Radyo ve Televizyon sayısı bini aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Radyo ve Televizyon Kurum İstatistikleri'ni yayımladı.

Faal radyo ve televizyon kurumu sayısı 2013 yılında bin 188 oldu, bu yayın kurumlarının yüzde 83,4'ü karasal ortamda, yüzde 16,6'sı uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yaptı.

Karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 80,4'ü radyo, yüzde 10,8'i televizyon, yüzde 8,8'i radyo ve televizyon yayıncılığı yaptı.

Yerel yayın kurumları, karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 87'sini, karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 8,3'ünü bölgesel yayın yapan kurumlar, yüzde 4,7'sini ulusal yayın yapan kurumlar oluşturdu.

İstihdamın yüzde 61,6'sı ulusal yayın yapan kurumlarda

Toplam istihdamın yüzde 61,6'sını karasal ortamda ulusal yayın yapan kurumlar gerçekleştirirken, radyo ve televizyon kurumlarında 2013 yılında çalışanların yüzde 18,2'si yerel yayın yapan kurumlarda, yüzde 5,5'i bölgesel yayın yapan kurumlarda çalıştı.

Sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumların toplam istihdamdaki payı yüzde 14,7 oldu. Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde toplam istihdamın yüzde 87,5'i televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde yer aldı.

Toplam katma değerin yüzde 90,1'ini karasal ortamda ulusal yayın yapan kurumlar oluştururken, radyo ve televizyon kurumlarında toplam katma değerin yüzde 2,1'ini karasal ortamda bölgesel yayın yapan kurumlar, yüzde 1,8'ini karasal ortamda yerel yayın yapan kurumlar gerçekleştirdi.

Katma değerin yüzde 5,9'u sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar tarafından sağlandı. Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde, toplam katma değerin yüzde 96,6'sı televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde gerçekleşti.

Yayın saatinin yüzde 73'ü radyo yayını

Karasal ortamda yayın yapan kurumların 2013 yılı yayın süresi 9 milyon 248 bin 121 saat oldu. Toplam yayın saatinin yüzde 73'ünü radyo yayıncılığı, yüzde 17,4'ünü radyo ve televizyon yayıncılığı, yüzde 9,6'sını televizyon yayıncılığı oluşturdu.

Toplam yayın süresinin yüzde 97,5'inde yerli yapım programlar yayınlandı. Yerli yapım programların toplam yayınlanma süresinin yüzde 73,5'i radyoda, yüzde 9,5'i televizyonda, yabancı yapım programlarda ise yüzde 52,7'si radyoda, yüzde 15,3'ü televizyonda gerçekleşti.

Müzik yayınları toplam yayın saatinin yüzde 59,8'ini oluşturdu. Müzik yayınlarının yüzde 84,6'sı radyoda yapıldı. Yayın saatlerine göre ikinci sırada yüzde 8,1 ile reklamlar, üçüncü sırada da yüzde 7,4 ile haberler yer aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.