Diş tedavisi orucu bozmaz!

SONDEVİR

Diş hekimleri, ramazan ayında oruç tutan hastaların diş tedavilerini geciktirmemesi konusunda uyarıyorlar.

Dişhekimi M. Bilal Alkan manevi yoğunluğunu hissettiğimiz şu günlerde diş tedavisi yaptırmanın ertelenmemesıne dikkat çekerek şunları dile getiriyor:

"Huzurlu ve sıhhatli bir oruç için bireyin temel sağlık durumunun iyiliği önem arzettiği gibi ibadetinin kalitesi için de vazgeçilmezdir. Diş ağrısı gibi baş gösteren diş problemleri de erteleyemeyeceğimiz sağlık problemleri arasında gelmektedir.

Bazı hastalar diş kliniklerinde yapılan tedavilerin orucu bozan etkilerinin olduğunu düşünmektedir. Bunlardan bazıları; lokal anestezi ve dikkatsizlik sonucu suyun yutulması olabilir.

Hatta bazı hastalar kendi tükürüklerini bile yutmaktan çekinmekte, ağız içine diş fırçası gibi yabancı bir maddeyi bile sokmayı orucu bozan hareketlerden saymaktadırlar. Bunun sonucunda hastalar ramazan ayında ağız muayenesi ve tedavisini ertelemektedirler.

Bu gibi sebeplerden ötürü, diş hekimleri ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında bilgili olmalı ve hastasını uygun şekilde bilgilendirebilmelidir.

Hasta ne yapar, doktor ne önerir

Oruçlu iken hastaların yapmaktan kaçınacağı hareketler ve olması gerekenlerin neler olduğu madde madde şöyle sıralanıyor

1. Ağız içi temizlik

a. Hasta: Diş fırçalamamak veya gargara yapmamak

b. Diş hekimi önerisi: Hastanıza yatmadan önce ve sahuru yaptıktan hemen sonra dişlerini fırçalamalarını önerin. Günde iki kere diş fırçalamak yeterlidir.

2. İlaç alımı

a. Hasta:

– Reçetede yazılan ilaçı oruçlu iken almamak

– Bütün ilaçları oruç saatleri dışında almak

– Bütün ilaçları bir anda almak

b. Diş hekimi önerisi:

– İlaçlar tekrar gözden geçirilebilir

– Dozaj gözden geçirilebilir

– İlaçların yanlış doz ve sürelerde alınmasının yaratacağı olumsuz etkiler anlatılmalı

3. Diş tedavisi sırasında

Diş tedavisi genel olarak orucu bozan bir şey değildir. Tedavinin içeriğinde “diştaşı temizliği, dolgu veya çekim” bulunabilir.

İslam hayatı zorlaştırmak için gelmiş bir din değildir ve her zaman inananların gerçek manada faydasını gözeten kurallardan ibarettir. Bununla birlikte, birtakım hastalar hassasiyetlerinden veya yanlış değerlendirmelerinden ötürü bazı hareketlerden kaçınabilirler.

Böyle bir durumda, Diş hekimleri münakaşaya girmekten çok, hastaların isteklerini karşılayabilecek şekilde hareket etmelidirler (Tabi ki önce bu konu hakkında gerekli açıklamaları yapmalı ve yanlış anlamaların önüne geçmeye çalışmalıyız)

4. Kokan nefes ve Oruç

Oruçlu iken ağız aşırı şekilde kuruyabilir ve bu doğal olarak kötü kokan nefese yol açabilir. Dikkat edilmeyen ağız hijyeni ise bunu daha da artırır. Böyle bir durumda hastalara tavsiye edilecek sey, dişlerini fırçalamaya veya Diş ipi kullanmaya devam etmeleri olabilir.

Aşırıya kaçılmamak şartı ile gargara yapılması da tavsiye edilebilir. Fakat alkol bazlı gargaralardan ağzı daha da kurutacağı için kaçınılması gerekir.

Sahur vaktinde bol sıvı tüketilmesi veya meyve yenmesi gün içinde su dengesini sağlamak açısından faydalı olacaktır. Ayrıca kötü kokunun kaynağının çürük, enfeksiyon veya iltihaptan kaynaklabileceği unutulmamalı, öncelikle ağız muayenesi gerçekleştirilmelidir.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.