Gençler dijitali eğlenerek öğrendi

Sondevir Ekonomi

Hızla büyüyen dijital sektörüne nitelikli eleman girişinin desteklenmesi, gençlerin dijital dünyaya kazandırılması ve bu alandaki önemli kariyer imkanlarının anlatılması amacıyla IAB Türkiye tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Algida UniChallenge+ Dijital Öğrenci İşleri Kampı tamamlandı.

Kamp, başvuranlar arasından seçilen 50 üniversite öğrencisinin katılımı ile 20 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlendi.

Geçtiğimiz yıl 136 öğrencinin başvurduğu eğitim programına başvuru sayısı bu yıl %53 artarak 208’e yükseldi. Başvuran üniversite sayısı ise 49 oldu. Algida UniChallenge+ Dijital Öğrenci İşleri Eğitim Kampı’na 17’si İstanbul, 9’u İzmir, 6’sı Eskişehir, 5’i Konya, 4’ü Ankara, 2’si Sakarya ve Adana, Antalya, Burdur, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli’nden de 1’er öğrenci olmak üzere 50 öğrenci katılma şansı elde etti.

IAB Türkiye tarafından “eğlenerek öğrenme” yaklaşımı ile tasarlanan eğitim programının katılımcıları, 2 hafta boyunca dijitali sektör profesyonellerinden dinledi; örnek çalışma ortamı olarak Project House Dijital Reklam Ajansı’nı gezdi; Escapist/Odadan Kaçış Oyunu ve Karanlıkta Diyalog Sergisi gezisi gibi aktivitelere katıldı ve Algida’nın verdiği brief üzerinden proje üretti.

IAB Türkiye Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı ve Maxus CEO’su Neslihan Olcay programı şu sözlerle değerlendirdi: “IAB Türkiye olarak gençlerin zaten içinde yaşadıkları “dijital” dünyayı kariyer alanı olarak görmelerini sağlayacak eğitim faaliyetlerini oldukça önemsiyoruz. Aynı şekilde, sektörümüzün insan kaynağı ihtiyacını gidermeye destek olmak da başlıca hedeflerimiz arasında. İlkini geçen yıl düzenlediğimiz eğitimi tamamlayan 50 öğrenciden 34’ünün dijital sektörde staj ve iş imkanı bulması bize doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Aynı heyecanla bu yıl ikincisini düzenlediğimiz eğitimi de başarıyla tamamladık. Bu seneki mezunlarımızın da şimdiden sektöre girme azmi içinde olması bizlere mutluluk verdi. Önümüzdeki dönemde de dijital sektörün gelişmesine “çekirdekten” katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

50 kişilik öğrenci ekibine, final sunumları ve jüri değerlendirmesinin ardından sertifikaları ve ilk 3’e giren 4 ekibe ödülleri verildi. Kazanan öğrenciler IAB Türkiye üyesi firmalarda 1 aylık staj hakkı elde ederken, birinci ekibin üyeleri ayrıca Pegasus’tan birer adet yurtiçi gidiş dönüş uçak biletinin de sahibi oldu. Program boyunca öğrencilerin öğle yemeği ihtiyaçları Maxus tarafından karşılandı.

Etkinliğin ana sponsoru Algida’nın Marka Ürün Müdürü Özge Onur program hakkında şunları söyledi: ‘Algida olarak hedef kitlemiz olan gençlere ulaşmak için dijital mecraları etkin bir şekilde kullanmaya özen gösteriyoruz. Unilever çatısı altında iki senedir UniChallenge’a sponsor oluyoruz. Gençlerle, “dijital”i buluşturan bir etkinlikte temas kurabilmek bizim için oldukça önemli. Eğitim kapsamında verdiğimiz brief üzerine geliştirdikleri projelerle, dijital pazarlama iletişimini hedef kitlesi oldukları bir marka aracılığıyla deneyimleme fırsatı elde ediyorlar. IAB Türkiye’nin de desteğiyle bu yıl da verimli bir organizasyon gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz. Katılan tüm arkadaşlara sunumları için teşekkür ederiz.”

Eğlenerek de öğrenmek olabiliyormuş

Program katılımcılarından Sefa Aksekili, “Dijital gibi çok geniş kavramı 2 hafta gibi kısa sürede eğlenerek öğretti ve eğlenerek öğrenmenin de olabileceğini gösterdi. Eğitimlerden hariç farklı farklı üniversitelerden gelenlerle güzel arkadaşlık ortamında bilgilerimizi paylaşıp öğrendik.” derken, bir diğer katılımcı Gökçe Ünal ise, “UniChallenge dijital reklamcılık adına hem çok keyifli ve hem de 10 günlük gibi kısa bir süreçte, eğitmenlerden aldığın sunumlar ile ciddi şekilde bilgi birikimi elde edeceğin bir kamp ve bu kampta yer aldığım için çok şanslıyım.” yorumunda bulundu.


İlk 4’e giren ekipler:

Birinci: Grup 7

Arif Badem – ODTÜ
Ayşe Nur Nacak – Yaşar Üniversitesi
İrem Atçakarlar – Yıldız Teknik Üniversitesi
Muhammet Akkoyun – Anadolu Üniversitesi
Yakup Safa Önder – Ege Üniversitesi
İkinci: Grup 2

Elif Yalçın – Boğaziçi Üniversitesi
Emir Burak Emen – Anadolu Üniversitesi
Kader Demir – Beykent Üniversitesi
Oğuz Vural – Beykent Üniversitesi
Zeliha Şit – Ege Üniversitesi
Üçüncüler: Grup 4

Çağatay Gültekin – Yeditepe Üniversitesi
Emre Orhan – Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
Gizem Özdemir – Selçuk Üniversitesi
Kübra Öztarsu – Çukurova Üniversitesi
Neşe Çaykenarı – ODTÜ

Üçüncüler: Grup 5

Burak Saltan – Sakarya Üniversitesi
Fatma Arslan – Atatürk Üniversitesi
Gökçe Ünal – Selçuk Üniversitesi
Himmet Kaplan – Boğaziçi Üniversitesi
Sefa Aksekili – Erciyes Üniversitesi


IAB Türkiye


43 ülkede faaliyet gösteren IAB (Interactive Advertising Bureau), tüm dünyada interaktif reklamcılığın gelişmesi, reklam yatırımlarından daha fazla pay alması için çalışıyor. Bu amaç doğrultusunda reklamverenlere, ajanslara ve medya ajanslarına interaktif iletişimin katma değerini anlatıyor. Kamu nezdinde yürüttüğü çeşitli faaliyetlerle endüstrinin doğru ve nitelikli biçimde büyümesine katkı sağlıyor. Merkezi Amerika da bulunan IAB’nin, Avrupa’daki ülke bazlı örgütlenmesi IAB Europe tarafından koordine ediliyor. IAB Türkiye, dijital endüstride reklam ve pazarlama alanlarında düzenleme yapmak üzere 23 sektör temsilcisi tarafından, 2007’de bir platform olarak kuruldu ve 2011 Temmuz ayında dernekleşme sürecini tamamladı. IAB Türkiye’nin şu an 194 üyesi bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.