'PYD, Esad'ın kullandığı hazır bir sopa'

Dost, yaptığı açıklamada, Suriye'deki devrimin barışçıl başladığını ama rejimin silahla bastırmaya çalışması üzerine, iç savaşın başladığını ifade etti.

DEMOKRASİ DAVASINDAN İSLAMİ DİRENİŞE

Suriye direnişini, insan haklarını ezen bir sisteme, karşı olduğunu vurgulayan Dost, "Bu mücadele, demokrasi davası içindi. Maalesef rejim, bu büyük devrimi kan, ateş ve ölümle durdurmak istedi ama başaramadı. Devrim, yavaş yavaş silahlı hüviyete büründü ve maalesef bu silahlı durum yıkımı da beraberinde getirdi. Bu, Suriye halkının isteği değildi. Suriye halkı, hiçbir zaman İslami bir savaş vermek istemiyordu. Şimdi ise durum değişti. Artık tüm dünya Suriye halkına destek vermelidir. Zira tüm dünya bu konuda günahkar" diye konuştu.

'ESAD ROJOVALI PEŞMERGELERİ İSTEMİYOR'

 Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde eğitilen Rojavalı Peşmergelerin bölgeye geçmesine Esad rejimi adına PYD'nin engel olduğunu dile getiren Dost, sözlerini şöyle sürdürdü:

"PYD, Rojavalı Peşmergelerin Rojava'ya geçmesini istemiyor. Aslında Esad rejimi istemiyor. PYD, rejimin isteğini icra ediyor. Rejim, PYD'ye bağlı YPG haricinde başka bir Kürt silahlı grubuna güvenmiyor. Rojavalı Peşmergeler gelirse Kürtlerin yararına savaşan bir amaç doğrultusunda hareket edeceklerini iyi biliyor. Bunun için gelmelerini PYD eliyle engelliyor. PYD, rejimin elinde kullanıma hazır bir sopa gibi.

'ESAD PYD SAYESİNDE BÖLGELERİ KONTROL EDİYOR'

Beşşar Esad rejimi, PYD sayesinde Kürt bölgesini kontrol ediyor ve ona karşı bir hareketin çıkmasına da engel oluyor. PYD'nin görevi buydu. PYD, bir Kürt bölgesinin kurulmasını istemiyor, zaten rejim de istemiyor ve buna izin de vermiyor. Görünürde Kürt bölgesinin Suriye'den ayrıldığı sanılıyor, Türkiye de buna karşı çıkıyor, oysa öyle bir durum yok. PYD, Esed rejiminin verdiği para ve silah sayesinde ayakta ki Esed, The Guardian gazetesinin çıkardığı The Observer ekine verdiği röportajda bunu kendisi söyledi."

'PYD KÜRT GÖRÜNÜMLÜ ESAD REJİMİDİR'

Dost, PYD'nin son dönemde muhalif Kürt gazetecilere uyguladığı baskı için ise "PYD'nin oluşturmak istediği sistem (kantonlar) bana göre rejimin bir devamı. Burada diktatörlük var, kan var, zindan var. Gerçeği söylemek gerekirse, PYD, günahsız Kürt gençlerini ölüme gönderiyor ve Esed rejimi için bu gençleri bir kalkan olarak kullanıyor. PYD, Kürt muhaliflere ve gazetecilere uyguladığı baskıyla bu çerçevede Esed'e hizmet ediyor ve görevini iyi bir şekilde yerine getiriyor. PYD'nin giysisi Kürdi ama kemik ve eti tümüyle rejimdir" ifadelerini kullandı.

'KÜRT BÖLGELERİ PYD'YE BIRAKILMAMALI'

Suriye'deki 16 Kürt partinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ni (ENKS) halka sahip çıkmamakla eleştiren Dost, ENKS'nin ne olursa olsun Suriye'deki Kürt bölgesini PYD'ye bırakmaması gerektiğinin vurgulayarak, şöyle konuştu:

"ENKS, çok zayıfladı. PYD'nin oluşturduğu faşizme ENKS karşı duramadı, oysa buna karşı durmalıydı, gösterilerine devam etmeliydi, gençleri bu konuda yönlendirmeliydi. ENKS, halka sahip çıkmalıydı, halk da ona sahip çıkardı. 100 binlerce insan, şehirlerde yürüyüşler yaptı ve dediler ki, 'ENKS, bizim temsilcimizdir, PYD ise Şebbiha'dır.' ENKS'nin halka sahip çıkıp inisiyatif alması için buna benzer çok gerekçe vardı ve fakat maalesef başarılı olamadı. ENKS, Kürtler arasında bir çatışmanın çıkmasını istemediği için geri adım attı, bu doğru bir fikirdi ama bir faydası olmadı."

PKK SALDIRILARI

Güneydoğu'da PKK'nın saldırıları ve güvenlik güçlerinin örgüte yönelik operasyonlarına değinen Dost, bu durumdan İran ve Esad rejiminin yararlandığını kaydetti.

'ÖCALAN DEVREYE GİRMELİ'

Barış sürecine dönülmesi gerektiğini ifade eden Dost, "Öcalan da devreye girmeli ve bu meselenin çözümü için devlet büyük adımlar atmalı. Derin bir yara, sadece duayla iyileşemez. İyileşmesi için ilaç da lazım. Bu mesele de biraz böyle" şeklinde konuştu.

AYN EL ARAP'LA İLGİLİ ÇALIŞMA

Almanya'da yaşayan Ayn el Arap (Kobani)'lı Kürt şair ve yazar Jan Dost, Ayn el Arap'la ilgili bir roman çalışması bulunduğunu belirterek, büyük bir kısmını bitirdiği kitabında, tarih, çocukluk ve bölge halkının acısını ele aldığını sözlerine ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.