ŞOK'un halka arzında hedef 3 milyar lira

Giyim perakendecileri Defacto ve Beymen’in halka arzlarının yetersiz talep gelmesi nedeniyle geçen hafta iptal edilmesinin ardından yarın ve Çarşamba günü halka arz için talep toplayacak olan Şok Marketler CEO’su Uğur Demirel, ŞOK’un halka arz sırasında yabancı yatırımcıdan yoğun ilgi gördüklerini söyledi.

Demirel düzenlenen basın toplantısında, Şok’un gıda perakendeciliğinde defansif bir alan olarak görülen indirim marketleri kategorisinde faaliyet gösterdiğine dikkat çekerek bunun yatırımcılar açısından ilgi çekici olduğunu ifade etti.

DÜNYADAKİ HALKA ARZLAR ARASINDA EN ÇOK İLGİ GÖREN ŞİRKET

Geçen birkaç ayda 150’nin üzerinde yatırımcı toplantısına katıldığını ifade eden Demirel, “Çok yoğun ilgi görüyoruz, tahmin ediyorum şu anda dünya piyasalarında da 10 tane halka arz var aynı anda yapılan. Şok da… gördüğüm kadarıyla (yatırımcıların) dünyadaki halka arzlar arasında en çok ilgi gösterdiği şirket” dedi.

Sermayesinin yüzde 37.8’i halka arz edilecek olan şirketin halka arz büyüklüğü 2.6-3.1 milyar lira aralığında gerçekleşecek.

Demirel, halka arzdan gelen gelirle şirketin tüm borçlarını kapatacağını, finansal borcumuz kalmayacağını ve şu anda ekside olan özkaynakların pozitife geçeceğini ifade etti.

HEDEF 578 MİLYON LİRA

Şok Marketler Üst Yöneticisi (CEO) Uğur Demirel, Şok’un halka arzında talep toplama tarihlerinin 8-9 Mayıs olacağını belirterek, “Yarın itibarıyla resmi talep toplama tarihlerimiz başlıyor. Fiyat aralığımız 12,00 TL-14,40 TL seviyesinde olacak. Halka arz öncesi ödenmiş sermayemiz 360 milyon lira. Halka arz sonrasında bunu 578 milyon liraya çıkarmayı hedefliyoruz. Halka arzın büyüklüğünün de yaklaşık 2,6 milyar lira ila 3,1 milyar lira arasında olmasını öngörüyoruz.” dedi.

Şok Marketler’in halka arz bilgilendirme toplantısında konuşan Demirel, halka arz talebini mart ayında Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) ilettiklerini hatırlatarak, Türkiye’de perakende sektörünün en hızlı büyüyen şirketi olarak, Türkiye’ye, sektöre ve piyasalara güvendiklerini ifade etti.

Demirel, Şok’un halka arzının, Türkiye’nin son 10 yılda gerçekleştirdiği halka arzların en büyüklerinden biri olmasını hedeflediklerini, Türk perakende sektörü ve Türkiye için çok önemli bir halka arz olacağını vurguladı.

Yeni dönemin, bugüne kadar gösterdikleri başarıların daha da ileri gideceğinin bir göstergesi olduğuna işaret eden Demirel, şunları kaydetti:

“Şok, doğru ve hızlı büyüyen bir pazarda bulunuyor. Doğru bir iş kolundayız. Gıda perakendeciliği için indirim marketleri olarak doğru bir formattayız. İndirim marketleri içinde kendimize özgü bir iş modelimiz var ve bu modelle çok hızlı büyüdük. Bundan sonra en az bu kadar daha karlı büyüme potansiyelimiz var. Talep toplama tarihlerimiz 8-9 Mayıs. Yarın itibarıyla resmi talep toplama tarihlerimiz başlıyor. Fiyat aralığımız 12,00 TL-14,40 TL seviyesinde olacak.

Halka arz öncesi ödenmiş sermayemiz 360 milyon lira. Halka arz sonrasında bunu 578 milyon liraya çıkarmayı hedefliyoruz. Halka arzdan elde ettiğimiz gelir tamamen sermaye artışı şeklinde olacak. Halka arzdan gelen bütün geliri şirketin içine koyacağız, şirket içinde değerlendireceğiz. Halka arzın büyüklüğünün de yaklaşık 2,6 milyar lira ila 3,1 milyar lira arasında olmasını öngörüyoruz. Halka açılma oranı yüzde 37,8 civarında olacak. Tüm yatırımcılara, inşallah kazançlı bir yatırım fırsatı olur.”

MAĞAZA SAYISI 5 BİN 500’E YÜKSELDİ

Uğur Demirel, Şok Marketler’in Türkiye’nin en hızlı büyüyen perakende zinciri olduğunu, 2017 sonu itibarıyla yaklaşık 9,5 milyar liralık satış gelirine ulaştıklarını bildirdi.

