Tahıl üretiminde büyük kayıp

Tahıl üretimine ilişkin yazılı bir açıklama yapan Bayraktar. "Bu üretim döneminde. yaklaşık 1.7 milyon tonu üretimde. 1 milyon tonu kullanımda olmak üzere 2.7 milyon ton tahılı kaybedeceğiz. Kaybın toplam tutarı 1.4 milyar lirası üretimde. 0.8 milyar lirası kullanımda olmak üzere 2.2 milyar liraya yaklaşıyor" dedi.

Bayraktar, 2016 yılında. birinci tahmin verilerine göre, 20.5 milyon ton buğday. 6 milyon 750 bin ton arpa. 6.4 milyon ton mısır. 552 bin ton pirinç elde edilecek 920 bin ton çeltik. 300 bin ton çavdar. 225 bin yulaf. 123 bin 243 ton da tritikale. darı. kaplıca. mahlut. kuş yemi ve sorgum olmak üzere diğer tahıl üretimi yapılmasının beklendiğini belirtti ve ekledi:

Tahıllarda kayıpların dağılımı

"Toplam 34 milyon 850 bin tonluk bir tahıl üretimi yapılacağı tahmini var. Son açıklanan bitkisel ürün denge tablolarına göre üretimde, buğdayın yüzde 5.5'i, arpanın yüzde 6'sı, mısırın yüzde 3'ü, çavdarın yüzde 1.3'ü, pirincin yüzde 1'i, yulafın yüzde 0.8'i, diğer tahılların yüzde 1.6'sı kaybediliyor.

Kullanım kayıpları, pirinçte yüzde 3.22'yi, yulafta yüzde 2.98'i, çavdarda yüzde 2.96'yı, mısırda yüzde 2.91'i, buğdayda yüzde 2.82'yi, arpada yüzde 2.35'i, diğer tahıllarda yüzde 2.95'i buluyor. Toplam tahıl üretiminin yüzde 5.05'i üretimde, yüzde 2.75'i kullanımda kaybediliyor."

Bu oranlar dikkate alınarak yapılan hesaplamaların, bu üretim döneminde üretilecek 34 milyon 850 bin tonluk tahılın yaklaşık 1.7 milyon tonunun üretimde, 1 milyon tonunun da kullanımda olmak üzere 2.7 milyon ton tahıl kaybedileceğini gösteriğini vurgulayan Bayraktar, üretim ve kullanım toplamı olarak tahıllar içinde en fazla kaybın arpa ve buğdayda odlacağının altını çizdi.

Kayıplar birçok ülkenin üretiminden çok

Sözlerini, "Üretilen arpanın yüzde 8.35'ini, buğdayın yüzde 8.32'sini, mısırın yüzde 5.91'ini, çavdarın yüzde 4.26'sını, pirincin yüzde 4.22'sini, yulafın yüzde 3.78'ini kullanamadan kaybediyoruz" diye sürdüren Bayraktar, "Nüfusu 11.3 milyon olan Belçika 1.8, 10.9 milyon nüfuslu Yunanistan ve 8.6 milyon nüfuslu Avusturya 1.6 milyon ton, 18 milyonluk Şili 1.5 milyon ton, 16.9 milyon tonluk Hollanda 1.3 milyon ton buğday üretiyor.

Bizim kaybettiğimiz buğday onların üretiminden fazla. Bu israfı durdurmamız lazım" diye ekledi.

"Tarım alanlarının sınırına gelindi"

Dünyada gıda güvencesini sağlanmasının gittikçe zorlaştığını, tarım alanların sınırına gelindiğini, bu aşamadan sonra verimliliği artırmadan üretim artışının pek de mümkün olamayacağına dikkati çeken Bayraktar, şu bilgileri verdi:

"Dünyada 795 milyon insan dünyada açlık çekerken, bu kadar büyük miktarlarda ürün kaybının izahı yoktur. Kaybedilen bu kadar tahılın yarısı kurtarılsa, milyonlarca insanın gıda güvencesi sağlanır. Yaz kış demeden, yağmurda çamurda, gecesine gündüzüne katarak üretim yapan çiftçimizin emeği kaybedilen her tahıl tanesiyle ziyan olurken, ülkemiz de milyarlarca liralık ekonomik kayba uğruyor.”

Kayıpların en aza indirilmesi için yapılması gerekenler

Hasat ve depolama safhasında meydana gelen kayıpların en aza indirilmesinin gerekli olduğunu bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:

"Ülkemizde hasat işlemlerinin çoğunluğu biçerdöverlerle yapılıyor. Dane kayıplarını en aza indirmek. üretim safhasındaki israfı önlemek için; biçerdöverlerin ayar ve bakımları çok iyi yapılmalı. Sadece operatör belgeleri olan sürücülere hasat yaptırılmalı.

Ürün sahibi hasat sırasında tarlasında bulunarak dane kayıplarını kontrol etmeli, sürücüyü uyarmalı, uyarıya uymayan operatörü en yakın Gıda Tarım Hayvancılık İlçe veya İl müdürlüğüne bildirmeli. Hasat olgunluğuna gelmemiş ürünler kesinlikle hasat edilmemeli, hasat sırasında nem dikkate alınmalı, çiğ kalkmadan hasada başlanmamalı ve çiğ düşmeden hasada son verilmeli. Biçerdöverlerin hassas ayarları ürünün cinsi, durumu dikkate alınarak tekniğine uygun yapılmalı. Biçerdöverlerin ilerleme hızı, biçerdöverin özelliğine, arazinin yapısına, ürünün cinsine göre belirlenmelidir."

"Lisanslı depoculuk geliştirilmeli"

Ayrıca depolamada. ambar hastalık ve zararlılarıyla mücadelenin de önem taşıdığını vurgulayan Bayraktar, "Özellikle depolamadan kaynaklanan kayıpların en aza indirilmesi için lisanslı depoculuğun ve TMO tarafından uygulamaya konan emanet usulü alımların ülke genelinde yaygınlaştırılması gerekiyor.

Lisanslı depoculuğun yaygınlaşması, hububatta depolama kayıplarını en aza indirecek, aynı zamanda tarımsal üretim ve fiyatların istikrara kavuşmasını, sanayicinin istediği kalitede hammaddenin piyasada her an bulunabilirliğini de sağlayacaktır" dedi.

"Verimlilik artırılarak tahıl üretimi 50 milyon ton dolaylarına çıkarılabilir"

Kayıpları indirmenin yanı sıra tahılda üretimin de artırılması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, sertifikalı tohum kullanarak, gübre başta olmak üzere kültürel işlemleri eksiksiz yaparak, sulama yatırımlarını tamamlayarak, çok uzun olmayan bir gelecekte verimliliğin yüzde 40-50 artırılabileceğini ve üretimin 34.85 milyon tondan rahatlıkla 50 milyon ton dolaylarına çıkarılabileceğine dikkat çekti.

Bayraktar, sulama yapılarak nadas alanlarının daraltılması. tarım dışına çıkarılmış alanların yeniden tarıma kazandırılmasıyla tahıl üretiminin 50 milyon tonun bile üzerine yükseltilebileceğinin unutulmaması gerektiğini, bu durumda Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgenin hububat ambarı olacağını ve milyarlarca dolarlık ihracat yapabileceğini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler:
TahılTahıl üretimi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.