Ülker, Türkiye'yi üretim üssü olarak kullanacak

Yıldız Holding, İngiliz atıştırmalık devi United Biscuits'i satın aldıktan sonra yeni bir yapılanmaya gitti. Yaklaşık beş yıl süren bir yeni yapılanma sürerken finansal koşullarını da gözlemleyen şirket, kredilerini geçen yıl refinanse etti. Bünyesinde birçok uluslararası markayı barındıran şirketin yeni dönem stratejisini Yıldız Holding Küresel Strateji, Satın Alma, Birleşme ve Dönüşüm Başkanı Nurtaç Afridi açıkladı.  

Doğrudan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'e bağlı çalışan Afridi, Yıldız Holding'in ana faaliyet alanı olan atıştırmalık grubunu pladis çatısı altında topladıklarını söyledi. Gıda alanında pladis'in yanısıra Besler, Marsa, Kerevitaş, Aytaç, Adapazarı Şeker, Cafe Crown, PNS ve perakende alanında Şok, Bizim Toptan, G2M Eksper firmaları ile faaliyet gösteren grup, gıda dışındaki işlerin ise Gözde Girişim tarafından yürütüldüğünü kaydetti. Holding çatısı altında bir de lüks çikolata markası Godiva'nın bulunduğunu ifade eden Afridi, "Bütün bunlar içinde bizim yurtdışı yatırımlarımıza baktığımızda pladis ve Godiva bulunuyor" dedi.

"DÜNYA DEVLERİ İLE REKABET ETMEMİZ GEREKİYOR"

United Biscuits'i alana kadar gıda ve alkolsüz içeceklerin hemen hemen her alanında Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu'nun önemli bir şirketi olduklarını kaydeden Nurtaç Afridi, "Atıştırmalıktan süte, çorbadan diğer ürünlere kadar bir markete girdiğinizde bizim bütün ürünlerimiz vardı. Ama 2014'te United Biscuits'i aldığımızda bu her kategoride olma stratejimizi masaya yatırdık. Çünkü faaliyet gösterdiğimiz coğrafya bütün dünyayı kapladı. ABD'den Avustralya'ya kadar ulaşacağımız tüketici kitlesi katlanarak arttı. Rekabet bu bölgeden dünyaya taşındı. Dünya devleri ile rekabet etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Nurtaç Afridi

HEP LİDER FİRMALARA SATTIK


Dev satın alma sonrası işin boyutunun her anlamda değiştiğini ifade eden Afridi, "Türkiye'de fabrikalarımız vardı ama 14 fabrika daha almış olduk. Şu anda 80 tane fabrikamız var ve bunların 55'i Türkiye'de. Silivri ve Topkapı fabrikalarımızda da Godiva üretiyoruz" bilgisini verdi.

Gıdanın her alanında olmak yerine atıştırmalığa odaklanmayı tercih ettiklerini anlatan Afridi, "Bu kadar çok kategoride lider veya ikinci olma hedefiyle birlikte, bir yandan da küresel liderlerle rekabet edebilmek odaklanmayı gerektiriyordu.. En büyük diğer işimiz süt ve sütlü ürünlerdi. Ak Gıda, en büyük süt ve süt ürünleri üreticisiydi. Oradan başladık. Onu Lactalis'e sattık. Satarken önem verdiğimiz bir konu Alıcı'nın şirketi büyütüp geliştirme planlarının olması. Çok iyi işler kurup büyüttüğümüz için de lider firmalar ilgi gösteriyorlar" ifadelerini kullandı.

DOĞRUDAN YATIRIM GETİRDİK

Daha sonra içecek alanındaki işleri Japon Dydo'ya sattıklarını hatırlatan Nurtaç Afridi, şunları söyledi: "Onlar burada kapasiteyi büyüttüler. Türkiye'nin başka yerlerinde de yatırım yaparak ihracata yönelik de kapasite artırıyorlar. Sonra Farmamak'ı Almanya merkezli bir şirkete sattık. Yine sektörünün en büyüğü ve bölge için Türkiye'yi üretim üssü olarak kullanıyor. 'Fabrikamızı büyütebileceğimiz alanlar var mıdır?' diye sordular Burada büyümek istiyorlar. Bizim Mutfak markası ile hazır çorba ve yemek yardımcı malzemeleri şirketimiz olan Örgen Gıda'yı dünyanın ne büyük firmalarından Ajinomoto aldı. Başka işlere girerek yine Türkiye'de büyümeyi hedefliyorlar. Bunlara ek olarak Belçika'daki Delacre markamızı ve üretim tesislerini Ferrero firmasına sattık."

