Mesleklerine göre zibidi tarifleri

Dünyayı ekonomik krize soktuktan sonra kurtarıcı olarak piyasaya çıkan bankalar ve bankacılar Ahmed Yüksel Özemre'nin zibidi tariflerini hatırlattı.

Türkiye'nin ilk atom mühendisi olan, Ahmed Yüksel Özemre, bilim adamlığı ile dervişliği aynı kap içinde eritebilen örnek insanlarımızdan biri.

'Vahye Göre Akıl' isimli kitabında bakın nasıl tarif etmiş zibidileri:

Davranışları ve takındığı tavırlar yüzünden kendisini küçük düşürdüğünü anlayamayacak kadar idrâk ve görgü yoksunu kimseye zibidi denir.

Zibidiler her ülkede ve toplumun her kesitinde rastlanılan marazî bir grup oluştururlar.

Bütün zibidilerin ortak özelliği kendilerine hayrân olmalarıdır.

Hazımsızdır zibidi aynı zamanda

Toplumun bütün alanlarında görülen zibidileri tek tek tarif etmiş.

Hepsini almaya yer müsait olmadığı için seçtik:

Aydın zibidisi: Başka milletin mânevî değerlerine sarılıp avukatlığını yaparsa üstün insan olacağını vehmeden anarşist bir cibilliyetsizdir.

Eğitim zibidisi: 3. sınıf çocuklarına 6. sınıf müfredatı yüklü ders okutarak yılın öğretmeni seçilmesini düşleyen bir bozguncudur.

İdârecilik zibidisi: İşgal ettiği makamın kendisine şeref kazandırdığını vehmeden görgüsüz bir âcizdir.

Hukuk zibidisi: Adâlet kavramından yoksun olan ve hukuku belirli bir zümrenin âdil olmayan emellerine hizmet için kullanan aşağılık bir uşaktır.

Bankacılık zibidisi: Sâhibi bulunduğu bankanın fonlarını hortumlayıp yurt dışına kaçırdıktan sonra yüzsüzce elini kolunu sallaya sallaya dolaşan bir haramzâdedir.

Sanâyi zibidisi: Modası geçmiş, kalitesiz ve rizikolu ürünleri halka gagalayan, yaptığı yolsuzlukların üstüne gidilemeyen, derin devlet tarafından korunan asalak bir haramzâdedir.

Sendikacılık zibidisi: Elinin altındaki sendikanın mâlî kaynakları sâyesinde kısa sürede müreffeh bir hayata kavuşan, zaman zaman bürokrasi ve hükûmet ile gizlice anlaşıp sendikayı satan, bazen da bunlara şantaj yapan ama gönlünde hep bakan olma hayali yatan bir sülüktür.

Dernek zibidisi: Bir derneğe onun gâyesine hizmet için değil de her ne bahasına olursa olsun o derneği ele geçirip çıkar sağlamak üzere giren bir bozguncudur.

Bürokrasi zibidisi: Hangi mertebeden memur olursa olsun, hizmetkârların hizmetkârı olması gerekirken her işi yokuşa sürmekten marazî zevk alan tembel bir psikopattır.

Özgürlük zibidisi: Özgürlükleri yalnızca kendine yontup başkalarının özgürlüklerine zincir vurmak isteyen bir faşisttir.

İnternet zibidisi: “yahoo.com”, “hotmail.com” vb yerlerden edindiği bir elektronik posta adresi aracılığıyla ve sahte bir ismin arkasına saklanarak birilerine kuduz köpekler gibi saldırma şehvetini tatmîn eden bir sapıktır.

Apartman zibidisi: Kendisinin Kat Mülkiyeti Kanunu'na tâbi' olmadığını kabûl ettirmeğe çabalayan bir arsızdır.

İdeoloji zibidisi: Saplantılarını herkese kabûl ettirmeye çalışan bir delidir.

Din zibidisi: Her şeyi bid'at; herkesi mezhebsiz, kendisini Cennet'lik gören âciz, tahammülsüz bir meczubtur.

Şeyhlik zibidisi: Kendisinde tecellî etmiş(!) “Hikmet”ten(!) ötürü şer'î sorumluluklardan berî olduğunu vehmeden bir sapıktır.

Kemalizm zibidisi: Bu ülkenin insanlarını bölüp nifak tohumları eken ve bunu da Atatürk'ün adına yapmakta olduğunu ilân eden ve bütün bunlardan maddî menfaat sağlayabilen Türkiye'ye has, becerikli bir bozguncudur.

Medya patronluğu zibidisi: 11 ay porno resim ve yazı bastıktan, sonra Ramazan köşesi yaparak bir ayda Müslümanları kafese koyacağına inanan akıl ve ahlâk fukarâsı bir fırsatçıdır.
 

Yeni Şafak/ Yaşar Süngü

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.