu bir kenara koyuyor... bu şekilde koşuyor. Ama bakın bazıları öyle başlıklar atıyorlar ki hakikaten biz hangi ülkenin evladıyız, bunlar hangi ülkenin evladı? diye, bu soruyu sormaktan geri duramıyorsunuz." diye konuştu. 

Aynı şeyin Irak'ta, Suriye'de farklı olarak yaşandığına dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

"Öldüren 'Allah'u Ekber' diyor ölen 'Allah'u Ekber' diyor. Müslümanlar olarak dinimizin ismini lekeleyen bu tür kişilerle ve gruplarla bıkmadan, usanmadan mücadele etmeli, doğruları anlatarak onları ıslah etmeliyiz. İşte bu merkezi, bu hassasiyetlerin temel taşı olarak görüyoruz ve bu merkez, 'emr-i bi'l ma'ruf ve nehy-i anil münker' görevini hakkıyla yerine getirecek bir merkezdir' diye inanıyorum. Farklı inançlara mensup Amerikalılarla, ortak düşmanımız olan nefret ve ön yargıya karşı burada birlikte mücadele etmeliyiz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.