Turkcell, tüm zamanların rekoruna imza attı

Bu yılın 9 ayında gelir ve FAVÖK'te tüm zamanların en yüksek sonuçlarına ulaşan Turkcell, 3. çeyrekte gelirlerini yüzde 8,8 artırarak 3 milyar 658 milyon liraya ulaştırdı.

Şirket açıklamasına göre, Turkcell, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin de yaşandığı 3. çeyrek sonuçlarında tüm zamanların rekoruna imza attı.

2016 yılının 9 ayında Turkcell Türkiye ve Turkcell Grubu olarak hem gelir hem de FAVÖK'te (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) tüm zamanların en yüksek sonuçlarına, 3. çeyrekte ise grup bazında her çeyrek artan performans ile son 3 yılın rekor seviyesi olan yüzde 8,8 gelir büyümesine ulaşan Turkcell'in, aynı dönemdeki FAVÖK marjı yüzde 33,3 olarak gerçekleşti.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından müşterilerine ücretsiz acil iletişim paketleri tanımlayan Turkcell'de, bu paketlerin etkisi hariç tutulduğunda 3. çeyrekte gelir büyümesi yüzde 10,4, FAVÖK marjı ise yüzde 34,4 olarak gerçekleşecekti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 3. çeyrekte Türkiye'nin çok önemli bir demokrasi sınavı verdiğini dile getirdi. Terzioğlu, şunları kaydetti:

"Milletimiz canı pahasına ülkesine ve demokrasiye sahip çıktı. Biz de Turkcell olarak meydanlarda demokrasi nöbeti tutan milletimizin iletişim ihtiyacını karşılayacak acil ihtiyaç paketlerini devreye soktuk. Bu çeyrekte çift haneli büyüme yerine ülkemizin geleceğini düşündük acil ihtiyaç paketleri tanımlamasak yüzde 8,8 yerine yüzde 10,4 büyüyecektik. Bugün olsa yine aynısını yaparız. Tüm yaşananlara rağmen rekorları da alt üst etmeyi başardık.

Yılın 9 ayında grup gelirlerinin yüzde 90'ını oluşturan Turkcell Türkiye'de yüzde 8,6 büyüme ve yüzde 31,9 FAVÖK marjı kaydettik. Turkcell Grubu olarak ise 9 ayda yüzde 8,6 büyüme ile 10,2 milyar TL ciroya, yüzde 5,4 artışla 3,2 milyar TL FAVÖK'e ve yüzde 31,7 FAVÖK marjına ulaştık. Proforma Grup net karımız 1,8 milyar TL olurken, Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına (UFRS) göre 1,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Planlarımız dahilinde gerçekleşen bu sonuçlar kapsamında 2016 yılı için yüzde 8-10 olan gelir büyümesi, yüzde 31-33 aralığında olan FAVÖK marjı ve geçtiğimiz çeyrek yüzde 25 olarak revize ettiğimiz Grup operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı beklentilerimizi koruyoruz."

Geçen 9 ay içerisinde yaşanan her türlü makro ekonomik ve jeopolitik zorluklara rağmen planları doğrultusunda ilerlediklerini bildiren Terzioğlu, hem operasyonel hem finansal açıdan yıl sonu hedeflerine ulaşmayı öngördüklerini, 2017'ye de güçlü bir başlangıç için hazırlandıklarını belirtti.

-Fintur için tüm alternatifler masada

Hissedarlara daha fazla değer yaratma odağı doğrultusunda bilançodaki stratejik varlıkların değerini maksimize etmek amacıyla tüm opsiyonları değerlendirdiklerini vurgulayan Terzioğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Halihazırda şirketimizin yüzde 41,45'ine sahip olduğu iştiraki Fintur'un, kalan paylarının Telia Company'den satın alınmasına ilişkin görüşmelerde taraflar arasında ortak bir noktada buluşulamadı. Bu nedenle, Fintur için sahip olduğumuz hisselerin satışı dahil olmak üzere tüm alternatifleri değerlendiriyoruz."

Terzioğlu, yılın 9 ayında, 4.5G yatırımlarının tüm hızıyla sürdüğünü ve operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranının yüzde 21,5 olarak gerçekleştiğini kaydetti. Bugün itibarıyla 4.5G abone sayılarının 19 milyona ulaşırken, 4.5G şebekeleri üzerinden taşınan data trafiğinin payının yüzde 22 olduğunu dile getiren Terzioğlu, 4.5G kullanıcılarının katkısıyla kişi başına data kullanımının geçen yıla göre yüzde 61 artarak 2,6 GB olarak gerçekleştiğini aktardı.

Türkiye'deki akıllı telefon penetrasyonunun daha da ivme kazanarak 3. çeyrek sonunda yüzde 62'ye ulaştığı bilgisini paylaşan Terzioğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Yaptığımız yatırımlar ve müşterilerimizin artan talebiyle data ve servis gelirlerimiz yıldan yıla yüzde 76,5 büyüdü. 34,8 milyonu Türkiye'de olmak üzere toplam 66,7 milyon müşteriye ulaştık. Bu dönemde mobil, fiber ve TV'de müşteri kazanımı devam etti ve mobil segmentte toplam müşteri sayımız bu çeyrekte 179 bin artarak 32,8 milyon oldu. Faturalı müşteri sayımız geçen yıla göre 897 bin artarak müşteri bazımızın yüzde 52'sine ulaştı. Sabit segmentte ise fiber müşteri sayımız yıllık bazda 140 bin artışla 992 bine ulaşırken, toplam sabit müşteri sayımız 1,7 milyonu aştı. Yakınsama stratejimiz kapsamında mobil ses, data ve servislerimizden her üçünü kullanan müşteri oranımız yüzde 28, sabit tarafta TV'li servis kullanan müşteri oranımız yüzde 34 oldu.

Yılın 3. çeyreğinde Turkcell TV+, dünyanın en prestijli futbol liglerinden biri olarak kabul edilen İngiltere Premier Liginin resmi yayıncısı oldu. Mobil cihazlarda münhasırlığa sahip olduğumuz anlaşma ile Premier Lig, artık Turkcell TV+'tan takip edilebilecek. En geniş spektruma sahip 4.5G platformu olmanın verdiği güçle farklı alanlarda da müşterilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz. Bu kapsamda yaklaşan Türkiye Süper Lig naklen yayın ihalesiyle de mobil TV üzerinden yayın sağlama fırsatıyla futbol içeriğinin daha fazla insana ulaşmasını sağlamak adına yakından ilgileniyoruz."

Turkcell'in ana odağındaki dijital servislerle ilgili yeniliklerin bu çeyrekte de devam ettiğini bildiren Terzioğlu, şu bilgileri paylaştı:

"Tamamen yerli kaynaklarla geliştirilen BiP, Avrupa ve ABD de dahil tüm dünyada ilgi görmeye devam ediyor. BiP, 192 ülkede 10 milyondan fazla indirilme sayısına ulaşarak kısa sürede büyük bir başarıya imza atarken, uygulamayı yurt dışından indirenlerin sayısı ise 1 milyonu aşmasıyla küresel bir marka olma yolunda önemli bir aşama kaydetti. İletişim kavramına yeni bir açılım getiren BiP, şimdi de kullanıcıların BİP mesajıyla faks göndermesini sağlayan özelliğini dünyada bir ilk olarak hayata geçirdi."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.