Sabo Ayakkabı konkordato istedi! Konkordato nedir?

Sabo Ayakkabı, konkordato ilan ettiğini açıkladı. Konkordato isteyen şirketler arasına katılan Sabo Ayakkabı için Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi 3 aylık geçici mühlet kararı verdi. 

Hotiç, Yeşil Kundura ve Beta Ayakkabı'dan sonra Sabo Ayakkabı da konkordato başvurusunda bulundu. Sabo Ayakkabı, Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 25 Eylül 2018 tarihli kararına göre konkordato başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Sabo Ayakkabı gibi Hotiç, Yeşil Kundura ve Beta Ayakkabı da konkordato talebinde bulunmuştu. Sabo son dönemde ayakkabı sektöründe konkordato talebinde bulunan dördüncü büyük şirket oldu.

Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi, Sabo Ayakkabı'nun başvurusunu değerlendirerek 3 aylık geçici mühlet kararı verdiğini açıkladı. Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi "Dr. Aydın Çelik, Derya Coşkun ve Aziz Şadi Yanık"ı da geçici Konkordato komiser heyeti olarak atadı. Konkordatonun tasdikine ilişkin davanın ön inceleme ve ilk tahkikat duruşmasının 13 Aralık 2018 günü yapılacağı belirtildi.

İLK MAĞAZASINI BEYOĞLU'NDA AÇMIŞTI

Sabo Ayakkabı, ilk mağazasını "İstanbul Beyoğlu'nda açtı. Türkiye'nin tek ahşap ayakkabı kalıbı üreticisi olan Sabo Ayakkabı, Fransa ve Almanya başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihracat gerçekleştiriyordu. Sabo Ayakkabı, "Clavo" markasıyla da yurt içinde ve yurt dışında bir çok marka için ayakkabı koleksiyonları hazırlıyor. Sabo Ayakkabı, "Nando markası" ile de perakende ayakkabı mağazacılığı alanında faaliyet göstermektedir.

Ayakkabı Firmaları Neden Konkordato İlan Ediyor?

Hotiç, Yeşil Kundura ve Beta Ayakkabı'dan sonra Sabo Ayakkabı'nın da konkordato ilan etmesi gözleri ayakkabı sektörüne çevirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi eski Başkanı Mehmet Büyükekşi, konkordato ilan eden firmaların köklü firmalar olduğunu "Sektörde önemli yapısal sorunlar var. Şirketlerin durumuna ayrı bakmak lazım ancak uzun zamandır ortak sıkıntılar yaşanıyor. Sektörde vadeler kısaldı. Vadeli satıştan uzaklaşılıyor. Banka kredilerinde ekonomik sıkıntılar nedeniyle frene basıldı. Şirketlerde işletme sermayesi sıkıntısı ortaya çıktı. Ancak yeni ekonomik program moral verdi. Bu sıkıntılar aşılacaktır" açıklamasında bulunmuştu. 

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise konkordato ilan eden ayakkabı firmalarının "Ürün maliyetlerinin artması, ağırlaşan genel giderler, bazı AVM'lerde dövizli kiralar, personel giderlerinin artması sorunların adım adım artmasına yol açtı. Vadeler kısaldı, kredilere ulaşmak da zorlaştı" sözleriyle açıkladı. 

3 Bin Firma Konkordato İlan Etti

Türkmen Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.'nin kurucusu Dr. Nedim Türkmen, konkordato ilan eden şirketlerin sayısını 3 binin üzerinde olarak açıkladı.

Nedim Türkmen, Sözcü'de yayımlanan yazısında, bu rakamın yıl sonuna kadar 7 bine ulaşabileceğini belirterek "Ülke genelinde şu ana kadar konkordato başvurusunda bulunup talebi sonuçlanan borçlu sayısı 3 bini geçti. Şu anda mahkemelere yapmış oldukları konkordato talepleriyle ilgili kararları bekleyen ve konkordato talebi için hazırlık yapan borçlu sayısı dikkate alındığında, yıl bitmeden bu sayının 5 bin ila 7 bin arasında olacağını söyleyebiliriz" dedi.

KONKORDATO NEDİR?

"İflas anlaşması veya konkordato" (İtalyanca:concordato) batık durumdaki şirketlerin borçlarını karşılayabilecekleri koşullar dahilinde ödemek için alacaklılarıyla yaptıkları anlaşmadır. İflas talebinde bulunabilecek her alacaklı, gerekçeli bir dilekçeyle, borçlu hakkında konkordato işlemlerinin başlatılmasını isteyebilecek.

"Konkordato talebi" üzerine mahkeme, istenilen belgelerin eksiksiz olarak mevcut olduğunu tespit ettiğinde geçici mühlet kararı verecek ve borçlunun malvarlığının muhafazası için gerekli gördüğü bütün tedbirleri alacak.

"Konkordato projesini" inceyen icra mahkemesi, borçlunun gerekli şartları taşıdığı kanısı varırsa, borçluya iki aylık bir Konkordato süresi verir. Bu süre içinde vatandaş borçlarının %50'sini ödemesi gerekir. Hakimler Ve Savcılar Kurulu, iflas ve konkordato konusunda uzman asliye ticaret mahkemesini, iki hafta içinde belirler.Konkordato müessesesi 2004 sayılı İ.İ.K.'nun 285-309. maddelerinde düzenlenmiştir.

Finansal yapısı önemli ölçüde bozulan iyi niyetli ve dürüst borçlu işletmeleri ve kooperatifleri korunmayı amaçlayan bir sistemdir. Burada, borçlunun talebinin bulunması gerekmektedir. Borçlunun talebi üzerine, konkordato müessesesi işlemeye başlar. "Konkordato müessesesi" 4 bölümden oluşur.

1- Adi Konkordato
2- İflastan Sonra Konkordato
3- Mal Varlığının Terki Suretiyle Konkordato
4- Sermaye Şirketleri ve Kooperatiflerin Uzlaşma Yoluyla Yeniden Yapılandırılması 

KONKORDATO KOMİSERİ NEDİR?

Borçlunun gerekli şartları taşıdığı sonucuna varılırsa, borçluya konkordato süreci tayin edilir ve komiser atanır. Borçlu, bilançosunda yazılı mal ve kıymetleri, konkordato mühletinin verilmemesi halinde, bilançoyu icra mahkemesine sunduğu tarihten bir sene içinde takibe uğradığı taktirde 162'inci madde uyarınca göstermeye mecburdur. Konkordato mühleti kaldırılmış veya konkordato tasdik edilmemişse bunların kesinleşmesi tarihlerinden itibaren bir sene ve konkordato feshedilmişse feshin kesinleşmesinden altı ay müddetle borçlu için aynı mecburiyet vardır. 

Kaynak: www.sondevir.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner16

banner15

banner21