Afridi, beş yıllık süreçte Türkiye'ye getirdikleri yabancı sermaye miktarının 1.5 milyar dolardan fazla olduğunu bildirdi. Odaklanma stratejileri doğrultusunda Türkiye'ye yurtdışından doğrudan yatırım getirdiklerini vurgulayan Nurtaç Afridi, "Buradaki sermayeyi, istihdamı artırarak, burayı üretim üssü ve ihracat yaparak Türkiye'nin milli gelirine katkıda bulunulmuş oldu" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'Yİ ÜRETİM ÜSSÜ OLARAK KULLANACAĞIZ"

Elde edilen gelirleri Yıldız Holding olarak odaklandıkları ana işleri olan atıştırmalık alanına, perakendeye ve Godiva'ya yatırdıklarını söyleyen Nurtaç Afridi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim üç ana işimiz bunlar kalmaya devam edecek. Godiva'yı aldığımızdan bu yana iki kattan fazla büyüttük. Godiva CEO'su şimdi yeni kanallara girerek beş yılda beş kat daha büyüyeceğimizi açıklamıştı. Bisküvi, çikolata, sakız ve şekerleme kategorilerini kapsayan atıştırmalık işimizde sadeleşme ve büyüme sürecek. Bu kapsamda Türkiye'yi üretim üssü olarak kullanacağız. Aldığımız fabrikalarda gördük ki Türk mühendislerimiz ve Türkiye'de yarattığımız üretim bilgisi ve verimlilik başka ülkelere örnek oluyor. Buradaki birikimden yurtdışındaki çalışanlarımız çok etkileniyorlar. Buraya daha çok yatırım yaparak Türkiye'yi üretim üssü olarak kullanacağız."

MARKALAR DA ÜRETİM DE BURADA

Nurtaç Afridi, "McVitie's markasını Gebze'de üretmeye başladık. Godiva'nın birçok ürününü de Türkiye'de üretmeye başladık. Türkiye'den dünyanın dört bir noktasına ihracat yapıyoruz. Buradan üretip sattığımız için satın aldığımız firmalar yeni bir ihracat kanalı oldu. Markaların hepsi Yıldız Holding altında; fabrikalarımızın büyük kısmı ise Türkiye'de yer alıyor. Üretimi daha fazla ülkemize taşıyoruz. Yıldız Holding de Türkiye'de yer alıyor. Merkezi burada, üretimin çoğu burada, hatta daha fazlasını ülkemize getiriyoruz. Böylelikle Türkiye'yi küresel işlerimizin üretim üssü haline getiriyoruz" dedi.

PERAKENDE SEKTÖRÜNDE İDDİALI

Perakende tarafında iddialı olduklarını, Şok'un her yıl bin mağaza açma hedefi olduğunu hatırlatan Nurtaç Afridi, "Diğer indirim marketleri özel markalı ürünlerle çalışıyorlar. Biz kendi markalı ürünlerimize raflarda yer veriyoruz. Marka ile satmak şu demek; ben tüketiciye aynı kaliteyi sağlıyorum demek. Tüketicinin çok iyi tanıyıp bildiği, fakat bir süre yatırım yapılmamış Mintax ve Piyale gibi markalara yatırım yaptık ve Şok ile yeniden tüketicilerimize sunduk" diye konuştu. Afridi, buna ek olarak şunları söyledi: "Tüketicimizden aldığımız güçle ve hızlı büyümemiz sayesinde Yıldız Holding olarak Mayıs 2018'de Türkiye'de son 10 yılda yapılan en büyük halka arzlardan birine imza attık ve Şok Marketler'i başarıyla halka açtık. Hem yerli hem de yabancı yatırımcılar bu halka arza yoğun ilgi gösterdi ve 2.3 milyar TL ile Türkiye'nin en büyük halka arzlarından birini gerçekleştirdik."