Son 3 yılda ortalama yüzde 40 büyüme gösterdiklerini kaydeden Demirel, “2017 sonu itibarıyla 81 ilde 5 bin 100 mağaza ile faaliyet gösteriyoruz ama her gün 3 yeni mağaza açıyoruz. Şu anda mağaza sayımız yaklaşık 5 bin 500’e geldi. Her gün yeni 3 mağaza ile her yıl bin mağaza açmış oluyoruz ve her bin mağaza ile istihdama olan katkımız sürüyor. Her yıl 4 bin yeni istihdam sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz. 2017 sonu itibarıyla da 24 bin çalışana ulaşmış durumdayız.” şeklinde konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Demirel, yeterli talep toplayamadıkları için son dönemde bazı şirketlerin halka arzlarını ertelediği yönündeki soru üzerine, “Şok Marketler olarak biraz daha ayrışıyoruz. Birkaç aydır yaklaşık 163 tane yerli ve yabancı yatırımcı toplantısı yaptık. Çok yoğun ilgi görüyoruz. Şu an dünya piyasalarında 10 tane aynı anda yapılan halka arz var. Şok da bunlardan biri… Gördüğüm kadarıyla, yatırımcıların, tüm dünyada yapılan halka arzlar arasında en çok ilgi gösterdiği şirket diyebilirim Şok için… İnanılmaz ilgi görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Döviz kurlarının kendilerini etkileyip etkilemediği yönündeki soru üzerine Demirel, “Döviz kurlarında herhangi bir etkileşimimiz yok. Bütün operasyonlarımızı TL cinsinden yürütüyoruz. Hatta bankalarla olan finansal işlemlerimizi de TL cinsinden yapıyoruz. Dövizle bir etkileşimimiz yok. Artmasının ya da düşmesinin etkisi yok. Bu da yatırımcıların çok beğendiği bir nokta.” diye konuştu.

“UCUZ ET İÇİN BAŞVURU YAPILDI”

Şok Marketler CEO’su Demirel, yeterince talep toplamama gibi bir durumu öngörmediklerini belirterek, yerli ve yabancı yatırımcıların gösterdiği yoğun ilgiyi vurguladı. Demirel, şimdilik yurt dışına açılma gibi bir planları bulunmadığını, öncelikle Türkiye’deki yüksek potansiyeli değerlendirmek istediklerini söyledi.

Halka arzın zamanlamasının çok doğru olduğunu, yatırımcıların çok doğru bir zamanda yatırım yapacağını vurgulayan Demirel, Et ve Süt Kurumu’ndan et alma konusunda, “İhalenin açıldığı dönemde 81 ilde yoktuk. Şu an başvurumuzu yeniledik, bekliyoruz. Olursa eğer değerlendirmek isteriz.” ifadesini kullandı.

Demirel, geçmiş 5 yıla bakıldığında, her yıl geleneksel kanaldan yüzde 1’lik kısmın modern kanala kaydığını, bu trendin devam edeceğini söyledi. Piyasalardan bağımsız, Şok’un çok güzel bir büyüme hikayesi ve pozitif büyüme ile ayrışması olduğunu dile getiren Demirel, gıda perakendeciliğinin de, piyasalar ne olursa olsun şanslı, dirençli ve defansif, oynaklıklardan daha az etkilenen bir alan olduğunu vurguladı.

Gong töreninin 16 Mayıs’ta gerçekleşeceğini bildiren Demirel, halka arzın şirketin eksi öz kaynaklarına etkisine yönelik soru üzerine, şunları kaydetti:

“Öz kaynaklarımız negatif, doğru… Halka arzdan gelecek bütün gelirlerle borçluluklarımızı tamamen kapatmış olacağız, herhangi bir finansal borcumuz kalmayacak, hatta şirket net nakit pozisyonuna geçmiş olacak. Öz kaynaklarımız pozitife geçmiş olacak sermaye artışı sayesinde… Net nakit pozisyonu sayesinde de finansal olarak kaya gibi bir şirket haline gelmiş, öz kaynaklarımızı güçlendirmiş olacağız. Tüm borçlar bitmiş ve şirket net olarak artı nakit pozisyonuna geçmiş olacak.”

MURAT ÜLKER’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de son sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Penta ve Şok marketlerinin halka açılmasına ilişkin izleyeceği stratejiyi duyurmuştu. 

Murat Ülker açıklamasında özetle şunları söylemişti: …Penta’nın ve Şok Marketler’in de yönetimleri kurumsallaştı, karlılıkta da belirli bir noktaya geldiler. Güvenle halka açılmaları için bundan daha iyi zaman olamaz.

Penta’da halka arzın büyük bir kısmı sermaye artışı yoluyla olacak. Şok’un halka arzında ise sadece sermaye artışı yapıyoruz. Neden? Çünkü halka arzlarla kuşkusuz sermaye tabana yayılırken, diğer yandan Şok Marketler ve Penta başta olmak üzere tüm grubumuzun öz kaynakları güçlenecek, bugüne kadar yatırımlar için kullanılan dış kaynaklar kapatılacak ve yatırımlara devam edeceğiz. ŞOK Marketler’in ve Penta’nın sendikasyon anlaşması nezdinde de herhangi bir dış borcu kalmayacak. Şu konu  çok önemli: Her iki şirketimiz kurdaki dalgalanmalara karşı oldukça sağlam zeminde faaliyet gösteriyor. Neden? Çünkü ŞOK Marketler tüm ticaretini Türk lirası üzerinden gerçekleştirirken, Penta dağıtımını yaptığı ürünlerin alış ve satışını yabancı para cinsinden yapıyor. Bu halka arzlarla Türkiye’ye yüzlerce milyon dolarlık yabancı kaynak getirerek ülkemiz ekonomisine katkıda bulunacağız.

Anahtar Kelimeler:
Şok MarketlerŞok
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner16

banner15

banner21