ASYA'NIN DEVİ LADY GODİVA'YI SEVDİ

Godiva'nın Çin'de hızlı büyüdüğünü ve 150 civarında mağazası bulunduğu bilgisini veren Nurtaç Afridi, "Ama daha fazla büyümesi lazım. E-ticarete de girdik. İlk kez bu sene Çin'e gittim ve çok etkilendim. Çinliler Godiva markamızı çok sevdi. Orada hayat dijitalde ilerliyor. O yüzden dijital kanalda büyümemiz lazım. Orada her şey mobilde yaşanıyor. Dijitalliğin en üst seviyesi Çin'de gibi" dedi. Buna ek olarak Godiva Japonya operasyonları ile ilgili olarak uzun vadeli bir master franchise işbirliği fırsatının gündemlerinde olduğunu belirtti. Buradan yaratılacak kaynağın bir kısmı ile şirketin borçlarını azaltarak, 5 kat büyüme için gerekli yatırımları yapacağız. Ayrıca bir miktarını da Türkiye'ye getirip borçlarımızı azaltacağız diye belirtti.

PEKİN'DEN LONDRA'YA PLADİS YOLU!

Yıldız Holding Küresel Strateji, Satın Alma, Birleşme ve Dönüşüm Başkanı Nurtaç Afridi'ye farklı ülkelerdeki stratejilerini de sorduk. Nijerya'da daha fazla büyümek istediklerini ancak önceliklerinin Türkiye Orta Doğu, ve İngiltere gibi şu anda güçlü konumdaki bölgeler olduğunu belirten Afridi, bundan sonra potansiyeli yüksek ikincil pazarlara yöneleceklerini söyledi. Asya tarafında Çin'in kendileri için öncelikli pazar olduğunu ifade eden Afridi'ye, Pekin'den Londra'ya uzanan hatta Çin'in Kuşak Yol Projesi'ne benzer bir Yıldız Holding kuşağı, bir pladis yolu oluşturma fikirleri olup olmadığını sorduk. "Öyle isimlendirmedik ama odaklanacağımız alanlar Türkiye, İngiltere, Orta Doğu ve Kuzey Afrika" diyen Afridi, "Çin de hızlı büyüyeceğimiz bir pazar. Çin'de Hindistan'a göre daha hızlı büyüyebileceğimizi düşünüyoruz. Hindistan'da yerli bir firma ile potansiyel işbirliği fırsatlarını değerlendiriyoruz" bilgisini paylaştı. ABD ve Güney Amerika pazarlarına yönelik sorularımızı da cevaplandıran Afridi, şunları kaydetti: "Latin Amerika'da ticaret kanalımız var, üretimimiz yok. ABD'de Godiva işimiz ve üretim tesisimiz ve ile iyi bir dağıtım teşkilatımız ve var. Godiva'yı süpermarket ve dijital kanallarda da büyüyeceğiz. Çin ve ABD'de potansiyel gördük. Kuzey Amerika'da Godiva zaten kuvvetli. Oradaki ürün portföyünü ayrıca Türkiye'deki Ülker Çikolata fabrikası desteklemektedir.."

PLADİS HIZLA BÜYÜYECEK

Yıldız Holding Küresel Strateji, Satın Alma, Birleşme ve Dönüşüm Başkanı Nurtaç Afridi, atıştırmalık alanındaki çatı şirket pladis'in öncelikleri ile ilgili olarak, "verimlilik, üretim kapasitelerinin optimizasyonu, sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüm gibi alanlara odaklanma ile birlikte bulunduğumuz bölgeleri gözden geçiriyoruz" diye konuştu.

Pladis'in faaliyet alanındaki rakiplerini sıralayan Nurtaç Afridi, küresel bisküvi kategorisinde üçüncü, çikolata pazarında ise sekizinci olduklarını belirtti. Yıldız Holding'in atıştırmalık işlerini tek çatı altında topladığı pladis'i sektördeki en hızlı büyüyen firma yaparak büyüklüğünü hızla artırmayı amaçladıklarını ifade eden Nurtaç Afridi, şunları anlattı: "Bu potansiyeli markamızda görüyoruz. Büyümeyi şu aşamada organik olarak öngörüyoruz. Markalarımızla büyümeyi hedefliyoruz. Bu işi alırken çeşitli gelir stratejileri oluşturduk. Türkiye'deki ürünlerimizi küresel markalarla farklı pazarlara götürdüğünüz zaman bir anda o büyüme değişik kanallarda sağlanıyor.. Örneğin, Nibbles ürünümüz burada üretiliyor ama McVitie's çatısı altında satılıyor. Türkiye'de geliştirdiğimiz çikolata ürünleri Godiva markasıyla dünyada satılıyor. Ülker'in ürün portföyü yurtdışı pazarlarda satılabilir hale geldi."

Anahtar Kelimeler:
Türkiyeülker
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.